Jak si zajít na Šmakovu dračí poušť?

Jak si zajít na Šmakovu dračí poušť?

8.12.2013 20:00


Šmakova dračí poušť již příští čtvrtek vstoupí do našich kin. Jak si na ni ale vlastně budeme moct zajít? Jaké technologicky různorodé verze tohoto filmu budou česká kina nabízet a kam si zajít na tu či onu konkrétní z nich? To se můžete dozvědět v našem speciálním článku.


Již příští týden nejen ve světě, ale i u nás (a díky našemu zvyku premiérovat filmy ve čtvrtek dokonce o den v předstihu) vstoupí do kin druhý díl Hobita s podtitulem Šmakova dračí poušť. Jak jste si mohli u nás přečíst, předprodeje na (nejen) půlnoční premiéru již začaly a to jak ve všech multiplexech, tak i v řadě jednosálových kin (vesměs navštěvovanější kina bez multiplexové konkurence).

Většina kin navíc krom půlnoček spustila prodeje i na celý premiérový týden, takže pokud někdo stojí o nejlepší místa, právě teď je nejvhodnější si je vybrat. A jen bych jménem všech provozovatelů kin poprosil o co nejvyšší smysl pro slušnost a rezervovat jen ta místa, která opravdu hodláte obsadit (a snažit se je využít). Neboť co je horšího, než když se někdo snaží a pak jim sály zejí (nechtěně a neplánovaně) prázdnotou?


Krom toho lze v tuto chvíli už odpovědět na několik otázek. Jednou z nich je délka filmu – ta je nakonec 170 minut (i s plus mínus deseti minutami závěrečných titulků), i když čistý čas ještě zveřejněn nebyl. Pak především i to, v jaké formě se u nás na nového Hobita můžeme podívat.

Předně – oproti loňsku došlo k jedné malé změně a tou je uvolnění titulkované 3D verze i pro klasická kina. Loni měl tuto exkluzivitu pouze pražský IMAX. Ten bude tuto verzi nabízet i letos, ovšem bez oné exkluzivity. Pro běžná kina jsou tak k dispozici čtyři verze filmu – 2D s dabingem a titulky a 3D v tomtéž provedení. Všechny kopie budou v klasickém rozlišení kin, čili 2K (o chloupek lepší FullHD, ovšem nulová ztrátová komprese) a ve zvukovém mixu 5.1 kanálů.

Drtivá většina provozovatelů této nabídky využívá a nasadí do programu všechny tyto verze, kde u půlnočních premiér co do velikosti sálů a počtů sedadel vítězí verze originální s titulky a hlavně díky samotným provozovatelům kin se protěžuje verze ve 3D (nedivte se jim, Hobbit je pro ně posvícení, které je nejenom vítané, ale také mnohdy finančně životně důležité a extra vydělaný peníz pomůže vylepšit jinak celoročně neutěšené statistiky). Vzhledem k tomu, že třidéčko je u Hobita na kvalitativní špičce, se ovšem nemá cenu čertit.

Krom těchto verzí je ve světě k dispozici i zvukový mix v 7.1 kanálech a některé světové IMAXy hrají Hobita i z filmového pásu, který na rozdíl od běžných distribučních filmových kopií tu digitální kvalitativně převyšuje. Nejbližší tento sál je však v Londýně. A když už jsme u toho IMAXu, pak za hranicemi, konkrétně ve vídeňském IMAX sále, se hraje verze sice digitální, zato v HFR 3D.

V IMAXech celkově však musíte oželet Dolby Atmos zvukový mix, neb ten není IMAXem podporován (i když některá kina, třeba zrovna to vídeňské, nabízí Atmos v dalším sále).

A když už jsme se tak hezky dostali k těmto technologickým novinkám, zrovna odpovím na poslední otázky – ano, jak HFR 3D (také známé pod pojmem 48fps), tak Dolby Atmos u nás k vidění a slyšení budou (na Slovensku bohužel pouze k vidění, Atmos zde nenajdete) a to pouze a jedině ve dvou multiplexech Premiere Cinemas – v Praze v nákupním středisku Park Hostivař a v Olomouci v nově otevřené nákupní galerii Šantovka.

Obě kina prozatím nabízejí k oněm klasickým čtyřem verzím kopie další dvě a to ve 2D (2K) s Dolby Atmos v originálním znění s titulky a v HFR 3D v 5.1 mixu s českým dabingem. Sedmou, poslední, kopií pro česká kina pak bude kombinace obou technologických novinek, tedy HFR 3D s Dolby Atmos mixem, ovšem pozor, tentokrát pro změnu v dabingu.

Tuto verzi má prozatím ohlášenou (a v předprodejích spuštěnou) pouze pražský multiplex, ale lze očekávat, že v Olomouci ji nakonec nasadí také (a jestli ji nestihne nasadit během prvního premiérového týdne, pak ten nadcházející téměř určitě). Slovensko to pak následně má o něco jednodušší – k dispozici jim krom česky dabovaných kopií (jak 2D, tak 3D) budou i tři jejich vlastní, ve 2D, ve 3D, a zřejmě i v HFR 3D, všechny se slovenskými titulky. Všechny tyto kopie budou ve 2K a 5.1 zvukovém mixu. HFR 3D mají na Slovensku po jednom sále nainstalovány všechny kina z řetězce CineMAX a několik málo jednosálových kin.

Jaké verzi dáte přednost letos vy? Už jste loni vyzkoušeli některou z technologických novinek? Nebo se jich bojíte a budete dál důvěřovat známému a prověřenému? A co dabing, je u Vás v zastání, nebo ho nestrpíte? Jen se námi podělte o mínění. Tento poslední týden bude utíkat pomaleji, než si myslíte, tak ať nám to přece jenom uteče…

Thumbnail Play icon

Jít na Hobbit | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!