Dolph Lundgren

Dolph Lundgren

3.11.1957 66 let

Celé jméno: Hans Lundgren
Místo narození: Spånga, Stockholm, Švédsko
Známé projekty: Vládci vesmíru, Mstitel, Expendables: Postradatelní

Švédský herec a částečný režisér, producent a scenárista Dolph Lundgren se již dnes považuje za jednu z legend filmového šoubiznisu. Často je přiřazován ke hvězdám jako Arnold Schwarzenegger či Sylvester Stallone, i když v podstatě působil v jejich stínu. A je to škoda, protože měl před sebou slibnou kariéru. Počáteční hlavní role však nahradily menší a vedlejší, kvůli čemuž ztratil svou popularitu. I přesto se však stále jedná o nesmírně kvalitního herce.

Dolph Lundgren, vlastní jménem Hans Lundgren, se narodil ve švédském hlavním městě. Jeho otec Karl Johan Hugo Lundgren byl inženýr a ekonom a jeho matka Sigrid Birgitta Ludgren (za svobodna Tjerneld) byla učitelkou. Má dvě sestry a jednoho staršího bratra.

Do třinácti let žil ve Stockholmu, odkud se odstěhoval ke svým prarodičům na Nyland. Zde projevil zájem o to být rockovou hvězdou. Zároveň se od svého mládí věnoval džudu, karate a dalším bojovým uměním. Je o něm známo, že miluje fotbal a že fandí londýnskému klubu Everton.

Po vystudování střední školy se přestěhoval do USA, kde studoval chemii na Washington State University a Clemson University. Během studia se stále věnoval bojovému sportu a dokonce se i několikrát stal mistrem Evropy. Dále studoval na univerzitě v Sydney, kde opět promoval z chemie. Zde se v jednom nočním klubu poznal se zpěvačkou Grace Jones, která si ho najala jako bodyguarda. Mezi nimi se však vyvinul milostný vztah a začali společně žít v New Yorku.

Právě v New Yorku začíná jeho herecká kariéra. Jeho první velké role přišly hned na začátku – zahrál si úhlavního protivníka ve filmu Rocky IV, kde se postavil současné hvězdě Sylvesteru Stallonovi. O dva roky později si zahrál hlavní roli filmu Vládci vesmíru, kde ztvárnil He-Mana. Téhož roku si zahrál i v Rudém škorpionovi, kde ztvárnil postavu Nikolaie Rachenka.

Roku 1989 na něj čekal komiksový snímek Mstitel, kde si zahrál ústřední postavu Franka Castlea. Hlavní role mu padaly přímo do klína, protože hned následující rok si zahrál Jacka Cainea ve filmu Temný anděl. Roku 1991 se objevil jako Chris Kenner ve filmu Zúčtování v Malém Tokiu. Nesmíme však zapomenout na film Univerzální voják z roku 1992, kde ztvárnil Andrewa Scotta.

Po tomto období přišly horší časy. Téměř celá devadesátá léta přijímal role ve filmech, které byly jak diváky, tak i kritiky špatně hodnoceny. Nadějná hvězda Dolpha Lundgrena začala padat a prakticky už nikdy nevysvitla tak vysoko, jako tomu bylo na začátku jeho kariéry.

Menší vzkříšení přišlo kolem roku 2010, kdy se objevil ve hvězdně obsazeném akčním filmu Expendables: Postradatelní. Svou roli si zopakoval ještě v prvním a druhém pokračování. Sluší se zmínit ještě film Město nemrtvých, kde se roku 2013 taktéž objevil v hlavní roli.

Roku 2016 došlo k velmi neočekávané věci. Seriál Arrow oznámil, že do své páté řady obsadil Dolpha Lundgrena do role ruského mafiána Konstantina Kovara. Nejenom, že Lundgren oživil samotný seriál, ale sám se tak konečně objevil ve výraznější seriálové roli.

V osmdesátých letech chodil s jamajskou zpěvačkou Grace Jones a americkou modelkou Paulou Berbieri. Roku 1994 si vzal za ženu Anette Qviberg, která pracovala jako designérka a stylistka v Marbellu. Toto místo si zamilovali, a proto si tu koupili rodinný dům. Společně mají dvě dcery – Idu Sigrid Lundgren a Gretu Eveline Lundgren. Obě se narodili ve Stockholmu, protože jejich rodiče chtěli, aby měly normální mládí.

V květnu roku 2009 se k nim do domu v Marbellu vloupali tři maskovaní muži, kteří zajali Lundgrenovu manželku, které vyhrožovali, ale jak zjistili, že se jedná o dům Dolpha Lundgrena, tak utekli. Lundgrenova dcera Ida kvůli tomu začala trpět posttraumatickou stresovou poruchou a manželka byla velmi traumatizovaná, a proto se roku 2011 pár rozvedl.

Aktuálně Dolph Lundgren žije v Los Angeles se svou přítelkyní Jenny Sandersson.

Foto CC BY-SA 2.0 Eva Rinaldi, Wikimedia Commons


Hraje v