Druhá řada (Volume 2 – Generations) měla všechny předpoklady být nejlepší, ale cestu jí zkřížila stávka scénáristů a tvůrci se museli spokojit pouze s jedenácti epizodami. Jak to ovlivnilo kvalitu druhé řady a celého seriálu?
Ne nadarmo se říká, že druhé řady seriálů většinou bývají lepší než jejich předchůdci – postavy už dostatečně známe a úvodní děj máme za sebou. Hrdinové toto mohli dokázat svým druhým volume nazvaným Generations, jenže během seriálové sezóny 2007–2008 proběhla stávka scénáristů, která se dotkla většiny seriálů, a Hrdinové místo plánovaných dvacetičtyř epizod dostali pouze jedenáct. A přitom taková škoda.
(Hlavní hrdinové druhé řady na společné fotce. Foto: NBC)
Byl jsem výjimečný a teď jsem nikdo. Až mi Suresh vrátí mé schopnosti, vezmu si ty tvé.
Děj
Po událostech na Kirby Plaza, kdy Peter Petrelli vybouchl, se vše změnilo. Claire byla nucena se se svým „otcem“ Noahem přestěhovat do Costa Verde a přijmout nové jméno, aby je Společnost nenašla. Nathan se vzdal politické kariéry a nedokáže se vyrovnat se ztrátou bratra. Niki se bojí, že už nezvládne uvnitř sebe zkrotit Jessicu a vydá se léčit do Společnosti, pro kterou začne pracovat i Mohinder Suresh, který se mimochodem stará o Molly Walkerovou a bydlí s Mattem Parkmanem. Peter Petrelli je nalezen v Irsku živý a zdravý, ale nepamatuje si nic ze svého předešlého života, a padouch Sylar byl vyléčen Společností, ale díky viru Shanti nemá své schopnosti.
Hiro Nakamura se na konci minulé řady neochotně vydal do daleké minulosti a ve feudálním Japonsku potkává svůj idol z japonských dějin Takeza Kenseie. Ando doma očekává Hirův návrat, aby mu sdělil novinky, že Hirův otec Kaito byl zavražděn. Někdo jde po lidech, kteří kdysi založili Společnost. Ale kdo? A proč? A jakou roli má ve všem vir Shanti, který dokáže vyhladit většinu populace na světě, a proč ho Společnost nezničí?
(Hiro v dávné minulosti najde lásku, ale zároveň si zde udělá z přítele nepřítele. Foto: NBC)
Stávka scénáristů a jak by to dopadlo, kdyby nebyla?
Druhá řada měla mít původně po úspěchu té první celkem 24 epizod roztříštěných do třech Volume. Volume 2 nesla název Generations, Volume 3 Exodus a Volume 4 se měla jmenovat Villains. Díky stávce scenáristů stanice NBC odvysílala pouze 11 epizod a dočkali jsme se pouze Volume 2: Generations (a v poměrně jiné verzi než bylo zamýšleno). Ihned bylo rozhodnuto, že Villains uvidíme ve třetí řadě, ale příběh zvaný Exodus byl úplně vyškrtnut.
A co dalšího se mělo ve druhé řadě dít? Tak například ampulku s virem Shanti v jedenácté epizodě (finální epizodě druhé řady) neměl Peter Petrelli vůbec chytit, ale naopak virus měl být vypuštěn mezi lidi. Nathan měl mít následně projev a místo postřelení, kterého jsme se dočkali na konci řady, měl zkolabovat díky účinkům viru Shanti. V druhé polovině druhé řady jsme tedy měli sledovat, jak se naši Hrdinové vyrovnávají s virem s snaží se najít protilék.
(Claire ve druhé řadě už nebyla tak ufňukanou holčičkou jako kdysi. Foto: NBC)
Maya Herrera, která díky své schopnosti vypouštěla černý jed a zabíjela lidi, měla být schopna vysát z lidí virus, a díky ní měla být vyrobena protilátka a svět by byl posléze zachráněn. Takto se Maya měla stát hrdinkou a měla mít v příběhu mnohem důležitější roli. Sylar zase měl v druhé polovině řady získávat zpět své schopnosti, které ztratil díky účinkům viru, a jeho první ukořistěnou schopností měla být maskovací schopnost chameleona, kterou sebral jednomu muži. Druhou jeho novou schopností měla být kamenitá kůže. Ta by ho udělala téměř nezničitelným a nikdy by tak nebylo potřeba získat schopnost Claire.
Pro každou postavu, kterou jsme v Hrdinech sledovali v průběhu druhé řady, byl vymyšlen zcela jiný příběh a stávka scenáristů zapříčinila to, že se už zřejmě nikdy nedozvíme, jak by příběh pokračoval, kdyby nebyla. Tim Kring později prohlásil, že pouze postava Niki Sanders v jedenácté epizodě skončila tak, jak původně zamýšlel.
Dopady stávky
Druhá řada si držela slušnou sledovanost (v průměru okolo 10 milionu diváků), ale kritiky a i fanoušky nebyla zcela vřele přijata. Většina z nich to ale ospravedlňovala tím, že tvůrci nestihli během jedenácti epizod říct vše, co chtěli, a scénář se musel hodně upravovat oproti původním záměrům. Je jasné, že Tim Kring měl připravený zcela jiný příběh (tři Volume v jedné řadě), než který nám vyprávěl. Druhá řada působila neúplně a stávka se podepsala na celé kvalitě sezóny. Problém byl ten, že Kring nezvládl v jedenácté epizodě druhé řady uzavřít všechny dějové linky a neduhy této řady byly tím pádem přesunuty do řady třetí, která zase působila až příliš chaoticky a zmateně. Třetí řada se ale už nemohla vymlouvat na žádnou stávku scenáristů a kritiky byla označena vyloženě za špatnou řadu.
(Noaha ve druhé řadě trápí jeden z posledních obrazů, který namaloval Isaac. Foto: NBC)
Kdo ví, možná už skutečně seriál ztrácel dech, a proto třetí řada byla špatná, nebo je také možné, že stávka scenáristů se podepsala na celkové kvalitě seriálu a zasela jeho konec. Co si o tomto tématu myslíte vy? A líbí se vám původní příběh, kterým se chtěl Tim Kring vydat? Příště se ještě budeme věnovat stávce scenáristů a podíváme se na scény, které byly natočeny v době, když se ještě počítalo, že druhá série bude mít více jak 11 epizod.
#5 tom99: Mně taky nepřijde čtvrtá série špatná, jen se mi líbila nejmíň, ale v té době to byl můj nej seriál, takže i tu jsem žral :D U Tracy je škoda, že jí nevydrželo to, jak se chtěla mstít, to byla její postava nejzajímavější. Za to Mohinder je jediná postava, kterou jsem nikdy moc nemusel. A z postav čtvrté série mi nesedla Emma.
Když v článku píšu, že se série moc nelíbila, myslím tím širokou veřejnost, ne můj vlastní názor. Protože já souhlasím s uživatelem virus10, třetí řada byla skvělá a furt se tam něco dělo, byla nejakčnější, i celkem promyšlená, bohužel místy přeplácaná. Teď jsem dokoukal celý seriál znovu a musím říct, že i čtvrtá řada není tak špatná, jak všichni říkají. Jen škoda, že Tracy a Mohinder nebyli do příběhu tolik zakomponováni, protože herci neměli čas…
#6 virus10Keby s toho spravili the last ship of heroes nebolo by špatne :D
Rozhodně to mohlo být zajímavé a seriál se mohl vydat postapokalyptickou cestou. Asi by to bylo temnější a líbilo by se mi to, na druhou stranu se mi směřování Heroes líbilo (ano jsem do nich nekriticky zamilovaná :D), takže mi to asi (jako jedné z mála) nevadí :)
No jestli se scénárista (Kring) vymlouvá na stávku scénáristů, tak to holt asi neměl stávkovat. :D
Mně osobně se teda třetí série líbila moc, byla taková akčnější, nikdy jsem se nenudil. Za nejslabší považuji čtvrtou sérii, ale i tak jsem byl zklamán, když seriál ukončili. Že zkrátili druhou řadu je rozhodně škoda, to co se zde píše vypadá zajímavě :)