Jonathan Kent

Jonathan Kent

Kevin Costner Sezóny 2 2013 - 2016


Farmář ze Smallville. Adoptivní Supermanův otec.

Informace

Skutečné jméno: Jonathan Kent
Výška: 1,72 m
Váha: 84 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: šedá
Autoři postavy: Jerry Siegel a Joe Shuster
Představitel: Kevin Costner
Poprvé se objevila v: Superman #1 (srpen 1939)

Filmy

Komiksy

Jonathan je v komiksech nejčastěji popisován jako válečný veterán, který si za druhé světové války prošel peklem v Tichomoří. Po návratu do USA pojme za ženu Marthu Clark a spolu s ní se usadí na kansaské farmě ve Smallville. Léta spolu žijí spokojený život, bohužel však nemohou mít děti. Jednoho dne však v blízkosti farmy přistane kryptonská loď, která v sobě skrývá malého Kal-Ela. Martha a Jonathan se jej ujmou a vychovají jako vlastního syna.

(Jonathan a Martha během stříbrné éry komiksu; Foto: DC Comics)

Jonathanova podoba a věk se během dlouhých let měnily, zásadní zvrat přišel v rebootu New 52 z roku 2011, kde zemřel spolu se svou ženou při havárii. Těmito komiksy se inspirovali Christopher Nolan a David S. Goyer při tvorbě filmu Man of Steel.

(V New 52 byl Jonathan mladým válečným veteránem; Foto: DC Comics)

V alternativní realitě figuruje Jonathan jako důležitá postava v Ultramanově příběhu. Jako mladý opilec terorizující svou ženu pomáhá mladému Kryptoňanovi vyrůstat, dokud jej adoptivní syn nezavraždí.

(Jonathan a Martha nacházejí mladého Ultramana; Foto: DC Comics)

Filmy a seriály

Kent se objevil v nespočtu animovaných filmů i seriálů, za všechny jmenujme Justice League, kde jej daboval Mike Farrell nebo DC Super Hero Girls, v nichž si roli střihl bývalý Superman Dean Cain.

V hraných seriálech můžeme Jonathana vidět v prastarých Adventures of Superman (Tom Fadden), Superboy (Stuart Whitman) či Lois & Clark: The New Adventures of Superman (Eddie Jones). V poslední době se objevoval i v supermanském prequelu Smallville, v němž Kenta hrál John Schneider.

(John Schneider hrál Jonathana celých deset let; FOTO: CW)

Ve filmech s Kirkem Allynem, které vycházely na konci čtyřicátých let, hrál Jonathana Ed Cassidy, jehož v reevesovském Supermanovi následoval Glenn Ford.

(Glenn Ford ve filmu Superman; Foto: Warner Bros.)

DC Extended Universe

Ve filmovém vesmíru se Jonathan objevil v Man of Steel, kde vychoval malého Clarka a následně se obětoval, aby mladý hrdina uchránil svou skrytou identitu. V Batman v Superman vystupoval v krátkém cameu. Zahrál si jej slavný hollywoodský herec a režisér Kevin Costner.

(Oscarový Kevin Costner v roli Supermanova pěstouna; Foto: Warner Bros.)