Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson

11.4.1960 64 let

Celé jméno: Jeremy Charles Robert Clarkson
Místo narození: Doncaster, Jižní Yorkshire, Spojené království
Známé projekty: Top Gear, Clarkson, The Grand Tour

Jeremy Clarkson se živí jako anglický hlasatel, žurnalista a spisovatel, který se specializuje a vyhledává témata ohledně motorismu. Nejvíce se proslavil jako moderátor pořadu Top Gear.

Clarkson se narodil do rodiny prodavačů. Přestože se jeho matka živila jako učitelka, posunula celou rodinu na vyšší úroveň. Když Clarksonovi bylo 13 let, Gabrielle Ward vyrobila dva medvídky Paddington, jako dárek pro svoje děti. Ti se stali tak vyhledáváními, že je matka začala vyrábět ve velkém. Clarson tak mohl navštěvovat soukromé školy, jako je Hill House School nebo Repton School. Z Reptonu byl později vyhozen za darebáctví.

Clarksonovou první prací byl prodej hraček Paddington Bear. Později se dal na práci žurnalisty a psal pro časopisy Rochdale Observer, Wolverhampton Express and Star, Lincolnshire Life, The Sunday Times a Associated Kent Newspapers. V roce 1984 se začal široce věnovat motorismu. Založil Motoring Press Agency, kde společně s Jonathanem Gillem dělali silniční testy vozidel pro místní noviny a automobilové magazíny.

Clarkson se také věnuje psaní knih. Většina z nich se věnuje autům, kdy navíc kombinuje styl poměru lásky k řízení aut a svůj pohled na svět. Některé knihy jsou sbírky jeho článků, které napsal do The Sunday Times.

Nejznámější knihy, které najdete v českých knihovnách: 

Clarkson miluje auta značky Alfa Romeo. S touto značkou se pojí nejlepší sportovní vůz Brera. Lexus LFA považuje za nejlepší auto, které kdy řídil. A dokonce vychvaluje i českou Škodu Yeti, kterou testoval dlouhých 20 minut v jedné epizodě Top Gearu.

Lexus LFA je podle Clarksona nejlepší auto.

Naopak neuznává britského velikána a producenta značky Rover. Opovrhuje nad společností Vauxhall Vectra a nenávidí Toyotu Prius. Celá tato sekvence se dá shrnout jeho oblíbenou větou: „Vždycky jsem si myslel, že tento vůz navrhli o přestávce na kávu lidi, kteří vědí o autech naprostý kulový.

Clarkson vlastní nebo vlastnil tyto vozy:

Zajímavosti

Foto: CC BY-SA 2.0 Ed Perchick, Commons Wikimedia,
CC BY-SA 3.0 Tennen-Gas, Commons Wikimedia


Hraje v