Knižní předloha a seriál: Porovnání u patnácté epizody Regent

Knižní předloha a seriál: Porovnání u patnácté epizody Regent

16.7.2024 10:00


Pátá epizoda přinesla spoustu rozdílů mezi seriálem a knižní předlohou. Zejména proto, že v této etapě války v knize Rhaenyra ani Alicent téměř nevystupují. Tento článek tak rozebere, jak předloha postupovala na Dračím kameni, v hlavním městě a v Říčních krajinách.


Dračí kámen

Na Dračím kameni a Náplavomarce byla pochmurná atmosféra po smrti Rhaenys. Černá rada zuřila kvůli absenci armády a Rhaenyřiným nedostatkům ve válečnictví. Rhaenyra nato posílila ochranu Panenského jezírka a Prasklepeta, jmenovala Corlyse pobočníkem, ačkoli se mu nechtělo přijmout, a sera Alfreda Brooma uklidnila misí na Harrenově.

V předloze byla situace dramatičtější. Sice Rhaenyru nekritizoval Alfred Broome. Byl nejstarší rytíř na Dračím kameni, součást posádky už od časů Jaehaeryse I., nikoli černé rady. Seriál mu přidal i rodový znak, okřídlenou přilbu na kostkovaném poli. V předloze Oheň a krev existuje jeho rod Broome ze Západních krajin s neznámým znakem, vedle toho ovšem v sáze Píseň ledu a ohně i západní rod Broom se stříbrnou přilbou se snítkou janovce (broom) na černozeleném čtverečkovém poli, a není jisté, jestli je autor mínil jako jeden a omylem je odlišil. Ovšem Corlys řádil.

Pohádal se s Rhaenyrou. Vyčítal jí smrt Rhaenys. Kdyby na Havranův hřad letěla ona nebo se přidali její synové, kteří i chtěli, mohli podle něj zvítězit. Iniciativu proto převzal Jacaerys. Až tehdy to byl on, kdo poslal svého bratra a Rhaenu do Údolí. Poté jednal s princem Pentosu a zajistil loď do Pentosu pro malého Aegona a Viseryse. Uchlácholil Corlyse pozicí pobočníka královny a začal s ním plánovat útok. Nikoli opevňování a už vůbec Prasklepeta. To je totiž poloostrov, respektive velký kopcovitý, bažinatý, špatně dostupný výběžek s několika desítkami nevýznamných lordů, jenž by spolkl příliš mnoho zdrojů.

Jinak to bylo i s nápadem sehnat dračí jezdce. V předloze Rhaena nikdy téměř nepřišla o život při pokusu osedlat draka. Vylíhlo se jí nemocné dráče, zemřelo, dostala vejce ze snůšky Syrax. A hlavně dračí krev Targaryenů zrovna neproudí jinými rody, jaké chce Jacaerys hledat. Jen skrz Rhaenys, matku Laeny a Laenora Velaryon, jejichž rodová linie se opět stočila k Targaryenům, a Daellu, matku Aemmy Arryn, ženy Viseryse I. Jiný Targaryen od dobytí Západozemí dosud, což není ani 150 let, nedal potomky jinému rodu. I století před dobytím, kdy se usídlili na Dračím kameni, docházelo spíš ke sňatkům s Velaryony, incestu a izolaci. Hledat jezdce proto navrhl mezi dračím sémě, nikoli mezi příbuznými rody.

Královo přístaviště

V Králově přístavišti zatím promenádovali hlavu Meleys, což měšťané považovali za špatné znamení. Zatímco Aegona přinesli v krytých nosítkách s děsivě popálenou hlavou a paží, brněním připečeným k tělu, se zlámanými kostmi. Jeho umírajícího draka podle hlášení Cristona Colea nechali hlídat u Havranova hřadu, kde přišli o 900 mužů. A jmenovali regenta. Alicent Hightower navrhovala sebe, jenže nechtěli ženu a zvolili Aemonda jako Aegonova aktuálního dědice. A ten okamžitě nařídil zavřít brány, aby strádající měšťané nemohli utéct.

V předloze u Havranova hřadu padlo celkem 800 mužů a popravili stovku dalších z posádky hradu. Do města přivezli hlavu lorda Stauntona, kterou nabodli nad Starou bránu, Aegona, jenž měl zlomená žebra, kyčel, popáleniny na polovině těla, na levé ruce se mu do masa zatavilo brnění, a hlavu Meleys. Při pohledu na ni lid přepadla bázeň, rovněž hromadně utíkali, až Alicent, nikoli Aemond, nařídila zavřít brány. O regentovi potom rozhodl Criston. Není známo, zda po této roli toužila Alicent, zůstávala už dlouho v pozadí, ani ho nezvolil coby Aegonova dědice. Před ním byl ještě malý princ Maelor.

A Hugh v seriálu předvedl ono zoufalství poddaných. Jen s tím rozdílem, že v předloze nežil ve městě, neměl rodinu, tedy ani příbuzné v tržním městečku Tumbletonu. Jenž se nachází ve východní Rovině a bude mít svou roli. Toto zoufalství přitom hodlá podpořit i Mysaria prostřednictvím lady Elendy Massey a bývalé služebné z Rudé bašty Dyany. To je ale jen seriálová postava a misi Elendy neuvádí ani předloha. Podle té byla Elenda jen nejmladší a nelaskavější z dam Rhaenyry a byla až do konce po jejím boku.

Říční krajiny

Daemonův postup v Říčních krajinách je v seriálu v podstatě opačný, mnohem komplikovanější než v předloze. Má problém sehnat armádu, Harrenov nemá prostředky, pevně za ním stojí v podstatě jen Blackwoodové, které nechal donutit Brackeny přislíbit své muže, což zkomplikovala řada únosů, krádeží, vražd a likvidací sept pod zástavou Targaryenů. Tak se alespoň věnoval opravám Harrenova a svým podivným vizím.

V předloze neměl problémy s penězi, výslovně zabral majetek Strongů. Neúčastnil se prací na opravě Harrenova, patrně ani neprobíhaly. Měl téměř všechny říční lordy na své straně. Vyřídil i Brackeny, hned po bitvě u hořícího mlýna, kterou jsme viděli ve třetím díle. Získal totiž Harrenov hned po korunovaci Rhaenyry a rytíři a poddaní se začali hromadně přidávat. Lordi váhali, ale jakmile se za Rhaenyru postavili Blackwoodové, následovali je. Kromě Brackenů. Jezdci Blackwoodů s Rhaenyřinou zástavou (nikoli tříhlavým drakem na černém poli, ale rozdělenou na čtvrtiny, dvě s drakem, jedna se znakem Arrynů, jedna se znakem Velaryonů) pak vtrhli do zemí Brackenů, způsobovali škody, což kulminovalo v bitvu.

Brackenové shromáždili armádu, kterou Blackwoodové překvapili u říčního mlýna. Rovněž s odlišným znakem – v předloze je na něm bílý čarostrom na černém poli s havrany na červeném lemování, v seriálu tři černí havrani nad bílým čarostromem na červeném poli. V bitvě pak padl lord Samwell Blackwood, lord Amos Bracken, jenž v seriálu zatím žije, a přeživší utekli domů. Kde už čekal Daemon s říční armádou. Využil toho, jak je Blackwoodové vylákali, a jim nezbylo než se vzdát.

I u Freyů proto byla situace jiná. Jednak byli lord Forrest Frey a jeho žena Sabitha Vypren mladší, mnohem ráznější, bez tužby po Harrenově. Touto dobou Forrest, jenž vyrostl do mocného rytíře, dávno vyjel s Daemonem, tudíž s nimi Jacaerys nikdy nejednal, vlastně do Říčních krajin necestoval. A jednak byli oba vojevůdci, Sabitha měla pověst nelítostné a chamtivé lady preferující ženy a Forrest se postavil za Rhaenyru i přesto, jak v mládí odmítla jeho ruku a jak mu proto začali říkat Hlupák Frey.

Daemon ani neměl vize, ty jsou pouze seriálové. Zato měl matku Alyssu Targaryen, jež se mu v tomto díle zjevila. A měla vypadat trošku odlišně. Měla mít dlouhý obličej, špinavě blonďaté vlasy bez jakéhokoli stříbra, jedno fialové a jedno zelené oko, velké uši, křivý úsměv, křivý nos po špatně zhojené zlomenině. Trochu zvláštní je i to, že Daemonovi mělo vadit, když si Rhaenys osedlala (za okolností neznámých v předloze) její Meleys, protože on si zase osedlal draka Rhaenysina otce.

Orlí hnízdo

Předloha nepopisuje pobyt Rhaeny a Joffreyho, pouze návštěvu Jacaeryse, kterou seriál neukázal. Tehdy přesvědčil lady Jeyne Arryn, aby se postavila za jeho matku. Podle královského šaška Hříbečka a jeho často přibarvených až vymyšlených memoárů měla nenasytné choutky a přistoupila na Jacaerysovy požadavky, až ji uspokojil jazykem. Podle septona Eustáce dávala přednost ženám, proto se neprovdala, tudíž je to nesmysl. Podle velmistra Munkuna se Jacaerysovi svěřila s vlastními problémy s příbuznými a i přesto, že nesnášela Daemona, přidala se k Rhaenyře, protože je její příbuzná a dle jejích slov ve světě mužů musí ženy držet při sobě.

Na místě je ale zmínit podoba Orlího hnízda neodpovídající předloze. Byla částečně upravena zjednodušená verze ze seriálu Game of Thrones, ale hlavně jen co do architektury hlavní pevnosti. Stále neukazuje celý působivý komplex včetně mnohahodinové cesty z úpatí do hradu. Dle předlohy stojí Orlí hnízdo u vrcholku hory Obrovo kopí, několik tisíc stop nad zemí, jeho hlavním znakem je sedm úzkých, bílých věží, cestou do něj je třeba překonat kromě Krvavé brány tři pevnosti, mnohem delší, strmější úzké skalní cestičky, mosty, obvykle lépe na zvláště cvičených mulách než na nohou, a vyšplhat skrz otvor v hoře namísto vstupní brány.

Foto: HBO


Jít na House of the Dragon | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!