Lars Mikkelsen

Lars Mikkelsen

6.5.1964 60 let

Celé jméno: Lars Dittmann Mikkelsen
Místo narození: Gladsaxe, Kodaň, Dánsko
Známé projekty: Forbrydelsen, House of Cards, Star Wars: Rebels

Lars Mikkelsen je známý dánský herec, který tak trochu žije ve stínu svého mladšího bratra Madse Mikkelsena, který je známějším a populárnějším hercem. Oba se narodili poblíž Kodaně, a to bankéřskému pokladníkovi Henningu Mikkelsenovi a zdravotní sestře Bente Christiansen.

Mládí prožil v Kodani, kde také studoval. Na škole byl součástí pěveckého sboru a věnoval se různým sportům, mezi kterými dominovala házená. Po střední škole se na ani ne rok stal součástí pěšího pluku dánské armády. Až po studiu biologie na University of Copenhagen a kariéře artistického žonglování, kdy cestoval po Evropě, se rozhodl stát hercem.

Záhy proto začal studovat na National Theatre School of Denmark, kterou dokončil roku 1995. Hned poté zamířil do divadel, kde hrál v místních hrách. Divadlu se věnuje i nadále, ale dnes je znám především díky svému působení ve filmech a seriálech.

Často ho můžeme vídat v seriálech natočených mimo jeho domovinu, ale pravidelně se věnuje především domácí produkci. Zpočátku se však věnoval pouze domácí tvorbě, získal role například v seriálech Strisser på Samsø, Edderkoppen, Nikolaj og Julie, Krøniken, Forbrydelsen a Den som dræber či filmech Královská hra, Ostrov ztracených duší, Cecilie, Útěk, Lovec mozků a Ti, co vraždí – Stín minulosti.

Co se týče filmů, tak zmiňme ještě jeho působení ve snímcích Viceværten, Tyhjyys, Montana, Když zvířata sní, 9. duben, Ten den přijde a Zimní bratři. Už z výčtu těchto filmů jde poznat, že se Lars věnuje především domácí tvorbě.

U seriálů je to však trochu jiné. I nadále se sice věnuje domácí tvorbě, ale podařilo se mu získat několik zahraničních rolí, které ho ihned proslavily. Po domácím seriálu Borgen se roku 2014 objevil ve třetí sérii britského seriálu Sherlock, ve které si zahrál hlavního padoucha, génia Charlese Magnussena.

Záhy se mu podařilo získat roli ruského prezidenta Viktora Petrova, kterého si v letech 2015–2018 zahrál v seriálu House of Cards. Tato role zřejmě patří mezi jeho nejikoničtější, protože nelze přehlédnout podobnost této postavy ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Mezi jeho další známou domácí tvorbu patří seriály 1864, The Team, Historien om Danmark, Tæt på sandheden med Jonathan Spang a Herrens veje. V letech 2016–2018 se dokonce věnoval i dabování, namluvil totiž postavu admirála Thrawna v seriálu Star Wars: Rebels. Jeho zatím poslední velkou rolí je postava čaroděje Stregobora, kterého hraje od roku 2019 v seriálu The Witcher.

Od roku 1986 je jeho ženou dánská herečka Anette Støvelbæk, se kterou má dva syny, a to Loua a Thora. Plynule ovládá dánštinu, švédštinu, angličtinu a němčinu. Ve svém volném čase rád čte knihy, rybaří a poslouchá hudbu.

Foto CC BY-SA 3.0 Mogens Engelund, Wikimedia Commons


Hraje v