Diego Luna

Diego Luna

29.12.1979 44 let

Celé jméno: Diego Luna Alexander
Místo narození: Toluca, Mexico
Známé projekty: Star Wars, Narcos: Mexico, 3 Below

Diego Luna Alexander je mexický herec, režisér a producent, který se narodil v Toluce a vyrůstal v Mexico City. Jeho matka Fiona Alexander byla britská návrhářka kostýmů. Zemřela při autonehodě, když byly Diegovi pouhé dva roky. Jeho otec Alejandro Luna je divadelní, filmový a operní kulisák, který mu vštípil důležitost divadla a uměleckého života. Otec jej brával do divadla, učil ho různým aspektům umění a pěstoval v něm touhu stát se hercem, aby pokračoval v rodinné tradici.

Luna získal svou první roli, když mu bylo sedm let. Jako dítě se objevil v několika telenovelách. Díky roli ve filmu Y Tu Mamá También z roku 2001 si vysloužil celosvětový úspěch. Od té doby se objevil např. ve filmech Vampires: Los Muertos, Frida, The Terminal, Only God Knows, Milk či The Bad Batch.

Ve filmu Rogue One ze série Star Wars ztvárnil Cassiana Andora a tuto roli si zopakovat také v seriálu, který se vysílal na Disney+. Známý je též díky roli Miguela Ángela Félixe Gallarda, kterou ztvárnil v seriálu Narcos: Mexico. Kromě toho propůjčil svůj hlas jedné z hlavních postav v animovaném seriálu 3 Below.

V roce 2005 založil spolu s Gaelem Garcíou Bernalem produkční společnost s názvem Canana Films a je jedním ze spoluzakladatelů organizace Ambulante A.C., která na svých festivalech propaguje dokumentární filmy.

V roce 2008 se oženil s mexickou zpěvačkou, herečkou a modelkou Camilou Sodi, s níž má dvě děti, Jerónima a Fionu. V roce 2013 se rozvedli.

Foto CC BY-SA 4.0 Maximilian Bühn, Wikimedia Commons


Hraje v