Ming-Na Wen

Ming-Na Wen

20.11.1963 60 let

Celé jméno: 溫明娜
Místo narození: Coloane Island, Macao, Čína
Známé projekty: ER, Legenda o Mulan, Agents of S.H.I.E.L.D.

Přestože se narodila v čínském Macau a část dětství prožila v Hongkongu, Ming-Na Wen se brzy se svou matkou, nevlastním otcem a starším bratrem přestěhovala do amerického New York City. Ještě později se celá rodina opět přestěhovala, tentokrát do pennsylvanského Pittsburghu, kde vystudovala bakaláře umění na univerzitě Carnegie Mellon.

Na televizních obrazovkách se poprvé objevila v roce 1988 prostřed­nictvím seriálu As the World Turns. Následovaly další seriálové role či role ve filmech. Vedle akčního Street Fighter: Poslední boj na sebe upozornila především v roce 1993 rolí v dramatu Klub šťastných žen.

Právě na tento úspěch navázala její první velká role doktorky Jing-Mei Chen v seriálu ER, kde vystupovala v letech 1994 až 1995 a později od roku 1999 až do roku 2004. Mezitím se objevila i v seriálu The Single Guy, kde si v letech 1995–1997 zahrála Trudy.

Vedle klasického herectví se Ming-Na často věnuje i dabingu animovaných filmů, seriálů či videoher. Do této části její filmografie patří kupříkladu filmy Legenda o Mulan či Final Fantasy: Esence života, seriály Spawn, The Batman nebo Adventure Time. Dále se objevila v hraných televizních seriálech jako Two and a Half Men, Private Practice, Stargate Universe nebo Eureka.

Roku 2013 se dokázala proslavit díky roli drsné agentky Melindy May, které se věnovala až do roku 2020 v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. Během toho se však věnovala i jiným rolím, našla si čas například na hrané seriály Fresh Off the Boat, The Mandalorian a 50 States of Fright a animované seriály Phineas and Ferb, Sofia the First, Guardians of the Galaxy, Milo Murphy's Law a Hot Streets.

Ming-Na Wen dnes žije v Kalifornii se svým manželem Ericem Michaelem Zeem a jejich dvěma dětmi, dcerou Michaelou a synem Cooperem Dominicem. Tohoto manžela si vzala roku 1995, přičemž předtím měla ještě jednoho manžela, a to filmaře Kirka Aanese, za kterého byla provdaná v letech 1990–1993.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v