Knižní předloha a seriál: Porovnání u sedmnácté epizody The Red Sowing

Knižní předloha a seriál: Porovnání u sedmnácté epizody The Red Sowing

30.7.2024 11:06


Porovnání epizody a předlohy tentokrát není složité. Kromě rudé setby ke konci jsou všechny události tohoto dílu seriálové. Proto se podíváme spíš na detaily, které se z různých důvodů v předloze stát nemohly nebo proběhly odlišně.


Královo přístaviště

V Králově přístavišti poslali na Zeď dva gardisty Aegona II., kteří si neporadili s nepokoji v minulém díle, naopak je spíš rozdmýchali. To se v předloze nestalo, protože k nepokojům nedošlo. A slyšeli, že Kouřomoř má nového jezdce, odhadovali Rhaenu, což rovněž nebyla v předloze žádná zpráva. Tam Kouřomoř získal jezdce spolu s ostatními draky.

Harrenov

Za Daemonem přišli Tullyové. Jejich znak je opět převzat ze seriálu Hra o trůny, knižní má namísto modrého a blátivě červeného pole rozdělené bílou vlnou vlnitě pruhované modré a červené pole. Nový lord Oscar se přidal na stranu Rhaenyry, přiměl k tomu i své vazaly, ale rozhodl se potrestat seriálovou postavu Willema Blackwooda. V předloze se Tullyové zapojili až zhruba po polovině války a jejich lordem nikdy nebyl Oscar. Po Groverově smrti se jím stal jeho vnuk Elmo a po jeho smrti na válečném tažení jeho starší syn Kermit. Oscar byl mladší. Do té doby přitom nepřispěli nijak, tedy jejich účast v této řadě a části třetí řady je jen seriálová.

Stejně jako neochota říčních lordů přidat se k Daemonovi. V předloze touto dobou stáli s Daemonem i Blackwoody, Brackeny spolu dostali na kolena hned po hořícím mlýně, kde také zemřel lord Amos Bracken, jenž v seriálu stále žije. Tedy to nebyli Tullyové, kdo říční lordy vyburcoval. Naopak bylo třeba vyburcovat Tullye.

Na okraj je zajímavé časté zmiňování toho, jak říční lordi ctí staré způsoby. Nepochybně mysleli vlastní dávné říční zvyky. Nicméně v předloze i hlavní sáze existuje specifická tradice zvaná staré způsoby na Železných ostrovech. Je to kultura nájezdů, přepadání a násilnění, k čemuž podle nich stvořil železné Potopený bůh a svět učinil jejich kořistí. Přičemž právě železní Hoareové před dobytím Západozemí Targaryeny ovládali po tři generace současné Říční krajiny.

Údolí

Rhaena a malí Aegon a Viserys mají odplout do Pentosu, jak Rhaena sjednala. Ovšem Rhaena se na poslední chvíli rozhodla místo toho vyrazit za divokým drakem prohánějícím se po Údolí. V předloze Orlí hnízdo opustit neměla, zůstala tam po celou válku, zatímco Aegon a Viserys do Pentosu odpluli rovnou z Dračího kamene. A ani v Údolí nežil drak. Rhaena se jen modlila, aby se jí vylíhlo dráče, a na drakovi, natož divokém, nikdy neletěla. Tedy její postavu seriál zásadně změnil.

Noví dračí jezdci

Rhaenyra nejprve konfrontovala Addama jako překvapivého jezdce draka Kouřomoře, aby zjistila, co nečekaného se to děje. A potom si, respektive Mysaria, uvědomila, že i bastardi by mohli osedlat draky Vermithora a Stříbrokřídlou, tudíž poslala zprávu do Králova přístaviště, aby je svolala. Sice se to nelíbilo Jacaerysovi ani dračí stráži, ale sjela se spousta lidí. Akorát Vermithor hned po prvním pokusu rozpoutal masakr, než se mu postavil Hugh a získal si ho. K tomu Ulf na útěku jeskyněmi objevil Stříbrokřídlou a té se patrně zalíbil.

V předloze celá záležitost probíhala úplně jinak. Rhaenyra nekonfrontovala Addama a nerozhodla se svolat bastardy díky tomu, že si jako bastard osedlal draka. Osedlal si ho totiž až na rudé setbě. Jacaerys neprotestoval. Byl to naopak on, kdo svolal dračí sémě (proto se tomu začalo říkat setba sémě nebo rudá setba). Nikoli z Králova přístaviště, ale hlavně potomky využívání práva první noci na Dračím kameni. Bylo známo, jaká spousta jich tam žije. Neprotestovala ani dračí stráž, nebyl to řád pečovatelů, pouze stráž hlídající draky. A ani to nebyl totální masakr.

Jacaerys svolal zájemce pod příslibem pozemků, bohatství a rytířství, šlechtického titulu pro syny, lordy jako manžele pro dcery. Přišla tak spousta lidí, i takových, kteří žádnou valyrijskou krev nejspíš neměli. Pár šlechticů, dvacítka Rhaenyřiných rytířů včetně Steffona Darklyna, panošové, kuchyňští pomocníci, námořníci, zbrojnoši, kejklíři, dvě komorné, královský šašek Hříbeček (podle jeho vlastních memoárů). Šestnáct jich zemřelo, třikrát tolik si odneslo popáleniny nebo trvalé následky. Steffon uhořel při pokusu osedlat Kouřomoře (v seriálu v minulém díle), lord Gormon Massey při pokusu osedlat Vermithora, Stříbrný Denys, dle svých slov potomek bastarda Maegora Krutého, přišel o ruku dílem Zloděje ovcí. Zbytek Denyse pak sežral i s jeho syny Kanibal.

Nakonec se podařilo osedlat dříve osedlané draky zvyklé na lidi. Kouřomoře si podmanil patnáctiletý Addam (po výzvě Jacaeryse jejich matka prohlásila své děti za bastardy Laenora a Corlys je přivedl jako vnuky ke dvoru, čehož by se prý neodvážil před Rhaenys, a mnoho lidí ho podezíralo coby pravého otce). Vermithora kovář Hugh Kladivo. Stříbrokřídlou ožrala a zbrojnoš Ulf Bílý. Oba z Dračího kamene.

Další pokusy proběhly s divokými draky. Na Dračím kameni žili tři dospělí. Děsivý Kanibal, k němuž se nenašel žádný dostatečný blázen. Šedý duch, jehož se pár lidí pokusilo najít, ale on se vždy vyhýbal lidem, takže se to nepovedlo. A Zloděj ovcí, starý mrzout, který zabil nejvíc zájemců. Toho si zkusil osedlat i Alyn, Addamův bratr, ale Zloděj ovcí mu podpálil plášť a díky zásahu Addama a Kouřomoře mu zůstaly jen spáleniny na zádech a nohách. Nakonec si však Zloděj ovcí oblíbil šestnáctileté děvče Kopřivu. Neprohlašovala se za dračí sémě, zato mu každé ráno nosila ovci, dokud se nespřátelili.

V předloze přitom Kopřiva nebyla jediná bez známých rodičů. Ani u Ulfa a Hugha se o jejich předcích žádný zdroj nezmiňoval. Jen v seriálu si šedovlasý Ulf (v předloze mu říkali Bílý pro jeho bílé vlasy) není jistý, zda je nebo není synem prince Baelona, a podle Hughovy matky je Hugh vnukem Jaehaeryse I. O záletech Jaehaeryse nespekuloval nikdo v žádné části známých kronik, nicméně není bez zajímavosti, že Jaehaerys byl prvním jezdcem Vermithora.

A na závěr se Ulf na Stříbrokřídlé objevil až nad Královým přístavištěm. Aemond se proto vrhnul pro Vhagar, pronásledoval Ulfa na Dračí kámen, jenže spatřil víc draků, tak se obrátil zpět k domovu. Což je také jen seriálová událost, v předloze se těžko mohla odehrát. Tehdy byl Aemond na tažení v Říčních krajinách (není úplně jisté, jestli dřív vytáhla armáda nebo dřív proběhla rudá setba, ale byl s Cristonem Colem od začátku) a za celou válku se k Dračímu kameni nepřiblížil.

Foto: HBO


Jít na House of the Dragon | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!