Wil Wheaton

Wil Wheaton

29.7.1972 51 let

Celé jméno: Richard William Wheaton III.
Místo narození: Burbank, Kalifornie, USA
Známé projekty: Star Trek: The Next Generation, Eureka, The Big Bang Theory

Richard William Wheaton III. je americký herec, bloger a spisovatel, který se narodil v Burbanku v Kalifornii herečce Debře Nordeanové a specializovanému lékaři jménem Richard William Wheaton.

Má bratra Jeremyho a sestru Amy, oba jeho sourozenci se objevili v jedné epizodě televizního seriálu Star Trek: The Next Generation, díky kterému se Wil proslavil. Ztvárnil zde roli Wesleyho Crushere, a to v letech 1987–1991.

Předtím, než získal svou životní roli, jsme jej mohli vidět v televizním filmu A Long Way Home (1981), větší roli poté dostal ve filmu Stand by Me, kde ztvárnil Gordieho Lachance. Díky této roli na sebe upozornil a stal se v hereckém světě známějším.

Kromě toho si zahrál ve filmech jako Toy Soldiers (1991), The Good Things (2001), Jane White Is Sick & Twisted (2002) nebo Americanizing Shelley (2007). Známý je též ze seriálu The Big Bang Theory, kde hraje sám sebe. Dále se objevil v seriálech jako Eureka, Leverage, Powers a Dark Matter.

Wil se věnuje také dabingu filmů i videoher, můžeme si jej spojit např. s reportérem z rádia ve videohře Grand Theft Auto: San Andreas anebo nověji pak z Dungeons and Dragons Online, kde namluvil Pána jeskyně. Jeho hlas můžeme slyšet i v mnoha audioknihách, namluvil např. Ready Player One nebo Boneshaker. Již ve svých deseti letech nadaboval v animovaném filmu The Secret of NIMH postavu Martina Brisbyho.

Svůj hlas propůjčil postavičkám v animovaných seriálech jako Teen Titans, Teen Titans Go!, Family Guy, Batman: The Brave and the Bold, Ben 10: Alien Force, Ben 10: Ultimate Alien a Ben 10: Omniverse.

V roce 2014 měl premiéru jeho pořad s názvem The Wil Wheaton Project, který se vysílal na stanici Syfy, ten byl však po odvysílání první řady zrušen. Kromě toho sepsal spolu s Felicií Day komiks s název The Guild: Fawkes, který vyšel v roce 2012.

Wheaton vystupuje také jako komik, se svými skeči se objevil i v ACME Comedy Theater. Mimo to píše svůj vlastní blog a přispíval např. do magazínu Dungeon. V roce 2003 vyšly jeho paměti pod názvem Dancing Barefoot a v roce 2004 vyšly jeho rozšířené paměti s názvem Just a Geek. Roku 2007 vydal svou další knihu s názvem The Happiest Days of Our Lives a dva roky nato vyšlo Sunken Treasure: Wil Wheaton's Hot Cocoa Box Sampler.

Tentýž rok vydal Memories of the Future: Volume 1. V roce 2009 vydal speciální edici The Happiest Days of Our Lives, v níž najdeme doslov sepsaný jeho synem, Ryanem. V roce 2017 sepsal krátkou povídku Liana pro antologii Star Wars při příležitosti čtyřicátého výročí Star Wars.

Když chodil Wheaton na Kalifornskou univerzitu v Los Angeles byl jeho spolubydlícím herec a komik Chris Hardwick. V roce 1999 si Wheaton vzal za ženu Anne Prince, s níž žije v Arcadii v Kalifornii. Anne Prince má dva syny z předchozího manželství, a když bylo jednomu z nich devatenáct let, požádal Wila, zda by jej legálně neadoptoval, k čemuž nakonec došlo.

Wheaton je nadšencem do počítačů, internetu a vůbec veškeré technologie. Doma si vaří vlastní pivo a spolu s Drewem Curtisem a Gregem Kochem, ředitelem společnosti Stone Brewing, vymysleli vlastní značku piva s názvem „Stone Farking Wheaton w00tstout“. Navíc je Wil fanouškem ledního hokejového klubu Los Angeles Kings a baseballového klubu Los Angeles Dodgers.

Tento herec trpí generalizovanou úzkostnou poruchou a dystymií, a proto podporuje neziskové organizace, aby zvýšil povědomí o těchto onemocněních. Kromě toho byl po něm pojmenován asteroid nesoucí jméno 391257 Wilwheaton.

Foto CC BY-SA 3.0 Abbyarcane, Wikimedia Commons


Hraje v