Dee Bradley Baker

Dee Bradley Baker

31.8.1962 61 let

Celé jméno: Dee Bradley Baker
Místo narození: Bloomington, Indiana, USA
Známé projekty: Star Wars: The Clone Wars, Spongebob Squarepants, American Dad!

Dee Bradley Baker je populární americký dabér animovaných postav z různých seriálů. Narodil se roku 1962 v Bloomingtonu v Indianě, vyrůstal v Greeley v Coloradu a aktuálně žije v Los Angeles v Kalifornii. Už od svých devíti let se podílí na filmové a seriálové produkci, ale až od roku 1993 začal dabovat postavy. Chodil na školy Colorado College a University of Goettingen.

Jeho kariéra dabéra zahrnuje obrovské množství postav, které nadaboval. Nejenom, že nadaboval velké množství postav, ale častokrát u jednoho seriálu vydrží velmi dlouho. Z těch významnějších počinů jmenujme seriály Legends of Hidden Temple, Cow and Chicken, The Powerpuff Girls, Teen Titans, Brandy & Mr. Whiskers, W.I.T.C.H., Codename: Kids Next Door, Ben 10, Avatar: The Last Airbender, The Fairly OddParents či Handy Manny.

I když jsme již zmínili jeho velké role, tak jsme nezmínili ty nejznámější. V letech 2012–2014 nadaboval postavy Pabu, Naga a Oogi v seriálu Avatar: The Legend of Korra. Od roku 2007 do roku 2015 daboval Perryho v seriálu Phineas a Ferb. Znám je především díky spoustě rolím v seriálech Star Wars: The Clone Wars a Star Wars: Rebels.

Dále v letech 2011–2016 daboval různé postavy v seriálu Jake and Never Land Pirates, poté se zaměřil na seriály Dawn of the Croods, The 7D, Miles from Tomorrowland, Blaze and the Monster Machines, Uncle Grandpa, Penn Zero: Part-Time Hero, Be Cool, Scooby-Doo!, Doc McStuffins, Vampirina, Wabbit: A Looney Tunes Production, Adventure Time, Tangled, Milo Murphy's Law, The Lion Guard a Niko and the Sword of Light.

Jeho celoživotními rolemi jsou od roku 1999 různé vedlejší role v seriálu SpongeBob SquarePants a postava mluvící rybičky Klause, kterého od roku 2005 dabuje v seriálu American Dad!

Od roku 1990 má ženu Michelle, se kterou má dcery Josie a Coru. Když se zrovna nevěnuje dabování, tak rád fotí, nejčastěji hmyz a rostliny.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v