Anjelica Huston

Anjelica Huston

8.7.1951 72 let

Celé jméno: Anjelica Huston
Místo narození: Santa Monica, Kalifornie USA
Známé projekty: The Addams Family, Smash, Trollhunters

Anjelica Huston je americká herečka, režisérka, producentka, spisovatelka a bývalá modelka. Narodila se v Kalifornii režisérovi Johnu Hustonovi a primabaleríně Enrice Soma. Jejím dědečkem byl herec Walter Huston. Anjelica má skotské, irské, anglické a velšské předky z otcovy strany a italské z matčiny. Se svým otcem trávila jako dítě spoustu času v Irsku, které až dosud považuje za svou domovinu. Zde také navštěvovala školu Kylemore Abbey a později v Anglii navštěvovala Holland Park School.

Od šedesátých let minulého století se začala objevovat v malých rolích ve filmech, které režíroval její otec, ale objevila se i v dalších filmech. V roce 1969 zazářila v romantickém dramatu A Walk with Love and Death. Usilovala také o roli Julie ve hře Romeo a Julie připravované Francem Zeffirellim, ale její otec rozhodl jinak a obsadil ji do hry A Walk with Love and Death, což mezi těma dvěma způsobilo rozepře a kritikové se její postavě vysmívali.

Když bylo její matce 39 let, zemřela při autonehodě a Anjelica se rozhodla přestěhovat do Spojených států, kde se po několik let věnovala modelingu. Stala se také přední modelkou pro Halston. Herectví se rozhodla začít studovat na začátku osmdesátých let.

Její první významnější role byla ve filmu The Postman Always Rings Twice z roku 1981. Později byla svým otcem obsazena do role Maerose v komediálním dramatu Prizzi's Honor (1985), za což získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Kromě toho si zahrála ještě ve filmu The Grifters (1990) a The Dead (1987).

V roce 1991 zazářila jako Morticia Addamsová v úspěšném filmu Addamsova rodina a tuto roli si zopakovala také v pokračování z roku 1993. Tehdy ztvárnila také Lainey Eberlinovou v minisérii Family Pictures. S Woodym Allenem spolupracovala na filmech Crimes and Misdemeanors (1989) a Manhattan Murder Mystery (1993).

Známá je taktéž z hollywoodského blockbusteru Ever After: A Cinderella Story, kde si zahrála po boku Drew Barrymore a Melanie Lynskey. Kromě toho si zahrála ve filmech Wese Andersona The Royal Tenenbaums (2001), The Life Aquatic with Steve Zissou (2004) a The Darjeeling Limited (2007). Dále si zahrála v televizním filmu Horrid Henry: The Movie, seriálech Smash a Transparent nebo ve filmu John Wick: Chapter 3 – Parabellum.

Svůj hlas propůjčila královně Clarion ve filmové sérii Zvonilka, Julienne v animovaném seriálu All Hail King Julien nebo královně Usurně v seriálu Trollhunters.

Anjelica se rozhodla jít ve šlépějích svého otce a vrhla se na režírování. Do jejího repertoáru patří snímky Bastard Out of Carolina (1996), Agnes Browne (1999), ve kterém si i zahrála, a Riding the Bus with My Sister (2005).

Navíc se věnuje také aktivismu. Je zastánkyní lidských i zvířecích práv. Je součástí rady „Zachraňte šimpanzi“, což je největší centrum pro zachráněné šimpanzi. V roce 1995 věnovala 500 dolarů irskému politickému hnutí Sinn Féin a v roce 2011 podporovala kandidaturu Martina McGuinnesse na post irského prezidenta. V roce 2012 žádala, aby přestaly být v Hollywoodu využíváni v televizních pořadech, filmech a reklamách hominidé. V roce 2018 darovala své kožené kabáty bezdomovcům a zvířecím útulkům.

V roce 1969, když jí bylo 18 let, se začala vídat s fotografem Bobem Richardsonem, jejichž vztah nakonec trval téměř čtyři roky. V roce 1973 potkala Jacka Nicholsona, se kterým měla přerušovaný vztah až do roku 1990, kdy uznal za svou dceru Rebeccu Broussard. V sedmdesátých letech také randila s Ryanem O'Nealem, který ji údajně bil. V roce 1992 si vzala za muže sochaře Roberta Grahama, který zemřel na konci roku 2008. Anjelica nemá žádné děti a sepsala svoje memoáry, které vyšly ve dvou dílech. Svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy získala 22. ledna 2010.

Huston má velice širokou rodinu vzhledem k tomu, že se její rodiče rozvedli. Má staršího bratra Tonyho a adoptovaného bratra Pabla. Z matčiny strany má mladší nevlastní sestru Allegru a z otcovy strany má mladšího nevlastního bratra Dannyho, který je taktéž herec. Je tetou herce Jacka Hustona.

Foto CC BY-SA 2.0 Mingle Media TV, Wikimedia Commons


Hraje v