Dvojí tvář Rampelníka

Dvojí tvář Rampelníka

17.1.2012 19:40


Historie jednoho z nejzáhadnějších a manipulativních obyvatel Storybrooke se nám v minulém dílu trochu odkryla. Víme proč a jak se stal, tím čím teď je, kdo mu pomohl, co ho k tomu donutilo. V tomto článku se na Rampelníka podíváme více z blízka a srovnáme ho s klasickou předlohou od Grimmů.


Kdo mohl tušit, že byl Rampelník chudý rolník, který se bál skoro i vlastního stínu? Jeho nynější podoba zlotřilého a manipulativního „stvoření“ je daleko od jeho bývalého života plného strachu a chudoby.

Díky epizodě Desperate Souls jsme zjistili, že byl Rampelník oddaným otcem, jehož jediným smyslem života bylo ochránit svého syna. Mnohem vznešenější cíl, než se dalo očekávat od postavy, která žije tím, že zneužívá své moci a vydírá ostatní. Bohužel, prostý přadlař byl také zbabělý dezertér, který utekl z hrozivé války s obry a nechal své spolubojovníky napospas osudu. V úvodní scéně vidíme, jak velitel rytířů nařídil odvést dceru jeho sousedů. Po tomto činu se Rampelník rozhodl, že svého syna ochrání a uteče s ním do lesů. Dál to všichni známe. Potkal tu žebráka, který mu poradil, jak se vypořádat s bezradnou situací. Získal dýmu moci, zabil Temného, který se ukázal být oným žebrákem a stal se novým Temným.

Jeho přeměna z nervózního, ale šlechetného muže na nebojácného a krvežíznivého zabijáka, přesně ukazuje, co je moc schopna změnit člověka, i když má na začátku ty nejlepší úmysly.

Dost o jeho minulosti, více se snad dozvíme v dalších epizodách, které nás čekají. V pohádkovém světě je znám jako mocný, avšak podlý kouzelník, který zbožňuje smlouvy. Snaží se pomáhat lidem svým vlastním, podlým způsobem, nikdy to ale není zadarmo. Pomohl tak už Popelce oženit se s princem Thomasem, na oplátku chtěl „něco jí drahého“, nevěděla však, že tím myslí její nenarozené dítě. Jiminy Cricketovi dal lahvičku s lektvarem, která mu měla pomoci stát se svobodným. Královně prozradil, jak aktivovat kletbu, která uvězní všechny obyvatele Kouzelného lesa v opravdovém světě. Za to chtěl ujištění, že pro něj Královna musí udělat cokoliv, když řekne prosím. Má mít i něco společného se Sněhurkou a přerušením svatby Prince KrasoněAbigail. Ale to se dozvíme v příštím dílu.

Klasická pohádka pochází z per bratrů Grimmových a jmenuje se Rumpelstiltskin.

Tady je krátký obsah pohádky:

Aby se chudý mlynář pochlubil u krále, řekl, že jeho dcera dokáže tkát zlato ze slámy. Král dívku zavřel do věže a poručil jí, ať všechnu slámu v místnosti přes noc utká ve zlato. Bezmocná dívka si nevěděla rady, ale k ránu se objevil šibalský skřítek, který ji na oplátku za její náhrdelník pomůže. Tak začal tkát. Ráno došel král a celý překvapený zjistil, že mlynář nelhal Nebohou dívku zase zavřel a poručil jí utkát více zlata z více slámy. V noci se zase objevil tajemný tvor a na oplátku za prsten slámu ve zlato přeměnil. Ráno se situace opakovala a dívka byla zase zavřená s větším množstvím slámy. Tajemný tvor se znovu objevil, avšak dívka už neměla, za co by se skřítkem směnila. Slíbila mu tedy, že její prvorozené dítě připadne jemu.

Král byl tak nadšen, že se s dívkou oženil. Když se jim narodilo dítě, přišel skřítek, aby si vzal, co mu náleží. Královna se nechtěla dítěte vzdát a nabízela mu bohatství, cokoliv, jen aby si mohla dítě nechat. Skřet odmítl, ale nakonec se dohodli, že když do 3 dnů uhádne jeho jméno, může si dítě nechat. První noc neuhádla, druhou také ne, ale třetí den ji její zvěd prozradil, kde skřet bydlí. Královna se za ním vydala a uviděla ho, jak poskakuje kolem ohně a prozpěvuje si básničku. Na konci řekl své jméno. Královna pospíchala do hradu, a když se skřet objevil, prozradila mu jeho jméno. V tomto okamžiku se příběh vypráví v několika verzích. V jedné verzi Rampelník prohrál a vrátil dítě, v další verzi naštvaně odběhl a už ho nikdy nikdo neviděl. V další verzi naštvaně bouchne nohou do podlahy, noha se mu hluboko zarazí a při snaze nohu vytáhnout se rozpůlí vedví.

Jmého pochází z německého Rumpelstilzchen a odtud anglické Rumpelstiltskin­.V seriálu se jmenuje Rumplestiltskin. V češtině existuje několik názvů pro Rampelníka. Ať už je to výše zmíněné, nebo pro nás spíše známé RumplCimprCampr.

Pohádkou se inspirovaly také tvůrci Shreka, když se objevil ve čtvrtém dílu. Známá je také česká pohádka z roku 1997 – RumplCimprCampr s Andreou Elsnerovou a Jiřinou Bohdalovou v hlavních rolích.

V čem se tedy seriálový Rampelník liší? Hlavním rozdílem je, že není tajemným tvorem beze jména, každý jeho jméno zná a obává se ho. Neznamená to však, že není tajemný, svá tajemství ukrývá a tvůrcové s Rampelníkem a jeho příběhem ještě neskončili.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře