Stregobor

Stregobor

Lars Mikkelsen Sezóny 2 2019 - 2021


Istreddův mistr, který se zabýval studiem kletby černého slunce.

Stregobor se dlouhou dobu zabýval studiem kletby černého slunce a postižené princezny často zavíral do věží, což vedlo ke vzniku slavných příběhů.

Kromě toho mentoroval nadaného čaroděje Istredda, který byl milostně zapletený s čarodějkou Yennefer. Jako jeden z nejstarších a nejmoudřejších čarodějů byl mimo jiné součástí Konklávy čarodějů, která rozhodovala o osudech království a obecně stála nad všemi politiky.

Když se mu jedna z prokletých princezen rozhodla oplatit to, co jí provedl, začal se skrývat ve věži mistra Iriona, jehož identitu tak převzal. Jednoho dne k němu pak zavítal zaklínač Geralt z Rivie, kterému mistr dal velmi štědrou nabídku.

První série

V době, kdy Istredd studoval magii, pobýval Stregobor na Ban Ardské akademii, kde se cvičili mladí muži v budoucí čaroděje. Istreddovi tehdy dal úkol, aby špehoval Yennefer v Arethuse, což vedlo k tomu, že se dozvěděl o jejím elfím původu. Toho pak využil k tomu, aby zmanipuloval ostatní čaroděje a přesvědčil je, že Yennefer by měli vyslat do Nilfgaardu. Yennefer se však nedala a po své přeměně se vydala do Aedirnu, jak bylo původně plánováno.

Jakožto čaroději studujícímu kletbu černého slunce se jeho výzkum jednoho dne vymkl z rukou, když mu unikla jedna z princezen. Ta mu po letech přísahala pomstu, a tak se začal skrývat, až jej nakonec vysledovala až do Blavikenu, kde žil ve věži mistra Iriona, jenž ji před mnoha lety vystavěl. Zde se setkal s Geraltem, který mu přinesl tělo kikimory na prodej. Stregobor mu nabídl, že bude odměněn, pokud zabije Renfri, ale Geralt odmítl. Renfri však nakonec kvůli záchraně většího počtu lidí zabil, ale Stregobor jej následně vyhnal z města, když mu zaklínač odmítl vydat tělo ke studiu.

Stregobora jsme vídali poměrně často.

I po letech se Stregobor nadále účastnil porad Konklávy, která tentokrát rozhodovala nad osudem Cintry. Jako jeden z čarodějů byl proti válce s Nilfgaardem a Cintře odmítal pomoci, jelikož již léta odmítali asistenci mágů. Většina čarodějů ale stála za Stregoborem, takže proti Nilfgaardu vyrazila bojovat pouze hrstka nadaných čarodějů a čarodějek.

Foto: Netflix