Gary Oldman

Gary Oldman

21.3.1958 66 let

Celé jméno: Gary Leonard Oldman
Místo narození: New Cross, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Harry Potter, Temný rytíř, Jeden musí z kola ven

Gary Oldman je anglický herec, který je znám za své perfektně ztvárněné role. Je synem Leonarda Bertrama Oldmana a Kathleen Cheriton. Když bylo malému Garymu sedm let, tak jeho otec opustil svou rodinu. Gary chodil na West Greenwich School v Deptfordu. Když mu bylo šestnáct let, tak se začal věnovat práci v obchodě se sportovními potřebami.

Původně vynikal ve zpěvu, ale nakonec podlehl herectví. Chodil na školu Rose Bruford College, kde se vyučil herectví, kterému se profesionálně věnuje od roku 1979. Je znám jak z divadelních jevišť, tak i z filmových pláten a televizních obrazovek.

Už v prvních letech na sebe dokázal pořádně upozornit, když si zahrál větší role ve filmech Právě teď, Sid a Nancy, Velmi si vás vážíme, Chattahoochee či Stav milosti. Po úspěšných osmdesátých letech ho čekaly ještě úspěšnější devadesátá, kde ztvárnil především řadu padouchů. Zahrál si například ve snímcích JFK, Drákula, Romeo krvácí, Nehynoucí láska, Leon, Vražda prvního stupně, Šarlatové písmo, Pátý element, Air Force One či Ztraceni ve vesmíru.

Menší krizí si prošel v prvních letech jednadvacátého století, když přijímal ne zrovna dobré role. I přesto se například objevil ve filmech Hannibal či Interstate 60, kde sklidil úspěch. Skutečně velkého úspěchu se dočkal roku 2004, kdy byl jako Sirius Black obsazen do filmové série Harry Potter. Objevil se celkem ve čtyřech filmech a získal si srdce mnoha fanoušků.

V době, kdy se věnoval Harrymu Potterovi, se upsal i filmové trilogii Temný rytíř, kde ztvárnil dobrosrdečného komisaře Gordona. Kromě toho si zahrál ve filmech Jeden musí z kola ven, Červená karkulka, Země bez zákona či Úsvit planety opic.

Gary Oldman je velmi talentovaný herec, který dokáže ztvárnit velmi rodílné role čítající padouchy i klaďase. Dokazuje to i tím, že kromě herectví se dokáže věnovat i režírování a tvoření scénáře.

V devadesátých letech se přestěhoval do Los Angeles. Z této doby je známá jeho alkoholová aféra, ze které se úspěšně dostal. Jeho velmi dobrými přáteli jsou zpěvák David Bowie a herec Daniel Radcliffe, se kterým se poznal na natáčení Harryho Pottera.

Co se týče manželství, tak byl Gary Oldman ženatý celkem čtyřikrát. V letech 1987 – 1989 měl za manželku herečku Lesley Manville, se kterou má syna Alfieho. Hned od roku 1990 byl ženatý s Emou Thurman, se kterou mu to vydrželo do roku 1992. Následně roku 1994 začal chodit s modelkou a herečkou Isabellou Rossellini, kterou si nikdy nevzal a se kterou byl opět dva roky. Jeho v pořadí třetí manželkou byla Donya Fiorentino, se kterou byl v letech 1997 – 2001. Narodili se jim dva synové. Jeho zatím poslední manželkou byla zpěvačka a herečka Alexandra Edenborough, se kterou byl v letech 2008 – 2015.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v