Clancy Brown

Clancy Brown

5.1.1959 61 let

Celé jméno: Clarence J. Brown III.
Místo narození: Urbana, Ohio, USA
Známé projekty: Highlander, Sleepy Hollow, The Flash

Clancy Brown se narodil roku 1959 v Urbaně v Ohiu. Jedná se o amerického filmového a televizního herce, který se taktéž velmi často věnuje dabingu animovaných postav. Jeho otec Clarence J. Brown byl kongresmanem a kandidátem na guvernéra ve státě Ohio. Jeho matka Joyce Brown byla dirigentka, skladatelka a koncertní pianistka. Clancy měl starší sestru Beth, která se narodila roku 1957, ale zemřela už v roce 1964.

Clancy se k herectví dostal na škole Northwestern University. Z počátku se věnoval hlavně divadlu a dokázala se tam prosadit. Do filmového průmyslu prorazil až roku 1983. Jeho role jsou nejčastěji záporné, protože je Clancy dokáže parádně ztvárnit.

Mezi jeho známé filmové role patří postavy z filmů Zlí hoši, Highlander, Modrá ocel, Hřbitov domácích zvířátek 2, Vykoupení z věznice Shawshank, Flubber, Život ve lži, Zimní pohádka, Záchranáři, Zapomenutá minulost, Stopy zmizelých, Informátor!, Noční můra v Elm Street, John na konci zemře, Hellbenders, Nothing Left to Fear či Nevyřízený účty.

Kromě filmové branže se objevil i v seriálech. Mezi jeho známější role patří postavy z animovaných seriálů. Namluvil Lexe Luthora v seriálu Superman: The Animated Series. Dodnes dabuje pana Krabse ze seriálu SpongeBob SquarePants. Rozhodně jste si ho museli všimnout v animovaném seriálu Jackie Chan Adventures, kde nadaboval kapitána Blacka, Ratse a Super Moose. Dabování Lexe Luthora si zopakoval v letech 2001 – 2013 v seriálu Justice League.

Svůj hlas propůjčil roku 2004 postavičce Otto ze seriálu Super Robot Monkey Team Hyperforce Go! Na kontě má spoustu dalších animovaných seriálů, ale kromě toho se objevil i v některých hraných seriálech. Mezi ně například patří seriály Lost, The Deep End, Sleepy Hollow, The Flash, Daredevil či The Punisher.

Kromě dabování seriálů se věnuje i dabingu her. Nadaboval například doktora Neo Cortexe v herní sérii Crash Bandicoot.

Od roku 1993 se ženatý s Jeanne Johnson, se kterou má syna a dceru.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v