Vulko

Vulko

Willem Dafoe Sezóny 3 2018 - 2023


Moudrý Atlanťan, nejbližší Aquamanův rádce.

Informace

Skutečné jméno: Nuidis Vulko
Výška: 1,75 m
Váha: 86 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: černá
Autor postavy: Bob Haney, Howard Purcell
Představitel: Willem Dafoe
Poprvé se objevil v: The Brave and the Bold #73 (září 1967 )

Filmy

O Vulkovi

Každý velký vládce potřebuje svého rádce a nejbližšího spolupracovníka. Aquaman jej má ve Vulkovi, atlantském šlechtici, který pro Atlantidu dělá vždy to nejlepší.

Komiksy

Při svém debutu byl Vulko hlavou atlantské vědecké společnosti a staral se o technickou stránku celého království. Rovněž působil jako nejbližší důvěrník celé královské rodiny, přičemž v této funkci působil už dávno před Arthurovým narozením. Během stříbrného a moderního věku komiksu bojoval Vulko nejen po boku Aquamana, pomáhal i Lize spravedlnosti a v neposlední řadě se stal králem Atlantidy. Nakonec však odešel ze své domoviny po sporech se svým přítelem Arthurem.

(Vulko v počátcích své kariéry; Foto: DC Comics)

V Johnsově sérii New 52 se trochu změnila Vulkova vizáž a v určitých rysech i jeho povaha. Slavný komiks Throne of Atlantis jej totiž představil jako nevypočitatelného lotra, který schválně vyvolal útok Aquamanova bratra Orma na souš, jen kvůli tomu, že si nepřál jeho vládu. Členové Ligy nakonec Vulka zajali a předali atlantské justici, jež jej na delší dobu eliminovala. Až útoky Krále mrtvých rozhodly o Vulkově návratu mezi atlantskou elitu. Během těchto událostí totiž Arthurovi odhalil, že jeho předkem byl slavný Orin a pomohl mu získat mocné žezlo. Aquaman díky tomuto artefaktu dobyl atlantský trůn zpět a Vulkovi jednou provždy odpustil.

(Nuidis Vulko třímá atlantské žezlo; Foto: DC Comics)

Filmy a seriály

Vulko se objevil v jedné epizodě animovaného seriálu Young Justice, kde jej mluvil Jeff Bennett, a vidět jsme jej mohli i v Aquamanovi.

Účinkoval i ve filmovém přepisu Johnsovy novely Flashpoint Paradox. Zde ho namluvil Peter Jessop.

(Vulko z alternativní reality; Foto: Warner Bros. Animations)

DC Extended Universe

Willem Dafoe ztvárňuje Vulka v univerzu DCEU. Ve snímku Aquaman se Vulko představil jako loajální stoupenec královny Atlanny a vycvičil jejího syna Arthura v umění podmořského boje. Po Ormově nástupu na trůn sice na oko poskytoval rady i novému panovníkovi, ve skutečnosti však plánoval Arthurův návrat. Dokázal vypátrat relikvii vedoucí k Atlanově trojzubci a spolu s Merou výrazně pomohl Aquamanovi k nástupu na trůn. I když jej Orm odhalil a uvěznil, konec mohutné bitvy, jež odvrátila podmořskou občanskou válku, zakončil znovu na pozici vrchního královského rádce.

Willem Dafoe jako Vulko. Foto: Warner Bros.