Darkseid

Darkseid

Ray Porter Sezóny 1 2021 - 2021


Nový bůh a vládce Apokolipsu, dobyvatel tísíce světů, který nyní hodlá zničit Zemi.

Informace

Skutečné jméno: Uxas
Výška: 2,67 m
Váha: 823 kg
Barva očí: rudá
Barva vlasů: bez vlasů
Autoři postavy: Jack Kirby
Představitel: Ray Porter
Poprvé se objevila v: Superman's Pal Jimmy Olsen #134 (listopad 1970)

Filmy

O Darkseidovi

Darkseid je nejslavnějším a nejčastějším ohrožením Multivesmíru DC a vystupuje jako hlavní antagonista v nespočtu komiksů či seriálů. Coby vládce pekelného Apokolipsu neváhá obětovat životy miliard, aby nalezl klíč k ovládnutí vesmíru.

Komiksy

Darkseid debutoval krátce v sérii Superman's Pal Jimmy Olsen, pořádně se ale začal objevovat až v Kirbyho komiksových řadách popisujících Nové bohy. V podstatě od začátku má Uxas nálepku arcilotra a neúnavného nepřítele Nové Geneze i všech mírumilovných tvorů Multivesmíru. Kromě svých střetů s Izayou a dalšími „dobrými“ Novými bohy z Nové Geneze bojuje s pozemskými hrdiny a Green Lanterny. Darkseid vládne Apokolipsu, pekelné planetě, jež sousedí s Novou Genezí. Coby svrchovaný vládce je obklopen rodinnými příslušníky včetně strýce Steppenwolfa, syna Kalibaka nebo dcery Grail, kterou má s Amazonkou Myrrine.

Darkseid v boji s JLA. Foto: DC Comics

Jelikož se z Darkseida za dlouhá léta stala nesmírně populární postava, dočkal se i on několika vlastních sérií včetně The Great Darkness Saga nebo Final Crisis. Pekelného vládce jsme mohli vidět i v rebootu New 52, kde v komiksech Geoffa Johnsen zle zlobil pozemskou obranu v čele s JLA a také v rámci finální Justice League: The Darkseid War. Během této války Darkseid zemřel, ale zásluhou své dcery Grail se vrátil mezi živé jako batole. Z dětské podoby se dostal díky Grail a lovu na řecké polobohy a bohy a následně zabitím Dia.

Darkseid v boji s Diem. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

Darkseid se objevil v poslední sérii seriálu Smallville, účinkoval také v mnoha animovaných filmech či seriálech. Hlas mu propůjčili například Frank Welker, Michael Ironside či hororová ikona Tony Todd. Vládce Apokolipsu uvidíme i v chystaném projektu New Gods od Avy DuVernay.

Darkseid se ukázal v několika animovaných projektech. Foto: Warner Bros. Animation

Předobraz pro další padouchy

Darkseid posloužil jako předobraz pro dva neméně slavné zloduchy z konkurenčního Marvel Comics. Šílený titán Thanos i mutantí alfa Apocalypse vykazují mnohé vlastnosti jako Darkseid a taktéž usilují o podobné cíle.

Thanos je marvelovskou kopií Darkseida. Foto: Marvel Studios, Walt Disney Pictures

Videohry

Darkseid se objevil v obou dílech Injustice a ve druhém dokonce jako hratelná postava. Účinkoval rovněž ve dvou Lego hrách a jako finální boss působí v jednom raidu DC Universe Online.

Darkseid ve hře Lego DC Super-Villains. Foto: TT Games

DC Extended Universe

Ve snímku Zack Snyder's Justice League se Darkseid ještě pod jménem Uxas vydal dobýt Zemi, ale byl poražen koalicí lidí, Amazonek a Atlanťanů, které navíc pomáhali Olympané a Lanterni. Sám Darkseid bojoval s bohem Áreem a musil prchnout i se svými armádami. O několik století později ale posílá Steppenwolfa, aby Zemi zničil.

Ray Porter jako Uxas. Foto: HBO Max, Warner Bros.