Adam Beach

Adam Beach

11.11.1972 51 let

Celé jméno: Adam Beach
Místo narození: Ashern, Manitoba, Kanada
Známé projekty: Kouřové signály, Špinavej Joe, Kód Navajo, Mé srdce pohřběte u Wounded Knee, Moose TV, Law & Order: SVU, Big Love, Arctic Air, Nancy Drew

Adam Beach se v roce 1972 narodil v kanadském Ashern ve státě Manitoba. Pochází z indiánského klanu Anishinaabe a přes prababičku má i předky z Islandu. Když bylo Beachovi osm let, jeho matka, v té době v osmém měsíci těhotenství, byla zabita opilým řidičem. Osm týdnů na to se otec rodiny utopil. Nebylo vyjasněno, jestli se jednalo o nehodu nebo sebevraždu.

Se svými bratry tedy pak žil s babičkou. O pět let později byli tři bratři svěřeni do péče tety a strýce. Chodil na střední školu Gordon Bell, kde hrál v dramatickém kroužku a místních divadelních produkcích. Nakonec ze školy odešel, aby mohl vzít hlavní roli v divadle Manitoba pro mladé lidi.

V 18 letech získal malou roli v miniseriálu Lost Barrens. V dalších letech pokračoval v práci v místním divadle a měl hostující role v seriálech jako Walker, Texas Ranger a Touched by an Angel. Nedlouho na to získal hlavní role v seriálech North of 60 a The Rez. Po roli v Dance Me Outside měl hlavní roli ve filmu Kouřové signály, který byl nominován na cenu Velké poroty na Sundanckém filmovém festivalu. Měl malou roli v Mystery, Aljaška (1999) a v roce 2000 přijal roli v thrilleru The Last Stop. Beach se objevil v The Art of Woo a v úspěšném filmu Špinavej Joe (2001) jako Kickin' Wing, indiánský prodejce ohňostrojů.

V roce 2002 byl vypuštěn film Kód Navajo, ve kterém Beach hrál a pojednával o šifrovačích z klanu Navajo pracující pro Námořní pěchotu během druhé světové války. Beach se před filmem učil šest měsíců jazyk Navajo a využil ho i v dalším projektu Skinwalkers (na motivy románu od Tonyho Hillermana). Mezi tím se stihl objevit v seriálech jako JAG a Third Watch. V roce 2003 si zopakoval roli z filmu Skinwalkers v dalším filmu podle románu od Hillermana, Coyote Waits. Také se objevil jako indiánský šaman v úspěšném seriálu The Dead Zone.

V roce 2006 ztvárnil Iru Hayese ve filmu Vlajky našich otců. Film vyhrál dvě ceny Akademii a Beach byl nominován na několik cen. V roce 2007 si zahrál v adaptaci Deeho Browna, Mé srdce pohřběte u Wounded Knee. Ve filmu hrál Beach Charlese Eastmana, doktora, siuxského advokáta a spisovatele, který zkoumá vztahy mezi bílými a indiánskými lidmi v čase před masakrem Wounded Knee.

Mimo hlavní role v kanadském seriálu Moose TV si zahrál ve filmu Older Than America. V roce 2007 se přidal k hlavnímu obsazení v deváté řadě seriálu Law & Order: Special Victims Unit jako detektiv Chester Lake. Během natáčení ho ale zklamalo striktně policejní nátura seriálu a rozhodl se po skončení deváté řady seriál opustit.

V roce 2009 si zahrál podpůrnou roli v seriálu HBO, Big Love, kde hrál manažera v indiánském kasínu. V roce 2010 bylo oznámeno, že ztvární Tommyho Prince, kanadského válečného hrdinu, ve filmu Tommy Prince: Prince of the Devils. V roce 2011 si zahrál v americkém sci-fi wester filmu Kovbojové a vetřelci. Také se ve stejném roce vrátil do Kanady, aby si zahrál v seriálu Arctic Air. V roce 2015 se objevil v několika dílech Backstrom jako šerif Jesse Rocha. V roce 2017 hrál Černého jestřábaNepřátelé. Od roku 2019 hraje v seriálu Nancy Drew.

Foto: CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v