Oded Fehr

Oded Fehr

23.11.1970 53 let

Celé jméno: Oded Fehr
Místo narození: Tel Aviv, Izrael
Známé projekty: Mumie, Resident Evil, Sleeper Cell, Stitchers

Oded Fehr je známý herec, který se narodil roku 1970 v Izraeli. Jeho rodiči jsou Uri Ernst a Gila Fehrovi, kteří se do Izraele dostali z Německa a Nizozemí. Jeho otec se však narodil na území Izraele, kde pracoval jako geofyzik a obchodník.

V rodném Izraeli žil až do roku 1992 (během toho byl i tři roky součástí izraelské armády), kdy odcestoval s otcem do Frankfurtu, kde se společně věnovali obchodu. Ten ho však příliš nebavil, a proto zkusil herecký kurz, díky kterému se nakonec stal hercem.

Nejdříve si zahrál v několika divadelních hrách, ve kterých se mu dařilo, a proto se rozhodl věnovat studiu herectví. Přestěhoval se do Londýna, kde se vzdělával na Bristol Old Vic Theatre School. Po studiu se začal ihned věnovat filmovým a seriálovým rolím.

Hned jedna z jeho prvních rolí je dosud jeho nejznámější. Roku 1999 si zahrál ve filmu Mumie, kde se objevil jako Ardeth Bay. Tuto postavu si poté zahrál i v následném pokračování z roku 2001. Roku 1999 se zároveň objevil i v komedii Deuce Bigalow: Dobrej striptér, kde si zahrál Antoinea Lacontea.

V následujících letech se věnoval především seriálům. Po menších rolích v seriálech Cleopatra a Arabian Nights si zahrál v UC: Undercover, kde se v letech 2001–2002 objevil jako Frank Donovan. Následně se mihl v seriálu Presidio Med a v seriálu Charmed se objevil jako proradný padouch Zankou.

Oded Fehr je zároveň velmi často spojován s filmovou sérií Resident Evil, ve které se objevil jako Carlos Olivera. Zahrál si tu konkrétně v dílech Apokalypsa (2004) a Odveta (2012). Další velkou seriálovou roli získal roku 2005, kdy se objevil v seriálu Sleeper Cell jako Faris al-Farik. Působil tu až do roku 2006.

Z dalších let zmiňme jeho působení v seriálech Three Rivers, V, Jane by Design, NCIS, Covert Affairs, Stitchers, The Blacklist, Once Upon a Time, 24: Legacy, When Heroes Fly, The First a Blood and Treasure. V každém z těchto seriálů se objevil ve více epizodách, ve kterých si zahrál výraznější role.

Kromě toho, že se věnuje hraní, se věnuje i dabingu. Jeho hlas jsme mohli slyšet například v animovaných seriálech Justice League Unlimited, Batman: The Brave and the Bold, Kaijudo: Rise of the Duel Masters a Hulk and the Agents of S.M.A.S.H. Znám je také díky svému hlasu v seriálu Young Justice, kde namluvil samotného Ra’se al Ghula.

I přesto, že je Oded Fehr velmi charismatický herec, se nikdy nedokázal dostat na úroveň známějších hereckých hvězd, kvůli čemuž je vlastně celkem neznámý. Má bratra, sestru a nevlastní sestru. Ovládá bojové umění hapkida a mluví plynule anglicky a hebrejsky. Díky době strávené v Německu ovládá i němčinu, ale ne na takové úrovni jako ostatní jazyky. Oded Fehr se zároveň nechal slyšet, že nemá rád zbraně.

Roku 2000 si vzal za ženu Rhondu Tollefson, se kterou má syna Attica a dcery Finley a Azelii.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v