Sara Gilbert

Sara Gilbert

29.1.1975 49 let

Celé jméno: Sara Rebecca Abeles
Místo narození: Santa Monica, Kalifornie, USA
Známé projekty: Roseanne, The Big Bang Theory

Sara Gilbert se narodila v Santa Monice v Kalifornii Barbaře Cowanové a Haroldu Abelesovi. Oba její rodiče jsou Židé. Jejím dědečkem z matčiny strany byl scenárista Harry Crane, který se podílel na klasickém americkém sitcomu s názvem The Honeymooners.

V roce 1997 dokončila Yaleovu univerzitu, kde vystudovala herectví a fotografování. Sara se objevila v několika televizních filmech a reklamách. Ve třinácti letech získala roli Darlene Connerové v seriálu Roseanne.

Kromě toho se objevila v seriálech jako 24, Will & Grace, Law & Order: Special Victims Unit nebo The Simpsons. Od roku 2004 se pravidelně objevovala v nemocničním dramatu ER jako Jane Figlerová.

V roce 2005 získala roli v sitcomu Twins a v seriálu The Class se objevila jako Fern Velchová. V letech 2007 až 2010 ztvárnila Leslie Winkleovou v seriálu The Big Bang Theory, kde si zahrála po boku Johnnyho Galeckieho, se kterým si už zahrála v seriálu Roseanne.

Gilbert se spoluhostitelkou a výkonnou producentkou pořadu The Talk, který měl premiéru v roce 2010. V roce 2018 se vrátila na televizní obrazovky v osmidílném obnoveném seriálu Roseanne odvysílaném na stanici ABC. Na podzim roku 2018 se začal vysílat spin-off tohoto seriálu s názvem The Conners, ve kterém Sara hraje a je zároveň i jeho výkonnou producentkou.

Kromě televize jsme ji mohli vidět také ve filmu Poison Ivy z roku 1992, kde si zahrála po boku herečky Drew Barrymore, dále se objevila ve filmu Light It Up (1999) nebo Riding In Cars With Boys (2001).

Když byla Sara ještě mladá, začala chodit se svým kolegou z Roseanne s Johnnym Galeckim. Uvědomila si však, že ji přitahuje stejné pohlaví, a v roce 2001 začala chodit s televizní producentkou Allison Adler. Spolu mají dvě děti, syna Leviho Hanka, který se narodil Adler v roce 2004, a dceru Sawyer Jane, která se narodila Gilbert v roce 2007. V roce 2011 se s Adler rozešla.

Později začala chodit s písňovou textařkou, hudební producentkou a bývalou členkou a frontwomankou rockové skupiny 4 Non Blondes Lindou Perry. V dubnu 2013 se spolu zasnoubily a březnu 2014 se vzaly. V únoru 2015 jim porodila Gilbert syna Rhodese Emilia Gilbert Perryho.

Foto CC BY-SA 2.0 watchwithkris­tin, Wikimedia Commons


Hraje v