Poslední díl druhé řady se skládá z originálních scén bez předlohy. Některé se mohly odehrát mezi řádky a kapitolami, ale v tomto porovnání se podíváme na ty, které se stát nemohly nebo informacím z předlohy odporují.
Tyland dovádí s Triarchií
Tyland Lannister vyjednával s Trairchií, tedy spojenými městy Tyrošem, Myrem a Lysem. Ta přislíbila lodě výměnou za Kamenoschody a Tyland si musel získat přízeň admirálky Sharako Lohar.
V předloze s Triarchií na dálku vyjednával ještě Otto Hightower. Jenže Triarchie nabídku zvažovala dlouho, Aegon ho kvůli tomu vyhodil a nakonec Nejvyšší koncil Triarchie souhlasil, když už s pomocí nikdo nepočítal. Nevíme, co požadovala za odměnu, ale nemohly to být Kamenoschody. V té době s nimi Západozemí nemělo nic společného. Po smrti Rhey je Daemon opustil, ani o Corlysově přítomnosti nejsou žádné záznamy. Vrátily se tam naopak nekalé živly, několik samozvaných králů Kamenoschodů, docházelo ke střetům s Triarchií a víceméně se obnovilo bezvládí až do další války po rozpadu Triarchie.
Ani nebylo třeba získat přízeň Sharako Lohar. V předloze to byl muž, blíže nepopsaný a jeho zaznamenané činy včetně smrti mohou připadnout i ženě. Především však chování seriálové Sharako odpovídá knižnímu Racalliu Ryndoonovi. Ten se dostal na Kamenoschody jako tyrošský kapitángenerál, později zradil, korunoval se králem Kamenoschodů a po Tanci draků s ním měl slavný střet jistý lord, když potřeboval mezi ostrovy proplout.
Byl to opilec se znalostí tuctu nářečí valyrijštiny, schopný vládnout mečem v každé ruce, koupal se v levandulové a růžové vodě, někdy se oblékal jako žena, předstíral, že je prostitutka, někdy nařizoval svému tuctu žen, aby ho bily, měl záchvaty štědrosti, před bitvou pomocí kostí hádal, kterému bohu učinit obětinu, miloval koťátka, ale ne kočky, těhotné ženy, ale ne děti, nenáviděl otrokářství. Jeden den na lorda naléhal, aby se s ním spojil proti Tyroši, další den zvažoval jeho popravu, jednou zápasili v bahně před stovkami pirátů, jindy mu věnoval hlavu piráta obviněného ze špehování pro Tyroš, než ho obvinil z téhož. Lord musel zabít tři tyrošské vězně, aby dokázal svou nevinu, načež se Racallio rozhodl poslat své dvě ženy, aby jim dal silné syny.
Aemond si vylévá vztek
Aemond vzteky vypálil městečko na Ostrém výběžku, což vyvolalo nemalou reakci. Larys Strong přesvědčil Aegona k opuštění Králova přístaviště kvůli novým dračím jezdcům Rhaenyry i kvůli obavám z Aemonda a chtěl ho vzít do Essosu. Aemond zase ostře požadoval, aby se do bitev přidala Helaena. A jeho matka si uvědomila, jak je Aemond mimo kontrolu. Ne tak docela v předloze.
Ostrý výběžek je úzký výběžek na hranici Korunních zemí a Bouřlivých krajin, kde stojí hrad stejného jména patřící Bar Emmonům. Lord Bar Emmon byl součásti Rhaenyřiny rady, i tak se ho nedotkly boje ani dračí oheň. Aemond ani nepožadoval Helaenu v bitvách, byť v minulosti létala. V jejím šílenství po vraždě syna se o sebe nedokázala starat, natož létat. A sám vytáhl do Říčních krajin rovnou s Cristonem Colem, jen není jasné, v kterém momentu vyrazili. Na rozdíl od Gwaynea Hightowera. V epizodě během tažení odhalil Cristonův poměr s jeho sestrou, v předloze byl zástupce velitele městské hlídky, tudíž ve městě, a Criston neměl žádný poměr.
Jen Aegona i v předloze Larys dostal z města. Ne kvůli obavám z Aemonda. Propašoval ho ven tajnými průchody s důvěryhodnými lidmi kvůli jinému nebezpečí, zatímco jeho děti, princeznu Jaehaeru a prince Maelora, poslal každého k jiným spojencům, aby zvýšil šance na jejich přežití.
Daemon věští na Harrenově
Daemon chtěl vyrazit s říční armádou proti Královu přístavišti a Alfred Broome, jenž měl hlásit jeho činy královně, se rozhodl Rhaenyru zradit a přesvědčit ho, ať se prohlásí králem. Nicméně Daemon si uvědomil mnohem horší budoucí hrozbu bílých chodců díky řadě vizí zprostředkovaných čarostromem, a jakmile dorazila přímo Rhaenyra, poklekl před ní a říční armádu jí předal.
Z předlohy nevyplývá, že by na Harrenově Daemon jednal z vlastních pohnutek nebo bez jakékoli koordinace s Rhaenyrou, alespoň v tomto počátku války. Nebyl tam Alfred Broome, jen vedlejší postava na Dračím kameni, Alys s Daemonem nic neprováděla a on neměl vize. Předloha Oheň a krev na rozdíl od hlavní ságy nekladla téměř žádný důraz na magický aspekt světa. Navíc by čarostromy měly fungovat pro zelenověštce, tedy lidi a děti lesa nadané zvláštními schopnostmi pocházejícími od dětí lesa.
Ani ukázané vize neodpovídají zcela předloze nebo sáze Píseň ledu a ohně. Především spatřil Krvevrana, Bryndena Řeku, bastarda Aegona IV., albína se slavným mateřským znaménkem na pravé straně krku a tváři, jak sedí v čarostromu v jeskyni za Zdí. Ovšem Krvevran přišel už v první Blackfyrově rebelii o oko, tedy na Zeď a posléze za Zeď se dostal jako starší jednooký muž. K tomu v seriálu Hra o trůny Krvevrana zvaného i Tříoká vrána za Zdí nahradila ještě jiná postava, Tříoký havran bez Krvevranovy minulosti. Ani Helaena neměla v předloze věštecké nadání a její seriálová věštba o Aemondovi v Božím oku, po čemž už ho nikdy neuvidí, není zcela přesná. Po několika letech se totiž našel a identifikoval.
Rhaenyra a Corlys zkouší jednat
Corlys se snažil přimět Alyna zlepšit komunikaci s posádkou, a Rhaenyru k útoku místo jen k odrazování nepřátel. Rhaenyra se proto pustila do instrukcí pro nové dračí jezdce. Poté se rozhodla zajistit i Daemona v obavách ze zrady z Harrenova. A snad si zajistila i Královo přístaviště, protože se na Dračím kameni neočekávaně ukázala Alicent Hightower, nabídla jí, aby za tři dny město obsadila a ona jí je předá i s Aegonem, byť ho Rhaenyra popraví. Vše originálně seriálové.
V předloze Corlys nepřejmenoval svou loď Mořský had. Uzavřený, nemluvný Alyn mu nevyčítal, jak se snaží z něj udělat velitele, zatímco si ho celý život nevšímal. Bylo mu 14, nesloužil na Corlysových lodích, Corlys jeho i Addama přivedl ke dvoru k rudé setbě jako své vnuky a oba dokázali dobře pracovat s lidmi.
Rhaenyra zase v předloze po celou válku neopustila záliv a Korunní země. Neodletěla na Harrenov, Addam se do Říčních krajin vydal až v jiné etapě války. Hlavně proto, že Daemon tam rychle shromáždil armádu (v níž na rozdíl od seriálu nebyli Tullyové), vyrazil s ní do boje a nikdo nezmiňoval obavy, že jedná pro sebe. Navíc měl on, ne Rhaenyra titul Ochránce říše. Obvykle ho drží král, ale jelikož znamená velitele královských armád, ponechal si ho při korunovaci Rhaenyry Daemon. Běžně se ho namísto nemohoucího nebo nezletilého krále ujímá regent nebo ho král přenechává vhodnějšímu veliteli.
Předloha nezmiňuje ani plánování útoku na Staré město a Lannisport, o čemž v epizodě mluvila Rhaenyra. Zato tam černí už nějakou dobu plánovali útok na Královo přístaviště a Alicent ho Rhaenyře bez boje, dokonce dobrovolně nenabídla. Natož aby ji přemlouvala, aby ho obsadila. Alicent za celou válku a vlastně až do konce života Královo přístaviště neopustila, nezkoušela zmizet s Helaenou a Jaehaerou a nechat Rhaenyru vládnout. Naopak Rhaenyru nenáviděla, nikdy nebyly přítelkyně, chtěla ji zcela zničit.
Její touha posadit na trůn Aegona nepramenila z nepochopení Viserysových slov. Stejně jako Otto hodlala provést ambiciózní převrat bez ohledu na Viserysova slova. Jen následně přišla o většinu politického vlivu a zůstala v pozadí, stejně jako po nějakou dobu po svém propuštění Otto. Který se v této epizodě ukázal, zdá se, v cele, zatímco v předloze pravděpodobně žil u dvora až do osudových okamžiků začátku třetí řady.
Noví draci
V závěru se na okamžik ukázala dračice Tessarion, Modrá královna prince Daerona. Podle Rhaenyry je mladší než Vermax Jacaeryse. To předloha neuvádí, uvádí ji však třetinové velikosti Vermithora a dost velkou do bojů. A drak, s největší pravděpodobností Zloděj ovcí, jehož našla Rhaena v Údolí. Pohublého, menšího, rozježeného, blátivě šedého. V předloze v Údolí drak nežil a Rhaena si dospělého nenašla. Zloděje ovcí si během rudé setby osedlala v seriálu vypuštěná prostá dívka Kopřiva. Byl spíš dohněda než došeda a i přes svou štíhlost větší, protože mu bylo přes 50 let.
Foto: HBO
Lidi, tak zazadejte o vlastní web na Edne pro Punishera. Bude si ho spravovat a vy se tam můžete chodit bavit ;)
@makishek Dlouho jsem přemýšlel, jestli na tyto hlouposti vůbec budu reagovat, ale nakonec jsem usoudil, že vyjádřit se je podstatou mé osobnosti, proto to udělám.
Tak ještě jednou, nechápu, jak souvisí olympiáda s předmětnou boxerku s mým příspěvkem, ale lidé zde evidentně mají potřebu vyvolávat neshody v rámci jakéhokoliv tématu. Já tu dokonce nemohu přidat příspěvek, který by na této stránce někoho neurazil.
V krátkosti: Trans herec, který se pojmenoval jako Abigail Thorne, je možná dobrý herec, jeho role neznám, v každém případě to nemění nic na tom, že se jedná o herce, který byl svojí orientací a příslušností ke LGBT komunitě upřednostněn před hercem a herečkou, kteří se této role mohli zhostit. Takové PR pro LGBT se využívá v tvorbě skrz všechny streamovací platformy. Jsou seriály, kde bych proti obsazení trans herců neměl nic, například u seriálu Sobík (2024) by bylo divné, kdyby trans postavu hrála žena, takže racionální obsazení a ne na základě propagace je klíčem k tomu, aby nevznikaly takové hádky a diskuse, a to by si měli uvědomit hlavně tvůrci.
Alžírská boxerka je žena, narodila se s ženskými orgány, bohužel trpí chorobou, kde produkuje hormony, které její tělo mění do takové podoby, že získala výhodu, díky které má oproti zdravým ženám výhodu. Pokud o tom soupeřky vědí a souhlasí se zápasem, i když vědí, že na 80 procent prohrají, je to jen jejich problém. Také pokud taková anomálie neporušuje pravidla, nevidím problém. Ve sportech je mnoho případů, kde nějaký člověk využíval díru v pravidlech a dokázal tak vyhrávat, což donutilo kompetentní tyto pravidla upravit, možná to bude i tento případ a tato kontroverze spustí vlnu diskuse o tom, zda by měla taková žena se značnou výhodou soupeřit proti jiným ženám. V každém případě to považuji za rasistické z obou stran.
#1 Punisher bude trestať: pojď nám ještě něco pěkného povyprávět o alžírské boxerce imane khelif, tvůj názor je vždycky tak inspirující a plný lásky.
#4 Punisher bude trestať: Situaci jsi dobře nepopsala. Přijde mi navíc zvláštní, že užíváš mužský rod, když jsi evidentně žena.
@Radulineska27 Chudák drak, když se na něj ta tlustoprdka vyškrábala, musela mít i 150 kg. :D Jsem zvědavý, jak ji takhle v seriálu udělají, ale asi to vynechají, protože by to mohlo zesměšnit tlusté lidi a v dnešní době se to dělat nesmí.
Toho se presně bojim, zatím Rhaenyru dělají strašně moc hodnou a přitom to má byt Megor s kozama????doufam, že se poradně vyžere za ty 2 roky, tohle by byla velká Škoda, kdyby to neudělali.
@ori Situaci jsem popsal tak, jak to je, své komplexy si nevybíjej na mně, děkuji.
#7 Stardos#1 Punisher bude trestať: Svoje komplexy si rieš niekde inde, najlepšie v nejakej konšpirátorskej skupine, ale nie tu.
Také se na záchodě sešla skupina scenáristek, které si při pudrování nosu a malování rtů uvědomily, že mohou totálně přetvořit Daemona, aby se klaněl Rhaenyře a ztratil zájem o trůn. To je další hloupost, ta nemehla dokázala tuto sérii zničit jedinou postavu, která v předloze za něco stála. Jsem zvědavý, jestli budou mít odvahu udělat z Rhaenyry tu vyšinutou mrchu a čupku, kterou se má stát.
Ani nebylo třeba získat přízeň Sharako Lohara. V předloze to byl muž, blíže nepopsaný, a jeho zaznamenané činy včetně smrti mohou připadnout i ženě.
V předloze ho hraje muž, v seriálu ho hraje také muž, a také jeho zaznamenané činy včetně smrti mohou připadnout také jen muži, protože jde o muže.
Postavu Admirála Lohara hraje muž, který se identifikuje jako trans. Tato postava byla do seriálu dosazena čistě jako PR, které si vydupala LGBT agenda. Jak vidíte, jejich vliv na seriálovou tvorbu se každou sérií zvyšuje, je pravděpodobné, že to bude důvod, proč bude nakonec tento seriál považován jen za další woke a LGBT hloupost.
Takže prosím označovat postavy tak, jak se mají. Admirál Thorne je muž převlečený za ženu, který nabádal Lennistera, aby mu splodil děti, i když by takového aktu byl schopen i sám. Dabingová studia dostala pokyn, aby tuto postavu dabovala žena, i když ji hraje muž, to mi přijde opravdu divné. Proč začínají dabovat muže ženy, není to trochu rasistické? V konečném důsledku to vysvětluje, proč byl v tom bahně Lannisterovi tak vyrovnaným soupeřem, protože se nejednalo o ženu, kterou by s velkou pravděpodobností přemohl.
#3 ori #8 makishek