Clancy Brown

Clancy Brown

5.1.1959 65 let

Celé jméno: Clarence J. Brown III.
Místo narození: Urbana, Ohio, USA
Známé projekty: Highlander, Sleepy Hollow, The Flash

Clancy Brown se narodil roku 1959 v Urbaně v Ohiu. Jedná se o amerického filmového a televizního herce, který se taktéž velmi často věnuje dabingu animovaných postav. Jeho otec Clarence J. Brown byl kongresmanem a kandidátem na guvernéra ve státě Ohio. Jeho matka Joyce Brown byla dirigentka, skladatelka a koncertní pianistka. Clancy měl starší sestru Beth, která se narodila roku 1957, ale zemřela už v roce 1964.

Clancy se k herectví dostal na škole Northwestern University. Z počátku se věnoval hlavně divadlu a dokázala se tam prosadit. Do filmového průmyslu prorazil až roku 1983. Jeho role jsou nejčastěji záporné, protože je Clancy dokáže parádně ztvárnit.

Mezi jeho známé filmové role patří postavy z filmů Zlí hoši, Highlander, Modrá ocel, Hřbitov domácích zvířátek 2, Vykoupení z věznice Shawshank, Flubber, Život ve lži, Zimní pohádka, Záchranáři, Zapomenutá minulost, Stopy zmizelých, Informátor!, Noční můra v Elm Street, John na konci zemře, Hellbenders, Nothing Left to Fear či Nevyřízený účty.

Kromě filmové branže se objevil i v seriálech. Mezi jeho známější role patří postavy z animovaných seriálů. Namluvil Lexe Luthora v seriálu Superman: The Animated Series. Dodnes dabuje pana Krabse ze seriálu SpongeBob SquarePants. Rozhodně jste si ho museli všimnout v animovaném seriálu Jackie Chan Adventures, kde nadaboval kapitána Blacka, Ratse a Super Moose. Dabování Lexe Luthora si zopakoval v letech 2001 – 2013 v seriálu Justice League. Svůj hlas propůjčil i Gunmarovi v animované sérii Tales of Arcadia.

Svůj hlas propůjčil roku 2004 postavičce Otto ze seriálu Super Robot Monkey Team Hyperforce Go! Na kontě má spoustu dalších animovaných seriálů, ale kromě toho se objevil i v některých hraných seriálech. Mezi ně například patří seriály Lost, The Deep End, Sleepy Hollow, The Flash, Daredevil či The Punisher.

Kromě dabování seriálů se věnuje i dabingu her. Nadaboval například doktora Nea Cortexe v herní sérii Crash Bandicoot.

Od roku 1993 se ženatý s Jeanne Johnson, se kterou má syna a dceru.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v