Seriál House of Cards vznikl na motivy stejnojmenné britské minisérie. Ta vznikla v roce 1990 pro změnu na motivy knihy Michaela Dobbse, který pracoval za dob vlády Margaret Thatcherové jako šéf úřadu její Konzervativní strany. Za léta ve vysoké politice tak shromáždil úctyhodnou řadu historek, propletenců, skandálů a dalších věci, které k politice patří.
Původní britský seriál se ale odehrává až po pádu vlády Thatcherové a popisuje příběhy staršího, ale stále ambiciozního člena Parlamentu. Zajímavé je, že čtyřdílná minisérie se vysílala dva dny před volbou nového předsedy Konzervativců (tím se poté stal John Major) a zajímavě prolnula skutečnou politiku s jejím obrazem. Seriál se v Británii stal velmi oceňovaným a vznikly k němu ještě dvě pokračování (sezóny) nazvané To Play the King a The Final Cut.
Práva na další adaptace získalo nezávislé studio Media Rights Capital, které stojí například za filmem Babel. V roce 2008 se zástupci studia potkali s Davidem Fincherem, který projevil zájem se do americké adaptace zapojit. Zbývalo už jen najít vhodný televizní kanál, který by seriál vysílal. Nabídku prestižních stanic jako HBO, Showtime nebo AMC překvapivě přebil Netflix, který byl do té doby „pouze“ online videopůjčovnou, ale už delší dobu přemýšlel o vlastní výrobě.
House of Cards se tak stal milníkem v oblasti televizní zábavy. Seriál takového rozsahu vzala pod svá křídla poprvé čistě internetová společnost, která se navíc rozhodla, že celý seriál (13 dílů) pustí do světa najednou.
Pozornost si také seriál získal, když začaly nastupovat na palubu první hvězdy. David Fincher už dříve slíbil produkci a režii prvních dvou dílů a v květnu 2011 se připojil Kevin Spacey, jednak jako představitel hlavní role a pak i jako producent. Spacey a Fincher už spolu pracovali na filmu Sedm a v seriálu se objevují další lidé spojení s Fincherem – Robin Wright (hrála v nové verzi Muži, kteří nenávidí ženy) nebo Kate Mara (sestra Rooney, ze stejného filmu).
Seriál se ihned po svém nárazovém uvedení 1. 2. 2013 dočkal velmi kvalitních recenzí i diváckých ohlasů a následně dalších sezón.
FOTO: Netflix
Uchvatny politicky serial.
Pro mě tento seriál znamená opravdu srdcovou záležitost. MILUJI! 1.série-3.série – 100% 4.série- 95% 5.série-90% 6.série-20% … Francis Underwood je prostě borec a frajer! Kevin Spacey to zahrál naprosto mistrovsky :)
HoC je o Franku Underwoodovi, proto 6. sérii ignoruji. O Mee too si myslím své, za komentář by mě nejspíše zablokovali. Hodnocení:
I když nejsem velký fanda politického tématu tak první 3. série jsem si užil. 4. už mírně pokulhává, ale pořád je to silný nadprůměr. U 5. už jsem se dost nudil a dokoukal jsem jí hlavě proto, že jsem doufal ve výborné finále. Místo toho jsem, ale dostal 6. série bez Spaceyho a myslím, že je všem jasné, že bez hlavní postavy seriál prostě dobře nezakončíš… Představte si jak by asi vypadalo Breaking Bad kdyby v poslední sérii nebyl Walter.
První čtyři série luxusní, pátá pak mírný propad, a šestka brak nehodný svého jména. Za řady 1 – 4 dávám 100 %, za pátou 70 % a za šestou 10 %.
Dobrý politický seriál, Frank se vypracoval až na vrchol, jen škoda že v poslední serii už nebyl, nebylo to už bez něj, Frank byl vždycky strateg ale Claire ta byla uplně jiná, nejvíce se mi zamlouvala 4 a 5 série, můj oblíbenec byl Frank a Meechum, nejvíce se mi líbila LeAnn, Rachel, Christina, Hannah Conwayová a Zoe.
Bez Franka to už byla nuda.
Geniální seriál, který přinesl několik sympatických „novot“, silnou hlavní postavu, promyšlené zvraty a skvělou atmosféru. Bohužel celkové hodnocení musí odrazit celý seriál a hlavně jeho zakončení, a to tady selhalo. Takže musím jít dolů :-(
Skončete nejpozději u čtvrté série. A zbytek si pak přečtěte, ať vás to pak nemrzí.
Opravdu výborný seriál.