Henry Cavill

Henry Cavill

5.5.1983 41 let

Celé jméno: Henry William Dalgliesh Cavill
Místo narození: Saint Helier, Jersey, Normanské ostrovy, Velká Británie
Známé projekty: The Tudors, Muž z oceli, The Witcher

Henry Cavill se narodil na Normanských ostrovech, které se nachází jižně od Velké Británie. Má celkem čtyři bratry, přičemž je z nich čtvrtý nejstarší. Jeho otec Colin se živí jako makléř, zatímco jeho matka Marianne je sekretářkou v bance.

Vzdělával se na St Michael's Pre­paratory School, odkud zamířil na soukromou školu Stowe School, kde se začal zajímat o herectví a zahrál si tu v několika školních hrách. Původně měl v plánu se věnovat egyptologii či jít do armády, ale nakonec se prosadil v hereckém průmyslu.

Jeho kariéra nezahrnuje příliš velké množství rolí, ale dá se říci, že všechny jeho postavy měly nějakou větší roli v daném filmu či seriálu. Svou vůbec první roli si zahrál roku 2001 ve filmu Laguna, ale mnohem výraznější se dočkal ve filmu Hrabě Monte Cristo, kde si zahrál Alberta Mondega.

Následné role již nebyly tak výrazné, zahrál si především epizodní postavy v britských seriálech a televizních filmech. Výrazněji na sebe dokázal upozornit například v historickém dramatu Tristan a Isolda, kde si zahrál Melota.

V té době si procházel menší krizí, protože se ucházel o velké a proslulé role, které mu však nebyly svěřeny. Chtěl si například zahrát Batmana ve filmu Batman začíná, ale tuto roli mu vzal Christian Bale. Dále se ucházel o roli nového Jamese Bonda, nicméně pro tuto roli nebyl vybrán kvůli svému nízkému věku. Naopak vysoký věk měl na roli Edwarda ze série Stmívání, kvůli kterému nakonec nebyl vybrán.

Trpělivost však přináší růže a Cavilla čekaly větší role. Po menší roli ve filmu Hvězdný prach se mu podařilo získat roli Charlese Brandona v seriálu The Tudors, kde vystupoval v letech 2007–2010. Tato postava patřila mezi hlavní, a proto Cavill konečně slavil úspěch.

Během toho se objevil například v romantické komedii Užívej si, co to jde či hororu Krvavý potok, později se objevil i v thrilleru S ledovým klidem. Roku 2011 na něj čekala hlavní role v historickém dramatu Válka Bohů, ve kterém ztvárnil Thesea. I když se poslední zmiňovaný snímek moc nevydařil, tak na herce čekala přímo obrovská role.

V roce, kdy měl premiéru film Válka Bohů, bylo oznámeno, že si Cavill zahraje Supermana v připravovaném snímku Muž z oceli. Cavill se tak po několika neúspěšných pokusech konečně dočkal role, po které toužil. Snímek měl premiéru roku 2013 a slavil úspěch.

Muž z oceli odstartoval novou sérii filmů s tematikou DC Comics, přičemž s Cavillem se počítalo i do dalších filmů. Herec se však pochopitelně nevěnoval pouze Supermanovi, v nadcházejících letech si zahrál v úspěšném filmu Krycí jméno U.N.C.L.E. a válečném dramatu Sand Castle.

Avšak když přišel rok 2016, kdy měl premiéru snímek Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, tak se vše pokazilo. Tento očekávaný film propadl u diváků i kritiků na plné čáře a budoucnost tohoto univerza byla nejistá. Cavill se ještě objevil v následném pokračování Liga spravedlnosti, ale tento ještě horší snímek definitivně pohřbil kontinuitu tohoto filmového vesmíru.

Warneři, majitelé značky DC Comics, se rozhodli věnovat svou pozornost jiným hrdinům, a proto Cavill položil Supermanovu kápi na hřebík, ale jen dočasně, údajně stále počítá s tím, že se k Supermanovi ještě někdy vrátí.

K poslednímu zmiňovanému filmu, Lize spravedlnosti, se pojí jedna zajímavost. Cavill se v té době zároveň věnoval i natáčení filmu Mission: Impossible – Fallout, kde jeho postava, August Walker, musela mít knírek (tato postava byla navíc napsaná přímo pro Cavilla). V té době se však musel věnovat i Supermanovi, který nemá knírek, a proto mu byl v Lize spravedlnosti digitálně odstraněn. Štábu se to však moc nepovedlo, a proto si fanoušci z této věci dodnes utahují.

Cavill se sice rolí Supermana proslavil, nicméně neúspěch filmů mu pokazil jeho renomé. To si však herec záhy spravil, a to díky roli zaklínače Geralta z Rivie, kterého od roku 2019 hraje v seriálu The Witcher. Cavill si tuto roli doslova vymodlil, protože jakmile se dozvěděl o castingu na role v tomto seriálu, tak se ihned sešel s tvůrci a ukázal jim, že to právě on je pravým hercem do role zaklínače.

Henry Cavill je dnes hereckou ikonou, která se mimo jiné dokázala proslavit i díky svému vypracovanému tělu. Například roku 2013 ho časopis British Glamour zvolil nejžhavějším mužem planety. Herec je zároveň podporovatelem neziskového sektoru, otevřeně například podporuje organizaci Durrell Wildlife Conservation Trust.

Jednu dobu byl zasnoubený s jezdkyní Ellen Whitaker, nicméně z jejich zasnoubení nakonec sešlo. Pravidelně se věnuje tréninku bojového umění, miluje videohry a baví ho americký fotbal, kterému se jednu dobu věnoval i on sám. Jeden z jeho bratrů, Nik Cavill, slouží v britské armádě.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v