Lena Headey

Lena Headey

3.10.1973 50 let

Celé jméno: Lena Headey
Místo narození: Hamilton, Bermudy
Známé projekty: 300: Bitva u Thermopyl, Terminátor: Příběh Sáry Connorové, Game of Thrones

Lena se narodila na Bermudách, kde byl její otec John policejním úředníkem. Když jí bylo 8 let, tak se přestěhovali do Huddersfieldu. V 15 letech ji byly diagnostikovány záchvaty klinické deprese. Vše ale nakonec zvládla a to dokonce i bez pomoci léků, protože se bála, že na nich bude závislá.

Lena se chtěla původně stát kadeřnicí, ale během jednoho školního divadelního představení si jí všiml castingový agent. Kvůli herectví nedokončila studia a začala se naplno věnovat herectví již od jejich 15 let.

Jejím prvním filmem se stal snímek Vodní země, kde se objevila po boku zkušených hvězd. Nebyla to ale vedlejší role, nýbrž jedna z hlavních, kde si zahrála postavu mladé středoškolské dívky, která se stane manželkou svého učitele dějepisu. O rok později se mihla ve snímku Soumrak dne. Další větší roli dostala ve snímku Nová kniha džunglí z roku 1994.

Pro Lenu začíná období, kde točí hlavně televizní filmy. Změna nastává až v roce 1998, když se objevuje ve filmu Dvakrát do stejné řeky a následně v roce 1999, kde si zahrála Olgu, jednu z hlavních postav filmového zpracování knihy Alexandra Puškina, Oněgin. Lena začíná prožívat velmi povedené období, když je obsazena do hlavních ženských rolí ve filmech Fáma a Aberdeen.

Roku 2002 se objevila ve filmu Posedlost, vedle takových hvězd, jakými jsou Gwyneth Paltrow a Aaron Eckhart. Další úspěšné období začalo od roku 2005, když se objevila ve filmu Kletba bratří Grimmů. Zde ztvárnila postavu divošky Angeliky. Film sice získal rozporuplné recenze, ale Lena si svou roli nadmíru užila a ráda natáčela po boku Heatha Ledgera a Matta Damona.

Dalším velkým trhákem byl film 300: Bitva u Thermopyl, kde si Lena zahrála hlavní ženskou roli, postavu královny Gorgo, manželky spartského krále Leonidase. Roku 2008 si zahrála hlavní roli v seriálu Terminátor: Příběh Sáry Connorové, kde ztvárnila právě Sáru Connorovou. Seriál byl úspěšný a Lena si v něm zahrála všech 31 epizod.

Během natáčení seriálu Terminátor: Příběh Sáry Connorové se objevila ve filmech jako Rudý baron či Střepy v hlavě. Roku 2011 se upsala seriálu Game of Thrones na HBO, kde hraje jednu z hlavních postav, Cersei Lannister, proradnou a mocichtivou královnu. Roku 2012 se objevila po boku Karla Urbana ve filmu Dredd a roku 2013 si zahrála hlavní roli ve filmech Očista a The Mortal Instruments.

V roce 2014 se vrátila ve filmu 300: Vzestup říše, kde opět ztvárnila královnu Gorgo. Tentýž rok si zahrála v dobrodružném filmu The Adventurer: The Curse of the Midas Box a biografickém snímku Low Down. Jako Lady Catherine de Bourgh se objevila v historické akční komedii Pride and Prejudice and Zombies. Kromě toho propůjčila v animované sérii Tales of Arcadia svůj hlas čarodějce Morganě a v seriálu The Dark Crystal: Age of Resistance nadabovala postavu jménem Maudra Fara.

V minulosti byla zasnoubena s Jasonem Flemyngem, kterého poznala během natáčení Nová kniha džunglí. Roku 2007 si vzala hudebníka Petera Loughrana. Tomuto páru se 31. března 2010 narodil syn Wylie. V roce 2012 Lena požádala o rozvod vrchní soud v Los Angeles.

Lena je blízkou přítelkyní Piper Perabo. Je vegetariánka, vede kampaň za práva zvířat, trénuje box a jógu. V současné době žije v Los Angeles.

Foto CC BY 2.0 Denny Harrison, Wikimedia Commons


Hraje v