Od minulého dílu jsme se posunuli o tři roky. Podle knižního letopočtu by to byl rok 109, tomu odpovídá věk prince Aegona. V seriálu patrně 115. Odehrály se tu jen dvě zásadní události, které předloha nepopisuje. Proto se dnes více než na děj zaměříme na detaily o seriálovém světě.
V první řadě je třeba pamatovat na jednu věc. Všechny informace z předlohy jsou zprostředkované z prací mistrů, kteří je sestavovali z dopisů, záznamů a poznámek svých předchůdců, kolegů a jiných autorů píšících o dvorských intrikách. Soukromé rozhovory mohli jen stěží zaznamenat. Pokud s nějakým návrhem či zprávou jako první přišli rádci nebo dvořané, vlastně nevíme s jistotou, kdo za nimi stojí. A pokud nějakou událost vůbec nepopisují, mohla se stát třeba i tak, jak ji pojal seriál. Pokud tomu nebrání jiné překážky.
Narozeninová hostina
Předloha nemluví o detailech narození a oslav Viserysových dětí, nepopisuje žádný hon ani podobnou událost k Aegonovým narozeninám. Mohl se tedy odehrát. Lze jen na okraj poznamenat, že pokud by se seriál striktně držel knižního letopočtu, v roce 115 by Aegonovi bylo osm a na světě by byli všichni jeho sourozenci. Tedy je stále znatelný značný posun v kánonu, co se týče času.
Rhaneyra v božím háji
Rudá bašta má boží háj, posvátné místo starých bohů, přestože byla postavena v době, kdy kolem Černovodného zálivu nikdo staré bohy nevyznával (před nějakými 70 lety), rodem, který je nikdy nevyznával (Targaryeny). V seriálu tam stojí i velký čarostrom. V knižním světě tomu tak není, stromem srdce je místo čarostromu velký dub. A také lze poznamenat, že Rhaenyře je zde již 18, zatímco v knize v 18 byla vdaná a úspěšně pracovala na zachování rodu.
Královský tábor
Události během honu jsou seriálové, tedy se podíváme jen na drobnosti o některých postavách, které se v táboře objevily. V předloze není známo, kdo a jestli byla lady Redwyne, vůbec se nezmiňuje o rodičích bratrů Lannisterů a jestli je ještě naživu jejich matka, přitom zmíněná lady Lannister by mohla být jejich matka, a žádný text nezná lady Cerii, tedy všechny jmenované dámy mohou být novými, byť nejspíš nedůležitými postavami, stejně jako jejich mínění o válce na Kamenoschodech. Tu mistři pro knižní předlohu výslovně odmítli popisovat.
Víme zato velmi dobře, kde touto dobou v knize měla být rodina Strongů z Harrenova, která se v seriálu konečně představila celá. Mladší Larys s pochroumanou nohou i starší Harwin v ní přijeli ke dvoru s otcem v roce 105, když po smrti Ryama Redwynea nastupoval do Malé rady. Larys se k tomu stal Viserysovým zpovědníkem, jehož úlohou bylo dohlížet na torturu. V seriálu ale Lyonel slouží delší dobu a zatím nevíme, jestli v Rudé baště žijí i jeho synové a mají nějakou funkci.
Jason Lannister
Oba Lannisterové se podle knihy ucházeli o Rhaenyru. Jen až mnohem později, v knižním roce 112 (seriálový by byl patrně 118/119), když Rhaenyra navštívila Casterlyovu skálu. A oba tou dobou ještě podporovali Viserysovo rozhodnutí o dědičce trůnu.
Otto a Lyonel navrhují ženicha
V knize byla jediná zmínka o návrhu, aby si Rhaenyra vzala svého polovičního bratra. Chtěla to Alicent, když jim bylo 16 a 6, což Viserys odmítl. Aegon byl o deset let mladší (v seriálu je o zhruba 16) a nikdy spolu nevycházeli. Nakonec se rada usnesla na Laenoru Velaryonovi, mohl to být nápad přímo Lyonela Stronga. K vážným řečem o vdavkách se tak měli dostat později. Je ale pochopitelné, že si seriál zvolil tento okamžik, když je tam Rhaenyra starší.
Viserys vypráví
Dosud byly pojmenované jen dva ostrovy Kamenoschodů, Krvavokámen a Šedošibenice. Seriál nově přidává Trpasličí kámen. A Viserys zase přidává novinky o svém životě, respektive jeho zmínky rozdělují seriálovou a knižní verzi.
V předloze byl totiž Viserys s Aemmou ženatý od svých 16, v seriálu je zasnoubili, když mu bylo 17. Na druhou stranu, seriálové Aemmě tak snad nebylo pouhých 12, když ji Viserys vzal do manželské postele. Nic nepadlo ani o armádě Údolí rovnající se Severu. Spory se Severem tehdy neprobíhaly, vyjma možné nespokojenosti Starků s odevzdáním zemí Noční hlídce (jen se mistři nemohou shodnout, jestli jim to doopravdy hořce vadilo, a bylo to už půl století). O možné prevenci se také nehovořilo. Roli spíše hrál fakt, že Aemmina matka byla Viserysova teta, princezna Daella Targaryen.
Kamenoschody
Viserys v předloze posílal na Kamenoschody pouze zlato. Daemon neměl problém sehnat dost mužů a získat mnoho vítězství hned v prvních dvou letech války. Po oněch dvou letech tam zabil Drahara, tedy ne až po třech (Drahar k tomu nebyl nijak popsaný, stejně jako jeho případný šedý lupus, který v knize není pouhou kožní nemocí možnou oloupat). Byli však s Corlysem jediní známí válčící šlechtici. Možná i Vaemond Velaryon, což je v předloze Corlysův synovec, nikoli bratr. Laenorova přítomnost je spornější. V době, kdy válka začala, mu v knize bylo 12. Dračí jezdec už patrně byl a jako panoš působit mohl, ale přesto byl velmi mladý a jediný zmíněný drak na Kamenoschodech byl Caraxes.
Navíc lze těžko odhadnout i Laenorův seriálový věk. V knize je jeho sestra o dva roky starší, což by znamenalo, že mu v minulém díle bylo 10 a v tomto 13, když Laeně bylo v minulém díle 12. Jenže vypadá starší. Budeme si tedy muset počkat na odhalení, jestli seriál jejich pořadí přehodil, nebo se třeba rozhodl pro stejný postup jako u Rhaenyry (ponechat knižní datum narození a tím mu přidat roky).
A incident se zbitím posla? V knize se Daemon také nechal unést a zbičoval sluhu téměř k smrti poté, co mu přinesl nepříjemnou zprávu. Nebyla to však zpráva, že mu Viserys hodlá poslat vojáky, a tak z vítězství na Kamenoschodech učinit vlastní triumf. Bylo to v Údolí, kam dorazily novinky o zásnubách Alicent s Viserysem. Tedy že patrně bude mezi ním a trůnem brzy stát mnohem víc konkurentů než jen Rhaenyra.
Foto: HBO
Ty věky a letopočty to jen ještě víc dělají zmatenější. Jinak tomu až na černýho Corlyse zatím nic nevytýkám.