Black Canary

Black Canary

Jurnee Smollett Sezóny 1 2020 - 2020


Bývalá zpěvačka ze Sionisova klubu, která začala s hrdinskou kariérou po vzoru své matky. Disponuje mocným sonickým hlasem.

Informace

Skutečné jméno: Dinah Drake Lance
Výška: 1,72 m
Váha: 59 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: blond
Autoři postavy: Robert Kanigher a Carmine Infantino
Představitelka: Jurnee Smollett-Bell
Poprvé se objevila v: Flash Comics #86 (srpen 1947)

Filmy

O Black Canary

Její jméno budí mezi zločinci respekt a Canary patří mezi největší hrdinky DC univerza. Coby bojovnice a častá členka uskupení JLA pomáhá po boku dalších héroů bojovat proti nepřátelům z našeho i jiných světů. A taky má slabost pro Green Arrowa.

Komiksy

Původní Black Canary se v komiksech objevovala už během Zlatého věku a dokonce se stala členkou slavného týmu JSA. My se však v našem popisu budeme věnovat Dinah Laurel Lance, jež se v komiksech poprvé ukázala po událostech Crisis on Infinite Earths. Tato dcera hrdinky z řad JSA ovládla svou schopnost sonického superkřiku a postupně opustila rodný Gotham, aby bojovala proti zločinu v dalších částech USA. Postupně se sice setkala s několika členy rozpadlé JSA, svou další budoucnost ale spojila s Justice League of America, přičemž v sérii od Marka Waida, jež vycházela na začátku našeho milénia byla dokonce s Flashem, Aquamanem, Green Lanternem a Martian Manhunterem zakládající členkou tohoto týmu.

Canary jako zakladatelka JLA. Foto: DC Comics

Když byla Barbara Gordon postřelena Jokerem, založila jako Oracle hrdinský tým Birds of Prey. K tomu se Canary později přidala a i když jej několikrát (mj. i kvůli románkům s Arrowem), dá se počítat mezi jeho nejstabilnější členky. Po rebootu v rámci New 52 dokonce Canary BoP zakládala a v nové kontinuitě se nejprve jmenovala Dinah Drake, dokud si za muže nevzala Kurta Lance. V New 52 dostala Black Canary i svou hlavní sérii, v následném rebootu DC Rebirth patří mezi stabilní členky Arrowovy série a pomáhá zelenému lučištníkovi v boji proti Devátému kruhu. V alternativní verzi se Dinah dokonce na čas přidala i k Green Lantern Corps.

Dinah jako členka GL Corps. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

V seriálech se v minulosti objevilo několik verzí Black Canary. Roku 1979 si ji ve speciálu Legends of the Superheroes zahrála Danuta Wesley a v seriálu Birds of Prey ji tvář propůjčila Rachel Skarsten, přičemž civilní jméno Canary se změnilo na Dinah Redmond.

Canary se objevila v podání Alainy Huffman i v seriálu Smallville, kde se stala součástí Arrowova týmu, v nedávno ukončeném Arrowovi se pak pod jménem Dinah Laurel Lance objevovala v podání Katie Cassidy. Co se týče animáků, Canary se ukázala například v Justice League, Justice League Unlimited či Young Justice. V těchto animovaných seriálech ji namluvily herečky Jennifer Hale, Morena Baccarin a Vanessa Marshall

Katie Cassidy v roli Black Canary. Foto: CW

Videohry

Black Canary se objevila ve hrách Justice League Heroes pro PlayStation Portable a Batman: The Brave and the Bold – The Videogame. Vanessa Marshall ji namluvila v kultovních Injustice 2 a s hlasem Kari Wahlgren si za ni můžeme zahrát v Lego Batman 2: DC Super Heroes a Lego Batman 3: Beyond Gotham.

Black Canary se coby hratelná postava objevila v Injustice 2. Foto: Netherrealm

DC Extended Universe

Coby dcera bývalé hrdinky se Dinah Lance nejprve nevydala na podobnou cestu a svůj mocný hlas využívala k obživě coby nejlepší zpěvačka v klubu Romana Sionise. Pro tohoto vyšinutého gangstera následně začala plnit nejrůznější práce a dostala i za úkol dopadnout Cassandru Cain. Díky spojenectví s Renée Montoyou ale Dinah změnila strany a postavila se proti Sionisovi a jeho zabijákovi Victoru Zsaszovi. Za pomoci svého mocného hlasu pomohla porazit Sionisovu armádu a zachránit tak Cassandru i diamant rodiny Bertinelliů. Společně s Montoyou a Helenou Bertinelli následně Dinah založila tým zvaný Birds of Prey.

Jurnee Smollett-Bell jako Black Canary. Foto: Warner Bros.