Harry Potter

Harry Potter


Základní informace

Vše začalo roku 1997, kdy obyčejná učitelka J. K. Rowlingová vydala první knížku s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Děti v té době nechtěli číst a spíše trávili čas u počítače. Byla to právě Rowlingová, která přinutila děti opět se vrátit ke knížkám. Velký zájem o tuto knižní sérii pochopitelně neunikl Warner Brothers., kteří okamžitě začali vymýšlet, jak brýlatého čaroděje přivést na filmové plátno.

V roce 2001 tak byl uveden do kin první film pod názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Režie se zhostil rodinný režisér Chris Columbus a o hudbu se postaral legendární John Williams. Obsazení bylo převážně britské tak, jak si to Rowlingová přála. Film se stal velice úspěšným a zvedli tak velkou popularitu knížek. Ihned bylo rozhodnuto o dalším pokračování.

(Hlavní postavy Harryho Pottera. Foto: Warner Brothers.)

Druhý díl znovu natočil Columbus, ale třetí film vznikl pod režisérem Alfonso Caúronem, který se ve filmovém světě blýskl pouze Mexickou jízdou. Alfonso přinesl do série čerstvý vzduch a uvedl děj do trošku temnější atmosféry. Po třetím filmu se diskutovalo co dál. Hlavním postavám vypršely smlouvy a debatovalo se, zda role Harryho, Rona a Hermiony nebudou přeobsazeny.

Nakonec všichni tři herci zůstali až do konce série. Čtvrtý film natočil Mike Newelll, který prohlásil, že mu Caúron tak trochu vzal vítr z plachet, když z Harryho udělal temné dílo. Pátý díl natočil David Yates, který zůstal režisérem až do konce série. Poslední film byl rozdělen na dvě části a odstartoval současný trend v Hollywoodu, kdy se téměř vždy závěrečné části dělí na dva filmy.

V roce 2011 byl uveden do kin poslední film o Harrym Potterovi a kouzelnický svět na nějaký čas utichl. V roce 2016 ovšem do kin vtrhl film ze světa Harryho Pottera pod zajímavým názvem Fantastická zvířata a kde je najít. O scénář se postarala samotná J. K. Rowlingová, která má v hlavě vymyšlenou rovnou celou trilogii. Svět Harryho Pottera tak znovu ožil.

Trailer na první film

Thumbnail Play icon


loading…