John Hannah

John Hannah

23.4.1962 62 let

Celé jméno: John David Hannah
Místo narození: East Kilbride, Lanarkshire, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Mumie, Spartacus, Agents of S.H.I.E.L.D.

John Hannah je jedním z mnoha ikonických herců, kterého si oblíbíte takřka v každé roli. Narodil se roku 1962 ve Skotsku, kde získal svůj charismatický přízvuk. Je synem Johna a Susan Hannahových, má dvě starší sestry a vzdělával se na Heathery Knowe Primary School a Claremont High School.

Původně se živil jako elektrikář, ale jakmile ho přijali na prestižní Royal Scottish Academy of Music and Drama, takt toho nechal a začal se věnovat herecké kariéře, kterou nakonec odstartoval roku 1987.

Jeho první role nejsou výrazné ani nijak zajímavé. Objevoval se především v televizních seriálech, kde střídal jednu malou roli za druhou. Během toho měl i několik výrazných filmových rolí, zmiňme například snímky Čtyři svatby a jeden pohřeb, Vzkříšení a Srdcová sedma, ve kterých si zahrál velké role.

Dodnes je jeho nejznámější a nejvýraznější rolí postava Jonathana Carnahana, kterého si roku 1999 zahrál ve filmu Mumie. Hannah dokázal své roli dát ten správný elán a důvtip, díky kterému se zkvalitnil hned celý film. Role to sice nebyla hlavní, ale jednalo se o podstatnou vedlejší, na kterou kdejaký divák vždy rád vzpomíná. Tuto postavu nakonec ztvárnil i ve dvou pokračováních Mumie.

Jak pokračovala jeho kariéra, tak se postupně vytratil z filmů, které nahrazoval seriály. Z jeho filmové tvorby zmiňme ještě snímky Hurikán v ringu, Nikomu nevěř, Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Syn přízraku, Porazit Socrata a A Midsummer Night's Dream, ve kterých hrál především hlavní role.

Zajímavější je však jeho seriálová kariéra, které se začal pořádněji věnovat už od roku 2000. V hlavních rolích jsme ho mohli vidět především v seriálech MDs, Amnesia, New Street Law a Cold Blood, které se však moc nedostaly do povědomí diváků.

Zvrat v jeho kariéře nastal roku 2010 v seriálu Spartacus, kde se objevil jako prohnaný Batiatus, majitel gladiátorské školy. Jednalo se opět o ikonickou roli, která dokázala Hannaha velmi proslavit. A dokonce natolik, že o něj začali mít zájem i tvůrci amerických seriálů.

Batiatus dostal herce na výsluní, proto hned roku 2012 byl pozván do seriálu Damages, kde se objevil jako Rutger Simon. Po několika menších rolích si zahrál v A Touch of Cloth, kde se objevil jako Jack Cloth. Zmiňme ještě seriály Atlantis a Marley's Ghosts, ve kterých se také objevil.

Roku 2016 poctil svou návštěvou seriál Agents of S.H.I.E.L.D., kde se až do roku 2017 objevoval jako schopný vynálezce Holden Radcliffe. Hned poté zamířil do seriálu Dirk Gently's Holistic Detective Agency, kde si zahrál Mage.

Jeho manželkou je od roku 1996 britská herečka Joanna Roth. Aktuálně spolu žijí v Londýně, kde vychovávají své dvě děti.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v