Nejzásadnější změny oproti knižní předloze

Nejzásadnější změny oproti knižní předloze

11.12.2022 18:38


Jistě víte, že Interview s upírem se inspiruje knižní sérií od Anne Riceové. Hlavní zápletka zůstává stejná, avšak nevyhnuli jsme se několika změnám a ty nejzásadnější z nich jsem vám nyní vypsali. A nebojte, spoilery jsme vynechali, takže vám článek může sloužit i před zhlédnutím celé první řady.


1. Louisův původ

Hlavní protagonista Louis de Pointe du Lac je v předloze vyobrazen jako 25letý běloch původem z Francie, který v Louisianě v roce 1791 vlastní plantáž s otroky a žije tam se svou matkou, sestrou a bratrem Paulem. Paul tvrdí, že mívá náboženské vize a když spáchá sebevraždu, Louis si to dává za vinu a vydává se na sebedestruktivní cestu. Tohoto rodinného příběhu se drží i seriál, ale rozdíl je v tom, že Pointe du Lacovi jsou černoši a žijí v New Orleans v roce 1910. Louis, kterému je už 33 let, není žádným majitelem plantáže, ale namísto toho je úspěšným byznysmenem, jenž dohlíží nad nevěstinci a gamblerskými doupaty ve čtvrti Storyville, která byla vyhlášena prostitucí uvnitř podniků. S tímto posunem o více než století se samozřejmě mění příběhy všech postav. A když to ještě srovnáme s filmem Interview s upírem, tak ten se držel zasazení do doby dle předlohy, ale změna nastala v rodinném příběhu. Louis v podání Brada Pitta totiž nepřišel o bratra, ale o svou ženu a jejich nenarozené dítě a žádnou další rodinu u sebe neměl. V knize i ve filmu je Louisova přeměna v upíra důsledkem jeho touhy ukončit cyklus své bolesti ze ztráty, kdežto v novém seriálu Louis za přeměnou spatří příležitost mít navrch nad společností, která jej nebere jako sobě rovného, a žít po boku muže, který vidí jeho skutečné já a který mu vyznal svou lásku.

2. Probíhající interview a Daniel

Samotné interview mezi Louisem a reportérem Danielem Molloyem se také odehrává v jiné době. V předloze jejich rozhovor probíhá v 70. letech 20. století, ve filmu pak na konci 80. let a v seriálu tomu je v aktuální roce, tedy v roce 2022. Navíc se mění i místo jejich interview, jelikož se z malého bytu v americkém San Franciscu přemístilo do honosného střešního bytu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Zde se Louis nemusí obávat o sluneční záření, jelikož skla jeho bytu jsou během dne zatemněna. Seriál ale k interview přidal ještě jednu věc navíc. Toto interview v roce 2022 je už druhé, které mezi sebou Louis a Daniel vedou. Poprvé spolu o Louisově upířím životě mluvili už v 70. letech (tedy ve stejné době jako je tomu v knize). Ale tehdy byl ještě Daniel mladým dvacátníkem, který nebyl moc uctivý, ujížděl na drogách a nebyl hoden toho, aby mu byl celý příběh odvyprávěn a Daniel jej tudíž ani nikdy nepublikoval. Avšak o téměř 50 let později, kdy svět postihl koronavirus, přijal mnohem zralejší Daniel druhou šanci na odvyprávění Louisova příběhu. O Danielovi se dále dozvídáme, že trpí Parkinsonovou chorobou, je dvakrát rozvedený a má několik dcer a je pravděpodobně bisexuální orientace, jelikož se s Louisem poprvé setkal v gay baru.

3. Homosexualita

Oproti knižní předloze i filmu se seriál více zaměřuje na homosexualitu, jejíž prvky Anne Riceová ve své knize naznačila, ale nikdy nebylo přímo řečeno či definováno, že by mezi Louisem a Lestatem probíhal romantický vztah. Ale tyto elementy v předloze byly a i čtenáři si domýšleli, že Lestat s Louisem k sobě mají blíž, než se zdá a že jde o klasický gay milostný příběh. Filmové zpracování tento prvek zcela ignorovalo, ale tvůrci seriálu se jej rozhodli použít jako plnohodnotnou součást seriálu. Louis a Lestat jsou tedy milenci a otevřeně mluví o svých vzájemných citech. Také nahlížíme na to, jak je pro Louise, coby homosexuálního černocha, obtížné ve své době žít a než potkal Lestata, svou homosexuální stránku se v sobě snažil zadržovat a nedávat ji nijak najevo. Dokonce si častokrát kupoval prostitutku Lily, ale to jen, aby odvrátil jakákoliv podezření vůči jeho osobě. Za zavřenými dveřmi s ní trávil čas pouze povídáním. Tím vším se nám tedy nabízí komplikovanější portrét Louise, který byl outsiderem ve své společnosti na mnoha úrovních. Co se týče Lestata, tak ten je oproti Louisovi bisexuální orientace, jak je popisován i v předloze, jelikož se neomezuje jen na ženy či muže, nýbrž jej přitahuje ta osoba, která jej něčím nejvíce zaujme.

4. Claudiin původ

S časovým posunem do jiného století se samozřejmě mění i příběh nové mladé upírky Claudie. Její příběh nese podobné znaky, avšak jeho základ je jiný. Claudii v seriálu nepostihl mor, jak je tomu v předloze i ve filmu, ale ocitla se uprostřed hořícího domu, který lidé zapálili po rasových nepokojích v ulicích New Oreans v roce 1917, jelikož Claudia byla stejně jako Louis v seriálové verzi přetvořena do černošské pleti. Taky ji do Louisova a Lestatova domu nepřivedl Lestat, ale sám Louis, když se ji rozhodl zachránit a následně po Lestatovi žádal, aby z ní udělal upírku. Navíc nešlo o malou pětiletou holčičku, ale o čtrnáctiletou dívku. V seriálu je však zachováno její rozhořčení nad tím, že nikdy nebude plně dospělou ženou, na níž by spočinul zrak dychtivých mužů, a její postupně narůstající nenávist vůči Lestatovi.

5. Časové rozpětí

Knižní i filmový příběh Interview s upírem se odehrává napříč přibližně dvěma sty lety a jelikož je seriálový příběh posunutý o nějakých 120 let později, není možné vyprávět takto rozsáhlý příběh i v seriálu. Začínáme tak v roce 1910 a první řadu končíme v minulosti v roce 1939 a interview se koná v roce 2022 s krátkým flashbackem do konce 70. let. Celkově se tedy seriál rozpíná napříč 112 lety. Abyste tu ještě měli všechny podrobné údaje o postavách, tak Lestat se narodil v roce 1760 a upírem se stal v roce 1794, tedy ve 34 letech. Louis se narodil v roce 1878 a upírem se stal v roce 1911, tedy ve 33 letech. A nakonec Claudie se narodila v roce 1903 a upírka se z ní stala v roce 1917, tedy ve 14 letech.

Foto: AMC

Jak se vám jednotlivé změny zamlouvají? A u čeho jste naopak rádi, že se tvůrci drží předlohy?


Jít na Interview with the Vampire | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!