V čem může být nový seriál o Harrym Potterovi pro fanoušky přínosný a obohacující?

V čem může být nový seriál o Harrym Potterovi pro fanoušky přínosný a obohacující?

17.5.2023 16:29


Nový seriál ze světa Harryho Pottera je na cestě. A než se na něj vrhne celá řada hejtrů, která ho rozebere na cimpr campr, pojďme hledat i pozitiva, který může nový seriál přinést. Určitě tu nějaká jsou, tudíž bychom neměli nový seriál odepisovat na první dobrou. Souhlasíte?


1. Tvůrci znají celou předlohu s dostatečným předstihem 

Filmová sága vznikala za pochodu ještě tehdy, když J. K. Rowlingová neměla dopsané veškeré knihy. I když určitá tajemství prozradila tvůrcům i hercům dopředu (například pravé motivace Severuse Snapea), tak stejně není nikdy dobrý nápad zadaptovat knižní předlohu, která není plně dokončena (své o tom ví fanoušci Game of Thrones). Teď se už o nic takového nemusíme starat. Tvůrci budou znát předlohu a tudíž bude mnohem snadnější určit, co mohou z knih vynechat a co naopak nesmějí. To je obrovská výhoda, kterou scenárista Steve Kloves neměl.

2. Dostane se například na vedlejší pasáže z knih

První dva filmy věrně kopírují knihy až na pár drobných detailů. Zbylé filmy už jsou ale poměrně osekané a celá řada dějových linek zcela ve filmech chyběla (Ludo Pytloun, Winky, Voldemortovy vzpomínky v šesté knize apod.). Pakliže každá řada má mapovat jednu knihu, nejspíše dojde i na tyto postavy a jejich role v celkovém příběhu. A možná nejen to. Tvůrci si zřejmě domyslí i pár jiných věcí, které chtěla původně Rowlingová do knih zakomponovat, ale nakonec se rozhodla jinak.

(V čem může být nový seriál o Harrym Potterovi pro fanoušky přínosný a obohacující? Foto: Warner Brothers)

3. Příběh se může budovat tak, aby zpětně dával větší smysl 

I J. K. Rowlingová během psaní udělala několik chyb, nesrovnalostí a nelogičností, kterých zpětně chybuje (vztah Rona a Hermiony apod.). To se ovšem stává, když nemáte do detailního puntíku vymyšlený celý příběh. Nyní se mohou tyto nešvary napravit. I z prvních dílů je cítit, že si Rowlingová nevěděla rady ohledně vzestupu moci Voldemorta a jeho služebníků. Seriál může i do prvních sezón zakomponovat určité věci, ke kterým budou mít blíže další sezóny.

4. Nový pohled na kouzelnický svět

Určitá kouzla daleko lépe fungovala na stránkách knih než v samotných filmech. Zvlášť v posledních filmech se kouzlení omezilo pouze na střílení různorodých barevných paprsků, které odhodily soupeře. A vlastně bylo úplně jedno, jaké zaklínadlo čaroděj použil, ba či nějaké vůbec použil. V pozdějších filmech už se snad zaklínadla již nahlas neříkala. Jenže v knihách to tak není. Rictumsempra je skutečně lechtací kouzlo, Impedimenta zase překážkové. Snad si tedy tvůrci s jednotlivými kouzly vyhrají a pokusí se kouzelnický svět a čarování trochu zdokonalit.

5. Jeden tvůrčí tým s jednou vizí

Převážně na začátku ságy se u režie vystřídala celá řada tvůrců. Přechod z druhého do třetího dílu vyloženě bolí, neboť kouzelnický svět prošel velkou obměnou. Sice to byla změna k lepšímu, ale tehdy jsme neměli pocit, že jsme součástí stejného světa. Když se nám každý rok mění hábity, hrad, školní pozemky, vzhled učitelů apod., postupem času to začne být docela rušivé. Na seriálu by snad měl pracovat jednotný tým, který by měl mí t od začátku jednotnou vizi, jak jeho svět bude vypadat. Celý svět by tak měl být daleko soudržnější a kompaktnější.

Abychom byli spravedliví, tak příště se zaměříme na pět věcí, proč naopak není dobré přicházet se seriálem o Harrym Potterovi právě nyní.


Jít na Harry Potter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!