Helena Bonham Carter

Helena Bonham Carter

26.5.1966 58 let

Celé jméno: Helena Bonham Carter
Místo narození: Islington, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Klub rváčů, Harry Potter, Alenka v říši divů

Helena Bonham Carter je známá herečka, která se objevila ve velkém množství filmů. Je dcerou Raymonda Bonhama Cartera a Eleny Bonham Carter. Narodila se roku 1966 v Londýně, kde vyrůstala se svými dvěma staršími bratry Edwardem a Thomasem. Chodila na školy South Hampstead High School a Westminister School.

V mládí ji ovlivnily dvě zásadní události – když jí bylo pět let, tak její matka zkolabovala, kvůli čemuž se celkem tři roky zotavovala. Později musel její otec podstoupit operaci mozku, po čemž bylo jeho tělo kompletně paralyzované.

K herectví se nedostala přes žádnou školu. Už ve svých šestnácti letech se objevila v jedné reklamě, a od této doby se věnuje herectví. Už pár let po svém debutu se objevila ve větších filmových rolích. Zahrála si například ve filmech Miami Vice, Theatre Night, Screen Two, Pokoj s vyhlídkou, Lady Jane, Maurice, Hazard srdcí, Správná věc či Francesco.

V devadesátých letech získala ještě větší množství velkých rolí, zmiňme například filmy Hamlet, Rodinné sídlo, Frankenstein, Mocná Afrodité, Večer tříkrálový, Stínohra, Domácí štěstí, Teorie lítání, Klub rváčů či Drsný holky.

Roku 2001, kdy natáčela film Planeta opic, se seznámila s režisérem Timem Burtonem, se kterým začala chodit. Tim Burton ji především kvůli jejímu hereckému talentu začal obsazovat do svých filmů. Objevila se tak například ve filmech Velká ryba, Karlík a továrna na čokoládu, Sweeney Todd: Ďábelký holič z Fleet Street, Alenka v říši divů či Temné stíny. Všude sehrála jednu z hlavních rolí.

Kromě filmů od Tima Burtona se objevila například ve filmech Báječná sedmička, Toast, Králova řeč, Bídníci či Popelka. Roku 2007 získala roli Bellatrix Lestrangeové ve filmové sérii Harry Potter. Objevila se tu v celkem čtyřech dílech.

Ještě před Timem Burtonem chodila s Kennethem Branaghem. Společně s Timem Burtonem má syna Billyho Raymonda Burtona a dceru Nellu Burton.

Foto CC BY-SA 3.0 David Torcivia, Wikimedia Commons


Hraje v