Může být David Harbour dobrým Hellboyem?

Může být David Harbour dobrým Hellboyem?

28.8.2017 17:00


Ron Perlman nám ve filmu Hellboy i v jeho pokračování předvedl, že se pro tuto roli narodil. Může se mu David Harbour, jehož jméno bylo oznámeno v souvislosti s rebootem tohoto zrozence pekel, vyrovnat nebo ho dokonce překonat?


Hellboy byl od začátku především akční zábavou, ve které se Guillermo del Toro vyřádil, a to nejen vizuálně. Nový Hellboy s podtitulem Rise od the Blood Queen bude vznikat pod taktovkou Neila Marshalla, který má zatím na svědomí hororový The Descent (2005), dnes již skoro kultovní Dog Soldiers (2002) se Seanem Pertweem a Kevinem McKiddem a ne zrovna vydařený Doomsday (2008) či Centurion (2010) s Michaelem Fassbenderem. Ani na seriálovém poli není nováčkem. Má za sebou režii epizod pro Westworld, Hannibala, Constantina, Game of Thrones a Black Sails. To vše ukazuje na to, že reboot Hellboye bude temnější a drsnější.

Sám David Harbour v rozhovoru uvedl, že by rád Hellboye pojal trochu jinak. Podle něj je zrozenec pekel víc psychicky nestabilní a má pocit, že musí dokazovat, kdo je tady pánem. Neznamená to ale, že ho takto ve filmu zobrazí, to se budeme muset sami přesvědčit. Určitě chce ale ubrat na machismu a přidat na vychytralosti. Hellboy by měl v novém filmu spíš lovit démony, než se zaobírat dramaty lásky.

Embed from Getty Images

Příběh by měl začít ve víru akce, ale nějakého originu bychom se během filmu měli také dočkat, i když asi ne tak jak bychom čekali. David Harbour přirovnává akční linku k Dobyvatelům ztracené archy: „Indianu Jonese vidíte, jak uniká z chrámu se svým lupem, ale následně ho vidíme na univerzitě a zjišťujeme, že je archeologem. Tyhle věci nám přijdou samozřejmé a my se nepotřebujeme dozvědět, jak se jím stal. Prostě akceptujeme, že je Indiana Jones. Náš příběh bude podobný, prostě přijmete, že existuje napůl démon, který běhá po světě, vyšetřuje paranormální zločiny a při tom řeší své vlastní problémy.“

David Harbour jako šerif Hopper ve Stranger Things. Foto: Netflix

David se pro postavu Hellboye dokonale hodí. Měří 190 centimetrů a jeho čelist a zachmuřený obličej přímo volají po roli démona. Když se postaví a zamračí, nezastraší jen partu děcek. Ano, byl to šerif Hopper z loňského letního hitu Stranger Things streamovací služby Netflix, který mu otevřel dveře do světa blockbusterů a velkých rolí. Davidova šerifa si zamilovali fanoušci po celém světě a jemu tento výkon přinesl nabídky, o kterých si mohl jen nechat zdát.

Role pravé ruky pekel byla Davidovi nabídnuta začátkem roku. Tvůrci za ním přišli, i když ještě neměli studio, které by film financovalo. Všichni viděli Stranger Things a po zhlédnutí první řady si navzájem volali, že právě David bude tím pravým Hellboyem. Davidovi se myšlenka rebootu moc nelíbila nejen proto, že původní dva filmy s Ronem Perlmanem miluje. Tvůrci mu ale ukázali scénář a vysvětlili mu, že by film rádi natočili jako Rko a přiblížili se ke komiksům. To, i příchod režiséra Neila Marshalla, Davida přesvědčilo.

David Harbour jako Reed Akley v seriálu Manhattan. Foto: WGN

David je stejně univerzálním hercem jako třeba Jeff Daniels, se kterým si zahrál v oceňovaném seriálu The Newsroom. Ve Walk Among the Tombstone dokázal, že je důstojným protivníkem Liamu Neesonovi, v dramatickém seriálu Manhattan z doby druhé světové války pak ztvárnil šéfa vědců, který dokázal své podřízené zastrašovat. Nezapře se ani jeho komediální talent, jenž dokonale předvedl ve svém konkurzu na úplně jinou roli v mysteriózních Stranger Things.

Donedávna se objevoval spíše ve vedlejších rolích, ale vždy na sebe upozornil. Co se seriálů týče, tak mimo již zmiňovaného Manhattanu si zahrál v Pan Am, který pojednával o éře, kdy let letadlem byl velkou událostí a ženy a dívky snily o kariéře a životě letušek. V průměrném State of Affairs na sebe strhával pozornost v roli vedoucího kanceláře prezidentky Spojených států.

Thumbnail Play icon


Po Stranger Things byl první vlaštovkou rolí ve větších projektech Dexter TolliverSuicide Squad. Předtím jste Davida mohli vidět po boku Kevina Bacona a Johnnyho Deppa v Black Mass, kde si zahrál agenta FBI, stejně tak jako v dramatu Parklad, jež pojednávalo a prvních hodinách po atentátu na Johna F. Kennedyho. Větší roli si zahrál ve Fuquově The Equalizer, kde se jako zkorumpovaný polda dostane do rukou Denzela Washingtona.

Většinou však hrál vedlejší role jako Van Hausera v sondě do života policistů v Los Angeles End of Watch či DiCapriova kamaráda ShepaRevolutionary Road. Objevil se i v Bondovce Quantum Solace jako agent CIA Gregg Beam či ve Zkrocené hoře, kde po něm podle Davidových slov režisér Ang Lee chtěl, aby byl hezčí.

David Harbour v Black Mass. Foto: Cross Creek Picture

David je fanouškem komiksů, i když je nečetl od dětství, ale dostal se k nim přes kamaráda po dvacítce. V dětství dával přednost hraní Dungeons & Dragons a animákům jako He-Man a Thundercats. Jeho prvními komiksy byly Watchmen a právě Hellboy. Ten je jeho oblíbeným komiksem a hlavní postavu považuje za pravého hrdinu dnešní Ameriky. Je podle něj ale „spíš antihrdinou, do svého já se narodil, nevybral si bojovat proti zločinu jako třeba Batman. Narodil se jako polodémon vyvolaný nacistickými okultisty, kterého zachránilo pár týpků, kteří se ho snažili vychovat. Bojuje s tím, že je svým způsobem superhrdinou, necítí se na to.“

Abychom si odpověděli na otázku z nadpisu. Ano, může. Nejen proto, že je Hellboyovým fanouškem, nebo tím, že chce Hellboye pojmout temněji a jinak, ale hlavně tím, že za svou hereckou kariéru ukázal, že dokáže zahrát jakoukoli roli tak, že vám jím zahraná postava zůstane v paměti. Se svou divadelní průpravou a hereckými začátky na Broadwayi, kde stále občas vystupuje, je nejen skvělou náhradou za Rona Perlmana, ale dokonce ho může svým jiným pojetím vrátit k charakteru, který Mike Mignolla stvořil.


Jít na Hellboy | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!