Timothy Olyphant

Timothy Olyphant

20.5.1968 56 let

Celé jméno: Timothy David Olyphant
Místo narození: Honolulu, Havaj, USA
Známé projekty: Deadwood, Justified, Santa Clarita Diet

Timothy se sice narodil na Havaji, ale už ve dvou letech se jeho rodina přestěhovala do Kalifornie. Má jednoho staršího a jednoho mladšího bratra a jejich rodina má anglický, německý, skotský, holandský, irský, ruský a židovský původ. Je například potomkem zámožné holandské rodiny pocházející z New Yorku – Vanderbiltových a jeho příjmení pochází ze Skotska.

V dětství se věnoval umění a malování, také závodnímu plavání. Díky plavání se dostal na Jihokalifornskou univerzitu, kde chtěl studovat architekturu, ale jelikož by mu tento obor časově nevycházel s tréninky, zvolil si výtvarné umění. Po ukončení školy zvažoval kariéru grafika, nakonec se ale rozhodl přestěhovat se do New Yorku a prozkoumat nové možnosti. Chvíli tak dělal komika a poté se rozhodl zkusit herectví.

Nejdříve začal na pódiích divadel, za zmínku stojí například hra The Monogamist. Jeho první filmová role přišla v roce 1996 s filmem Klub odložených žen a o rok později se objevil v hororu Vřískot 2. Následně si zahrál ve filmech Go (1999), Klub zlomených srdcí (2000) či 60 sekund (2000). Timothy dostal nabídku zahrát si v akčním závodním filmu Redline (který se poté změnil na Rychle a zběsile), roli ale odmítl a získal ji místo něj Vin Diesel. Tento film měl veliký úspěch a má už několik pokračování.

Po boku Vina Diesela si ale zahrál ve filmu Osaměly mstitel (2003) a ve stejný rok i v hororu Pavučina snů, který je založený na knize od Stephena Kinga. Chválu si získal za roli ve filmu Sexmbomba od vedle (2004) a do většího povědomí se dostal díky seriálu Deadwood, kde ztvárnil hlavní roli šerifa Setha Bullocka. Tento seriál se vysílal v letech 2004–06 a v roce 2019 jej čeká filmové pokračování.

V roce 2007 si zahrál ve filmech Život jde dál, Smrtonosná past 4 a Hitman, za který se ale na něj snesla kritika. Proto si další role vybírá s větší uvážlivostí. Zahraje si tak například ve filmech Vznešenej život či Dokonalý únik (oba z roku 2009) a jako šerif se objeví v hororu Podivní (2010).

V roce 2010 se také pustil do seriálu Justified, kde si zahrál hlavního hrdinu Raylanda Givense. Kritikové považují tuto roli za stěžejní v jeho kariéře a byl za ni dokonce nominován na Emmy. Stal se i producentem tohoto seriálu, který byl na obrazovkách šest sérií do roku 2015. Během těchto let si i zahrál epizodní role v několika seriálech a menší role v pár filmech, jako například Jsem číslo čtyři (2011) či Co by kdyby (2014).

V období 2015–16 si zahrál v komediálním seriálu The Grinder, a to fiktivní verzi sama sebe, za tuto roli navíc získal ocenění od kritiků. Dále působil ve filmu Svátek matek (2016) a Snowden (2016). V roce 2017 získal hlavní roli v seriálu Santa Clarita Diet, kde hraje manžela ženy, ze které se stane zombie. U tohoto seriálu působí také jako výkonný producent. V roce 2019 se objeví ve filmu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu.

Timothy má už od roku 1991 za manželku Alexis Kniefovou, kterou poznal na univerzitě. Žijí v Los Angeles a mají spolu tři potomky – dvě dcery a jednoho syna.


Hraje v