David Tennant

David Tennant

18.4.1971 53 let

Rodné jméno: David John McDonald
Místo narození: Bathgate, West Lothian, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Good Omens, Harry Potter, Doctor Who, Broadchurch

Rodina

David vyrůstal v Ralstonu ve Renfrewshiru, kde byl jeho otec Alexander McDonald místním reverendem skotské církve. David vyrůstal ještě společně s o 6 let starším bratrem Blairem a o 8 let starší sestrou Karen. Jeho matka Helen McDonald zemřela v červenci 2007 na rakovinu.

Davidovi praprarodiče z matčiny strany William a Agnes Blair byli věrnými protestanty z Derry v Severním Irsku a mezi signatáři Ulsterské smlouvy (Ulster Covenant). William byl i členem Grand Orange Lodge of Ireland. Davidův pradědeček fotbalista Archie McLeod poznal dceru Agnes a Williama Nellie Blair, když hrál za Derry City F.C.

O Davidovi

Své umělecké jméno Tennant (inspirován Neilem Tennantem ze skupiny The Pet Shop Boys po přečtení kopie Smash Hits Magazine) přijal kvůli shodě jmen s jiným Davidem McDonaldem. Jeho první volbou uměleckého jména bylo David Brandon, ale i to bylo nakonec zamítnuto. Druhou volbou byl pseudonym David Tennant a třetí Chris McDonald.

Davidova kariéra krůček po krůčku

Už ve třech letech řekl David svým rodičům, že se chce stát hercem, protože byl fanouškem Doctora Who, a tak se ho rodiče snažili vést více tradičnějším povoláním. Během let viděl téměř všechny díly Doctora a dokonce se i setkal a mluvil s Tomem Bakerem na knižní autogramiádě v Glasgow.

David chodil do Ralston Primary a Paisley Grammar School, kde k jeho oblíbeným učitelům patřila učitelka angličtiny Moira Robertson, která v něm mezi prvními uviděla jeho skutečný potenciál. Během roku vystupoval v různých školních vystoupení, kde ho v jedenácti letech viděla herečka Edith MacArthur, která po představení předpověděla Davidovým rodičům jeho skvělou jevištní kariéru. Také navštěvoval sobotní hodiny na Royal Scottish Academy of Music and Drama, na které už v šestnácti letech prošel konkursem a stal se jedním z nejmladších studentů na škole, ze které si po skončení odnášel bakalářský titul. Během studií byl spolubydlícím a kamarádem s budoucí herečkou Louise Delamere (která si v roce 2006 dokonce zahrála ve dvou epizodách doctorského spin-offu Torchwood).

David si svůj první profesionální debut odehrál ještě na škole. Když mu bylo 16 let, objevil se v protikuřáckém filmu od společnosti Glasgow Health Board a film se vysílal jak v televizi, tak i ve školách. Příští rok získal roli v jedné epizodě seriálu Dramarama. Davidova první profesionální role po maturitě byla společně s Ashley Jensen ve hře The Resistible Rise of Arturo Uie (Zadržitelný vzestup Artura Uie), jedné z několika her, kde hrál pro 7:84 Thatre Company. Dále se také krátce objevil ve skotském sitcomu Rab C Nesbitt jako transsexuální barman Davina.

Mezi Davidovu první důležitější televizní roli řadíme tu maniodepresivního Campbella ve skotském drama seriálu Takin' Over the Asylum. Během natáčení se David seznámil s komediální herečkou a spisovatelkou Arabellou Weir. Krátce poté, co se přestěhoval do Londýna, se na pět let nastěhoval k Arabelle a dokonce se stal kmotrem jejího nejmladšího dítěte. Později se objevil v Arabellině seriálu Posh Nosh nebo v audio příběhu Doctora Who – Exile, kde Arabella ztvárňuje alternativní verzi Doktora, či ve West Wing Ultimate Quiz.

Jednou z jeho prvních televizních filmových rolí byla role opilého studenta, který vyzývá Christophera Ecclestona (devátý Doktor), aby dokázal svůj intelekt ve filmu Neblahý Juda (Jude).

Dále svou kariéru budoval v divadle, a to hlavně v Royal Shakespeare Company (RSC), kde byla jeho první role v roce 1996 ve hře Jak se vám líbí (As You Like It). Původně se účastnil v konkurzu o roli hlavní postavy Orlanda, ale byl obsazen jako šašek Prubík, kde nechal projevit svůj přirozený skotský akcent. I když se většinou zaměřoval na komické role jako Antiphol ze SyrakuseKomedii plné omylů (The Comedy of Errors) a kapitán JackSoupeřích (The Rivals), zahrál si i tragickou postavu RomeaRomea a Julie.

V roce 1998 nahrál několik shakespearovských her (Kupec benátský, Král Lear, Romeo a Julie) na audiokazety pro Arkangel Complete Shakespeare, kde si reprízoval i svoji roli Antiphola. Vše se svým přirozeným akcentem. V roce 1995 vystupoval David v Royal National Theatre v Londýně, hrající Nicholase Becketta ve hře Joe Ortona Klíčovou dírkou (What the Butler Saw), kde děj vyžadoval, aby se na scéně objevil nahý.

V televizi se David objevil v roce 2000 v první epizodě nového Randalla a Hopkirka, kde si zahrál excentrického umělce, což je jedna z mála televizních rolí s jeho přízvukem. Během Vánoc v roce 2002 vystupoval v řadě televizních reklam pro Boots the Chemists. Mnohem nápadněji se však David začal objevovat na televizních obrazovkách v letech 2004 – 2005, kde hrál ve filmech He Knew He Was Right (2004), Blackpool (2004), Casanova (z roku 2005, kterou dokonce napsal Russell T Davies) a The Quatermass Experiment (2005). Ve filmových rolích jste ho mohli spatřit například v Bright Young Things (2003) či jako Barty Skrka mladšího ve čtvrtém filmu Harryho Pottera.

David Tennant jako Pán času

Davidovo jméno bylo už na seznamu kandidátů na devátého Doktora v roce 2004, ale roli mu nakonec vyfoukl Christopher Eccleston. Když pak Eccleston 31. března 2005 prohlásil, že se už ve druhé sérii neobjeví, BBC 16. dubna potvrdilo Davida jako jeho náhradníka. Svůj doktorský, i když jen kratičký, debut si tedy odehrál už v poslední epizodě první série po skončení Doktorovy regenerace v dílu The Parting of the Ways a v sedmiminutové miniepizodě pro Children in Need, kde se představil jako v řadě už desátý Doktor. Koncem července 2005 pak začal natáčet novou řadu Doctora Who a poprvé se tedy pořádně představil v hodinovém vánočním speciálu The Christmas Invasion vysílaném 25. prosince 2005.

David rozhodně neskrýval své nadšení z natáčení a splnění tak jeho dětského snu. V rozhooru pro GWR FM řekl: „Kdo by nechtěl být Doktorem? Dokonce mám svou vlastní TARDIS!“ To, že se stal David skutečně velice rychle oblíbeným Doktorem, dokazuje i průzkum v roce 2006, kde čtenáři Doctor Who Magazine hlasovali pro Tennanta jako nejlepšího Doktora, a překonal tak dosavadního oblíbence Toma Bakera (čtvrtý Doktor). V roce 2007 byl pak v Radio Times Davidův Doktor zvolen nejvíc „cool“ postavou britské televize.

(David Tennant jako ikonický desátý Doktor v seriálu Doctor Who. Foto: BBC)

Díky Stevenu Moffatovi se David poprvé posadil na režisérskou stoličku během Doctor Who Confidential s názvem Do You Remember The First Time?, která doprovázela desátou epizodu třetí série Blink (napsána právě Stevenem), která byla vysílána 9. června 2007. Ve stejném roce se společně s pátým Doktorem Peterem Davisonem objevil ve speciální miniepizodě pro Children in Need Time Crash. David si pak ve čtvrté sérii zahrál s Davisonovou dcerou Georgií Moffett, která v epizodě The Doctor's Daughter ztvárnila Doktorovu „dceru“ Jenny (viz níže).

David se objevil i ve dvoudílné epizodě The Wedding of Sarah Jane Smith druhého doctorského spin-offu The Sarah Jane Adventures vysílaném v říjnu 2009. Dne 29. října 2008 však oznámil, že po třech celých sériích odstupuje. Pak v roce 2009 natočil ještě tři speciální epizody předtím, než se 1. ledna 2010 v závěrečné části dvojdílného The End of Time se slovy: „Ale já nechci,“ nadobro rozloučil.

Další Davidova práce pro televizi

Zatímco stále filmoval Doctora, objevil se David Tennant v prosinci 2005 ve filmovém dramatu Secret Smile. V lednu 2006 si vzal jednodenní pauzu z natáčení Doctora Who, aby si zahrál Richarda Hoggarta v dramatizaci The Chatterley Affair. Hra byla napsána Andrewem Daviesem a režírována Jamesem Hawesem pro televizní stanici BBC Four. Skutečný Hoggartův syn Simon Hoggart ocenil Davidův výkon v novinách The Guardian.

V únoru 2007 hrál David v devadesátimi­nutovém dramatu BBC One Recovery napsaném Tony Marchantem. David ztvárnil Alana, který se snaží přestavět svůj život poté, co utrpí vážné zranění mozku. Po jeho boku se objevila jeho kamarádka Sarah Parish, se kterou už hrál dříve v Blackpoolu a Doctoru Who (ztvárnila pavoučí královnu Racnoss ve vánočním speciálu The Runaway Bride). Později stejného roku se objevil v BBC Comedy dramatu Learners napsaném a ztvárněném Jessicou Hynes (další Doctor Who co-star) jako Christian, instruktor v autoškole, který se stane objektem zájmu jedné studentky.

O rok později si zahrál Sira Arthura Eddingtona spolu s Andy Serkisem jako Albertem Einsteinem v BBC/HBO biografickém zpracování života Einsteina a Eddingtona, který se filmoval v Cambridge a Maďarsku. V roce 2009 pracoval pro BBC Two na filmové adaptaci nového divadelního zpracování Hamleta, kde v ústřední roli exceluje například i po boku Patricka Stewarta, alias Jean Luc Pickarda ze seriálu Star Trek: The Next Generation. V prosinci téhož roku natáčel hlavní roli NBC seriálu Rex Is Not Your Lawyer, kde hrál jako Rex, chicagský právník, který začne připravovat své klienty, aby se mohli reprezentovat sami, když začne trpět náhlými stavy panické hrůzy.

Soukromý život na place Doctora Who

V seriálu Doctor Who není nouze o krásné herečky, čehož si byl během svého působení v hlavní roli Doktora moc dobře vědom také David Tennant. V roce 2006 chodil se Sophií Myles, se kterou se seznámil během natáčení čtvrté epizody druhé série The Girl in the Fireplace, kde si Sophie zahrála ústřední roli Madame de Pompadour.

O dva roky později začal randit zase s Georgii Moffett, která v šestém dílu čtvrté série The Doctor's Daughter hrála Doktorovu „dceru“ Jenny. A aby toho nebylo málo, Georgia je dcerou Petera Davisona, představitele páté reinkarnace Doktora z původních sérií, se kterým si Tennant v roce 2007 dokonce zahrál ve speciální miniepizodě Time Crash.

(David Tennant a Georgia Moffett v epizodě The Doctor's Daughter. Foto: BBC)

Začátkem roku 2011 oznámili David s Georgií zasnoubení. Svatba pak proběhla v lednu 2012. Spolu mají dnes dvě děti, Olivii a Wilfreda, a adoptovaného syna Tyho.

Foto CC BY 2.0 Rach, Wikimedia Commons


Hraje v