Karen Gillan

Karen Gillan

28.11.1987 36 let

Celé jméno: Karen Sheila Gillan
Místo narození: Inverness, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Doctor WhoSelfie

Rodina a herecká kariéra

Karen se narodila 28. listopadu 1987 Raymondu Johnovi a Marii Gillanovým ve skotském městě Inverness, kde i vyrůstala a navštěvovala střední školu Charleston Academy. Právě zde si vedle už velmi rané lásky k hraní na piáno našla zálibu i v různých hereckých kroužcích a účinkování ve školních hrách. Že se však chce herectvím přímo živit se definitivně rozhodla až ve svých šestnácti letech, kdy přešla na Telford College v hlavním městě Skotska Edinburghu. Později pak podstoupila kurz herectví i na prestižní Italia Conti Academy of Theatre Arts v Londýně.

Svou první televizní roli získala právě ještě během studií na Italia Conti Academy, a to konkrétně v roce 2006 skrze jednu epizodu kriminálního seriálu Rebus. O dva roky později následovaly další podobné štěky v seriálech jako New Town Killers, Coming Up či televizním filmu Stacked. Průlom v její kariéře nastal v druhé polovině roku 2008, kdy se poprvé začala objevovat v sérii komediálních scének pořadu The Kevin Bishop Show, ve kterém účinkovala až do září 2009.

Zhruba od roku 2007 se vedle hraní začala také zabývat profesionálním modelingem. Právě v tomto roce například předváděla podzimní kolekci Allegry Hicks v rámci londýnského Týdne módy. O rok později pak zase předváděla novou kolekci Dainty Doll Make-Up Range britské zpěvačky Nicoly Roberts na jejím slavnostním zahájení.

V roce 2009 také ztvárnila jednu ze čtyř hlavních rolí v unikátním multimediálním projektu stanic BBC Two a BBC Switch The Well, hororové minisérii o čtyřech desetiminutových epizodách, jejichž příběh byl provázán s interaktivními online hrami. O rok později si pak ve vedlejší roli zahrála i ve festivalovém mysteriózním thrilleru Outcast, v hlavní roli s Jamesem Nesbittem.

V Doctoru Who nejen jako Amy Pond

Napříč bohatou historií seriálu Doctor Who není ničím neobvyklým, když zde představitel nějaké významnější role má za sebou už i nějaký ten epizodní štěk. Kupříkladu představitel šesté inkarnace Doktora během let 1984 až 1986 Colin Baker se v seriálu poprvé objevil už rok před nástupem do hlavní role, podobně jako se v epizodní roli jednoho z příběhů prvního Doktora z roku 1965 objevil i Nicholas Courtney, který se o tři roky později do seriálu vrátil v ikonické roli brigádníka Alistaira Gordona Lethbridge-Stewarta. Podobný příklad můžeme najít i u Freemy Agyeman, která se před svým ztvárněním role Marthy Jones objevila i ve finále druhé řady nových sérií (později bylo vysvětleno, že se jednalo o její „sestřenici“).

Stejná situace se týká i Karen Gillan, která v roce 2008, dva roky před tím, než se z ní stala stálá společnice jedenáctého Doktora, ztvárnila roli jedné ze sester Sibyllina řádu ve druhé epizodě čtvrté série Doctora Who The Fires of Pompeii.

(Karen si v Doctoru Who střihla první roličku
prostřednictvím epizody The Fires of Pompeii; FOTO: BBC)

Jako Amelie Pond, nová společnice nového Doktora pro nové série nového výkonného producenta a hlavního scénáristy seriálu Doctor Who Stevena Moffata, byla Karen Gillan byla oficiálně ohlášena 29. května 2009. Právě Moffat ji tehdy popsal jako „vtipnou, chytrou, okouzlující a sexy“. Ještě před začátkem její premiérové série se okolo tehdy v podstatě neznámé jednadvacetileté Karen Gillan rozpoutal velký rozruch. Tato nová Doktorova společnice měla být první herečkou od dob Sophie Aldred (představitelka společnice sedmého Doktora Ace ze druhé poloviny 80. let), která bude jednu reinkarnaci Doktora doprovázet déle než jeden rok.

Se svým nespoutaným skotským akcentem a výškou sto osmdesáti centimetrů navíc se svým hereckým partnerem Mattem Smithem, představitelem nejnovější a dosud nejmladší reinkarnace Doktora, tvoří vpravdě originální duo. Zatímco dřívější společnice se do Doktora zpravidla bezhlavě zamilovávaly, Amy Pond u sebe rozvíjí více nezávislý postoj načatý už její předchůdkyní Donnou Noble (Catherine Tate). Amy často jedná na vlastní pěst, Doktora různě vyzývá a provokuje a hned ve své první epizodě ho stihne omráčit kriketovou pálkou a zamknout mu kravatu do dveří od auta.

Jako to ostatně bylo s celou obnovenou sérií Stevena Moffata, i Amy si velká část diváků značně oblíbila, zatímco zbytek ji naopak nemohl přímo vystát. Ne zrovna velké přízně se například dočkala ani Moffatova strategie pojmout Doktorovu společnici trochu „dospěleji“, a po epizodě Flesh and Stone, ve které se Amy snaží Doktora svést, dokonce do BBC volalo a psalo mnoho rozhořčených rodičů šokovaných tím, čeho musely být jejich ratolesti při sledování svého oblíbeného pořadu svědky.

Po účinkování v celé páté sérii a na ni navazujícím vánočním speciálu je její účast potvrzena i minimálně pro celou řadu šestou. Vedle toho je navíc takovou menší zajímavostí, že během natáčení první epizody páté série The Eleventh Hour se Karen vůbec poprvé setkala se svou tehdy devítiletou sestřenicí Caitlin Blackwood, která si poté zahrála ještě ve finále celé série The Big Bang a která zde ztvárnila Amy ve scénách z jejího dětství, kdy se s Doktorem setkala poprvé.

(Karen Gillan jako Amy Pond, nová společnice jedenáctého Doktora; FOTO: BBC)

Po odchodu ze sedmé řady Doctora Who v roce 2012 bude Karen Gillan součástí například nového filmového projektu společnosti Marvel Guardians of the Galaxy.


Hraje v