Ralph Fiennes

Ralph Fiennes

22.12.1962 61 let

Celé jméno: Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes
Místo narození: Ipswich, Suffolk, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Evžen Oněgin, Harry Potter, Grandhotel Budapešť

Ralph Fiennes se narodil jako nejstarší syn Marka Fiennese a Jennifer Lash. Jeho předkové pocházejí z Anglie, Irska a Skotska. Jeho rodina má hluboké kořeny a dokonce jsou spjati i s anglickou královskou rodinou. Ralph má celkem pět sourozenců, mezi které patří Joseph Fiennes, Martha Fiennes, Magnu Fiennes, Sophie Fiennes a Jacob Fiennes.

Rodina Fienneseových se roku 1973 přestěhovala do Irska, kde několik let žila. Ralph chodila na St Kieran's College, Newtown School, Bishop Wordsworth's School a Chelsea College of Art. Herectví se vyučil v letech 1983 – 1985 na Royal Academy of Dramatic Art.

Kariéra Ralpha Fiennese skrývá nespočet velkých a oceňovaných hlavních rolí. Filmovému a seriálovému herectví se začal věnovat roku 1991 poté, co se převážně věnoval divadelním hrám. Jeho první velkou rolí byla postava Heathcliffa ve filmu Bouřlivé výšiny. Hned poté se objevil v další větší roli, kterou byla postava nacistického Amona Goetha ve filmu Schindlerův seznam.

Hned poté se Ralphova kariéra prudce rozjela. Roku 1995 se objevil ve filmu Zvláštní dny jako Lenny Nero. Následující rok si zahrál ve filmu Anglický pacient a poté se jako Oscar Hopkins objevil ve filmu Oscar a Lucinda. Ralph se stával čím dál více populární, a proto získal hlavní roli Evžena Oněgina ve stejnojmenném filmu z roku 1999. Ještě téhož roku se stihl objevit ve filmu Hranice lásky. Roku 2002 jsme ho mohli vidět ve filmech Červený drak a Krásná pokojská.

Rok 2005 byl pro něj skutečně nabytý. Nejdříve se jako Justin Quayle objevil ve filmu Nepohodlný, poté ztvárnil Stephena Tullocha ve filmu Chromofobie a nemohli jsme si ho nechat ujít ani ve filmech Generace X či Bílá hraběnka. Téhož roku si také stihl zahrát ohyzdného lorda Voldemorta ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár.

Lorda Voldemorta si zahrál i v dalších třech dílech z filmové série Harry Potter. Jeho hrozivost, brutálnost, ale zároveň i elegance dodávaly filmům ten správný nádech a šmrnc. Všichni se shodli na tom, že Ralph Fiennes se této role zhostil velmi dobře.

V dalších letech se objevil ve velkých rolích ve filmech Bernard a Doris, Vévodkyně, V Bruggách, Předčítač, Coriolanus, Skyfall, Nadějné vyhlídky a Hněv Titánů. Roku 2013 ztvárnil Charlese Dickense ve filmu Vášeň mezi řádky. Roku 2014 byl obsazen do filmu Grandhotel Budapešť, kde ztvárnil potrhlého majitele hotelu, pana Gustava.

Po roce 2014 se objevil v další bondovce jménem Spectre, poté ztvárnil Laurence Laurentze ve filmu Ave, Caesar! a na další roky má naplánováno spoustu dalších filmů, mezi které například patří i nadabování Alfreda Pennywortha v animáku LEGO Batman Movie.

V letech 1993 – 1997 byl ženatý s herečkou Alex Kingston. Dále měl jedenáctiletý poměr s herečkou Francescou Annis, se kterou se roku 2006 rozešel. Ralph je členem projektu UNICEF.

Foto CC BY-SA 2.0 Christopher William Adach, Wikimedia Commons


Hraje v