Matt Smith

Matt Smith

28.10.1982 39 let

Celé jméno: Matthew Robert Smith
Místo narození: Northampton, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Doctor Who, The Crown, Lost River, Terminator Genisys

Rodina a herecké začátky

Matt se narodil a vyrůstal v Northamptonu a studoval na Northampton School for Boys, státní všeobecné střední škole v Northamptonu. Zatímco hrál za Northampton Town F.C., Nottingham Forest F.C. a Leicester City F.C., plánoval stát se profesionálním fotbalistou. Osud s ním však měl své vlastní plány, a tak po vážném zranění zad, ho jeho učitel herectví Jerry Hardingham, přivedl k této ušlechtilé profesi tak, že ho tajně přihlásil jako desátého porotce z adaptace Dvanácti rozhněvaných mužů (Twelve Angry Men). Ačkoliv roli ve školní hře přijal, odmítal jít na dramatický festival, do kterého ho znovu zapsal jeho učitel. Ten ve svém snažení nepolevoval, a nakonec ho tedy přesvědčil, aby se přidal k National Youth Theatre v Londýně. Po odchodu ze školy nastoupil na University of East Anglia, kde studoval drama spolu s kreativním psaním.

Smithova první role přišla, zatímco byl v National Youth Theatre, kde si zahrál Thomase Becketa v Murder in the Cathedral a Basoona v The Master and Margarita. Druhá zmiňovaná role mu dokonce vynesla i agenta a první profesionální roli v Fresh Kills a On the Shore of the Wide World, která v době jeho působení přesídlila do Royal National Theatre v Londýně. Další hry, které následovaly, byly The History Boys od Alana Bennetta, Burn/Chatroom/Ci­tizenship a Swimming with Sharks.

Ve své první televizní roli se objevil jako Jim Taylor v BBC zpracování čtyřdílné knižní série Sally Lockhart – The Ruby in the Smoke a The Shadow in the North, kde hlavní roli ztvárnila Billie Piper (doctorská Rose Tyler), se kterou si později znova zahrál v jedné epizodě seriálu Tajný deník Call Girl (Secret Diary of a Call Girl).

V roce 2007 získal Matt roli Henryho ve hře Pollyho Stenhama That Face, která se hrála v Royal Court Theatre Upstairs v Chelsea. Dále se ve hře objevila Lindsay Duncan jako Henryho alkoholická matka Martha a Felicity Jones (později Hannah Murray) jako Henryho drogově závislá sestra Mia. That Face se zaměřuje hlavně na alkoholovou a drogovou závislost rodiny ve střední nižší třídě poté, co je opustí otec. Mattova postava je ctižádostivý umělec, který opustí školu, aby se mohl starat o svou matku. Celé obsazení bylo v roce 2008 nominováno na divadelní cenu Laurence Oliviera a Matt za svou roli vyhrál cenu Evening Standard za nejlepšího nováčka. Kritiky (The Evening Standard, The Daily Express, The Guardian a The Times) vychvalovaná hra, vyzdvihovala právě Smithův výkon jako jeden z pozitivních aspektů hry.

První velká televizní role přišla v seriálu Party Animals, televizním drama BBC o smyšleném parlamentním poradci a průzkumníkovi ve Westminsteru. Zde Matt hraje Dannyho Fostera, parlamentního průzkumníka pro Joa Portera (Raquel Cassidy).

Doctor who?

Oficiálně byl Matt obsazen do role jedenáctého Doktora britského sci-fi seriálu Doctor Who v lednu 2009, aby nahradil Davida Tennanta, který oznámil svůj odchod v říjnu 2008. Smith byl relativně neznámý herec v porovnání s herci, o kterých se spekulovalo, že by roli převzali, jako Paterson Joseph, David Morrissey, Sean Pertwee, James Nesbitt, Russell Tovey, Chiwetel Ejiofor či Robert Carlyle. Smith byl poprvé jmenován jako možný vybraný kandidát méně než den před jeho oficiálním ohlášením jako jedenáctého Doktora, 3. ledna 2009 na BBC Breakfast. Jeho neznámost tak vedla k novinovým titulkům „Doctor Who?“.

(Matt Smith a Jenna Coleman jako jedenáctý Doktor a Clara; FOTO: BBC)

Smith byl jedním z prvních herců, kteří se účastnili konkurzu hned první den. Produkční tým, který se skládal z nového producenta a hlavního scénáristy Stevena Moffata a Pierse Wengera, výkonného producenta a vedoucího BBC Wales, si ho hned zapsali na základě jeho výjimečného výkonu. Smith byl pak dodatečně i na konkurzu na roli Johna Watsona z Moffatova Sherlocka, ale neuspěl, neboť Moffat věřil, že jeho výstřední styl hraní by se na postavu Holmese nehodil. Tato role tedy byla nakonec obsazena Benedictem Cumberbatchem.

Šestadvacetiletý Matt byl o tři roky mladší než ve své době Peter Davison, který ztvárňoval Doktora v roce 1981 a mladší, něž kdokoli jiný, kdo kdy byl do role navrhován. Po třítýdenním castingu se Moffat a Wagner shodli, že to „vždy měl být Matt“ a nabídli mu roli, a to i přes to, že do svých nových sérií chtěl Moffat původně opět staršího představitele Doktora ve stylu původních sérií. V BBC byly velmi obezřetní ohledně Mattova obsazení, protože si mysleli, že šestadvacetiletý herec nemůže Doktora adekvátně zahrát. Wagner sdílel ten samý pocit, ale Smith už dříve prokázal své herecké nadání v Party Animals, kde je podle Wagnera vyzdvihován Smithův skrytý potenciál.

„Doktor je velmi zvláštní postava a vyžaduje velmi zvláštního herce. Musíte být ve stejný čas jak starý tak i mladý, vědec i akční hrdina, drzý školák a moudrý starý muž jako sám vesmír. Jakmile Matt prošel dveřmi a zapůsobil na nás svým neohroženým a zbrusu novým pojetím Pána času, věděli jsme, že jsme ho našli,“ prohlásil Steven Moffat o Smithově castingu.

Zajímavosti


Hraje v