Peter Capaldi

Peter Capaldi

14.4.1958 66 let

Celé jméno: Peter Dougan Capaldi
Místo narození: Glasgow, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: The Thick of It, Doctor Who, Torchwood, The Musketeers

Mládí

Peter Capaldi se narodil ve skotském městě Glasgow, i když jeho matka pochází z irského hrabství County Cavan a otec je rodilý Ital z Picinisca. Už jako malý, než nastoupil na místní školu umění – Glasgow School of Art – Peter projevoval zájem o hraní, když ve školce předváděl loutkové divadlo, či když byl na střední součástí herecké skupiny Antonine Players. Jako student umění byl hlavním zpěvákem punk-rockové skupiny s názvem Dreamboys, jejíž bubeník byl populární komik Craig Ferguson.

(Peter Capaldi; FOTO: BBC.co.uk)

Herecká kariéra

Jeho první značnější herecké vystoupení přišlo v roce 1983, když ztvárnil roli Dannyho Oldsena v drama komedii Místní hrdina (Local Hero). Pak následovaly menší role v seriálu Minder, filmu Doupě bílého červa (The Lair of the White Worm) s Hugh Grantem či v Nebezpečných známostech (Dangerous Liaisons) z roku 1988.

V roce 1990 vystupoval v čtyřdílném thrilleru The Chain od BBC Two. O tři roky později vyhrál Capaldi cenu Academy Award for Live Action Short Film za svůj krátký film Franz Kafka's It's a Wonderful Life, u kterého tentokrát seděl na režisérské stoličce. Tento rok byl pro něj obzvláště dobrým, protože si zahrál ve filmu Soft Top, Hard Shoulder, ke kterému napsal i scénář a který vyhrál diváckou cenu na londýnském filmovém festivalu.

Dále pak propůjčil svůj hlas v rádiové komedii Our Brave Boys, či si zahrál v různých menších filmech a seriálech. Teprve v roce 2005 zaznamenává ten pořádný úspěch, když získává svou nejznámější roli neurotického Malcolma Tuckera v komediálním seriálu BBC Je to soda (The Thick of It) z politického prostředí, která s ním vydržela až do roku 2012 a za svůj výkon vyhrál cenu BAFTA za nejlepší vystoupení v komediální roli a dvě britské komediální ceny. V roce 2009 byl k seriálu vydán i spin-off film Politické kruhy (In the Loop).

(Peter Capaldi jako Malcolm Tucker v seriálu The Thick of It; FOTO: BBC)

Za zmínku z jeho poslední tvorby stojí například filmová adaptace stejnojmenné knihy Světová válka Z s Bradem Pittem, kde si zahrál „doktora W.H.O.“, či obsazení do role krále Kinlocha v novém zpracování Šípkové Růženky Maleficent s Angelinou Jolie nebo kardinála Richelieu v novém seriálu The Musketeers.

Doctor Who

4. dubna 2013 oznámila stanice BBC během živého vysílání Doctor Who Live: The Next Doctor, že novým, v pořadí už dvanáctým Doktorem, který vystřídá současnou jedenáctou inkarnaci v podání Matta Smithe, bude právě Peter Capaldi, který zde během svého vstupu přiznal, že je dlouholetým fanouškem. Toto však zároveň není jeho první role ve světě Doctora Who, neboť už v roce 2008 se objevil v díle The Fires of Pompeii jako Caecilius a ve třetí řadě jeho spin-offu Torchwood, kde si zahrál státního úředníka Johna Frobishera.

Jako dvanáctý Doktor se Capaldi divákům poprvé představil ve vánočním speciálu speciálu The Time of the Doctor 25. prosince 2013.

(Peter Capaldi a Jenna Coleman jako Doktor a Clara; FOTO: BBC)

Soukromý život

Peter Capaldi je patronem mezinárodní organizace na podporu výzkumu rakoviny (AICR) a skotské dětské charitativní organizace v Aberlour. Momentálně žije v Londýně se svou ženou Elaine Collins a jejich dcerou Cecily.


Hraje v