Neal McDonough

Neal McDonough

13.2.1966 58 let

Celé jméno: Neal P. McDonough
Místo narození: Dorchester, Boston, Massachusetts, USA
Známé projekty: Band of Brothers, Arrow, Legends of Tomorrow

Neal se narodil roku 1966 v Bostonu matce Catharine McDonough a otci Franku McDonoughovi. Jeho rodiče emigrovali z Irska a jsou známy svým římskokatolickým vyznáním. Neal ale vyrůstal v Barnstable v Massachusetts, kde studoval na místní střední škole a poté na Syracuse University.

Jeho herecká kariéra odstartovala roku 1990 účastí ve film Darkman. Od té doby je znám tím, že hrál v mnoha seriálech a filmech, kde nehrál hlavní roli. Přesto je to herec, který se dobře zapamatuje díky svému hereckému umění.

Objevil se ve filmech jako Star Trek VII: První kontakt, Minority Report, Proud času, Kráčející skála, 88 minut, Vím kdo mě zabil, Zrádce, Navěky silný, Captain Amerika: První Avenger či Red 2. Svou roli z Captain Amerika: První Avenger si střihl ještě jednou v kraťasu Marvel One-Shot: Agent Carter.

Na televizních obrazovkách se zvěčnil v seriálech jako The Incredible Hulk (kde namluvil ve všech epizodách hlavní postavu Roberta Bruce Bannera neboli Hulka), Band of Brothers, Boomtown, Medical Investigation, Desperate Housewives, Justified či Mob City.

Roku 2015 byl obsazen do seriálu Arrow, kde až do roku 2016 hrál padoucha Damiena Darhka. Tuto postavu si následně zopakoval i v seriálech Legends of Tomorrow a The Flash. Během toho se výrazně věnoval i seriálům Yellowstone, Suits, Altered Carbon, Project Blue Book, Van Helsing, American Horror Story a 9–1–1: Lone Star. Dále má na svém kontě i postavu majora Benningtona, kterého si roku 2020 zahrál ve filmu Ježek Sonic.

Za svou roli v seriálu Boomtown získal cenu Satellite Award za nejlepšího herce ve vedlejší roli v televizním seriálu – Drama. Za roli Roberta Quarlese v seriálu Justified získal také cenu Satellite Award za nejlepšího vedlejšího herce v sérii, minisérii nebo TV filmu.

Neal McDonough je od roku 2003 ženatý s Ruvé Robertson, se kterou má dva syny a tři dcery. Už nějakou dobu si stojí za tím, že se kvůli manželskému závazku vůči své manželce nehodlá jako herec podílet na žádných sexuálních scénách. Kvůli tomu byl například vyhozen ze seriálu Scoundrels.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v