Čtvrtá série pokračovala v tradici silných příběhů vedlejších postav a my jsme se tedy dozvěděli zase něco navíc o našich vězeňkyních. Pojďte si s námi všechny nové příběhy připomenout.
Mariin otec vedl skupinu dominikánských odbojářů a tvrdě bojoval za práva Dominikánců. Když Maria byla starší, začalo jí vadit, jak se její otec chová. Jednou z okna zahlédla utíkajícího muže, jak do křoví zahodil balíček drog a když ho prohledávala policie, balíček vytáhla a odnesla ho domů. Později zloděje našla a balíček mu vrátila. Pozval ji k sobě domů a Maria se mu svěřila, že by se ráda stala zubní hygieničkou. V pozdější scéně jsme mohli vidět Mariu pohádat se se svým otcem ohledně jeho práce. Mariin otec ji poté vyhodil z domu a Maria odešla za svým přítelem – zlodějem.
Nebylo nám tedy přesně ukázáno, za co se Maria do vězení dostala, ale vzhledem k historii jejího přítele můžeme předpokládat, že se možná připletla do některé z jeho akcí a policie ji chytila.
(Zdroj: Netflix)
Z příběhu Soso se dozvídáme, že byla součástí aktivistické skupiny proti výstavbě obchodu v sousedství. Obcházela domy obyvatel a snažila se je přesvědčit k podpisu petice. Na přípravné schůze poznáváme jejího bývalého přítele, s kterým se vsadila, že dostane podpis od muže, o kterém všichni říkají, že je pedofil. Muž ji pozve domů a vysvětlí Brook, že ve skutečnosti ho pouze někdo udal za sex se svou přítelkyní na pláži. Nicméně petici proti Walmartu podepíše, ale když o této situaci později Brook vypráví, mluví o muži jako o pedofilovi a nesnaží se vysvětlit, jak je to doopravdy. Místo toho si ještě vymyslí, jak se ji snažil znásilnit.
Ani tentokrát nám tedy tvůrci neprozradili přesný důvod, proč se Brook dostala do vězení, ale dali nám menší nápovědu k jiné zajímavosti. V příběhu jsme se dozvěděli, že tehdy bylo Brook 19 a navíc z rozhovoru s „pedofilem“ jsme zjistili, že zrovna udeřil hurikán Katrina. Pokud se tedy seriál odehrává v reálném čase, dozvěděli jsme se věk Brook – ve vězení je jí zhruba 30 let.
(Zdroj: Netflix)
V Heayleho příběhu jsme se dozvěděli něco o jeho dětství a jeho nemocné matce. Nevíme sice o jakou nemoc se jednalo, ale je jisté, že šlo o určitou psychickou chorobu. Její otec ji nutil zkoušet nové metody léčení, které jí ale nejspíš občas spíše škodily. Od svého otce Healy také převzal nenávist k lesbičkám. Vyrůstání v takovém prostředí nejspíš zapříčinilo to, že se Healy stal sociálním pracovníkem. Ke své matce má ale pořád silný vztah, což jsme mohli vidět při scéně, kdy Healy vzal na večeři bezdomovkyni, o které si myslel, že je jeho matka.
(Zdroj: Netflix)
Maritzin příběh začíná v baru, kde pracovala. Vydělávala si podvodem s vodkou – prázdné lahve dolila vodou a poté je schválně rozbila a emocemi dotlačila zákazníky, aby jí láhev zaplatili. Jeden z mužů ji ale prohlédne a nabídne jí jinou práci. Maritza si nejprve myslí, že mluví o prostituci, ale později se ukáže, že se jedná o krádež luxusního auta. Maritza si musí najít staršího muže, hrát si na pracovnici prodeje aut a poté na vyjížďce auto ukrást. Krádež nakonec vyjde, především díky hereckému umu Maritzi.
(Zdroj: Netflix)
Lolly pracovala jako novinářka, ale měla problémy se svým šéfem, protože psala články dle svého vkusu a ne ty, které po ní šéf chtěl. Ráda se věnovala ekologickým tématům a různým konspiračním teoriím. Už tehdy ale měla psychické problémy a slyšela hlasy, její příbuzní ji tedy chtěli přestěhovat do bytu s dozorem, ale Lolly utekla. Další část příběhu je o mnoho let později, Lolly přebývá někde venku a obživu si zajišťuje prodejem kávy na ulici. Jednou se jí ale zasekne vozík na cestě a když se to snaží spravit, přijdou za ní policisté a protože prodává kávu bez licence a navíc si myslí, že je nebezpečná, zatknou ji.
(Zdroj: Netflix)
Blanca pracovala jako pomocnice pro starou paní, která ji ale neustále kritizovala, což Blance vadilo. Blančina zaměstnavatelka si najala nového pohledného zahradníka – Diabla. Muže tohoto jména už známe, Blanca mu v dřívějších sériích volala pomocí schovaného telefonu v kabince na toaletách. Oba se sblíží, ale jejich zaměstnavatelce se to nelíbí a nakonec Diabla vyhodí, aby Blancu nerozptyloval od práce. Blanca jí to oplatí tím, že se s Diablem vyspí přímo před ní a ta se jí od té doby bojí.
(Zdroj: Netflix)
Suzanne pracuje v obchodním centru ve styku se zákazníky. Všichni ji mají rádi a v práci se jí tak daří, že je vyhlášena zaměstnancem měsíce. Suzanne je samozřejmě nadšená a vypráví o tom své sestře, se kterou bydlí. Ta ale Suzanne oznámí, že jede na víkend na výlet se svým přítelem a Suzanne tedy bude sama doma. Ta se bojí, ale poté si vezme k srdci radu své sestry, aby si našla přátele, a jde do parku. Tam potká Dylana, malého chlapce, kterého zná z obchodu. Pozve ho k sobě domů a je nadšená, že si má s kým hrát. Večer se chce Dylan vrátit domů, ale Suzanne je tak nadšená, že ho přemlouvá, aby zůstal nebo aby se hned ráno vrátil. Dylan se jí začne bát, pokusí se o útěk a celá situace nakonec dopadne špatně – Dylan při útěku vyleze z okna a poté přepadne přes zábradlí na ulici.
(Zdroj: Netflix)
V této epizodě nám tvůrci odhalili příběh dalšího z dozorců – Baxtera Bayleyho. Bayleho prvně potkáváme, když s přáteli vylezl na zásobovací věž za městem, kde oslavují ukončení střední školy a dělají si legraci z vězení, které je z věže zrovna dobře vidět. Chytne je policie a aby je vyděsili, zavřou je do cely, ale po chvíli je zase pustí. V pozdější scéně pracuje Bayley v rychlém občerstvení, ale protože dává dívkám zmrzlinu zadarmo, vyhodí ho. Jeho přátelé ho přemluví k pomstě – házení vajíček na dům bývalého zaměstnavatele. Po cestě ale vidí také vězeňkyně z Litchfieldu a hodí pár vajíček i na ně.
(Zdroj: Netflix)
Její přátelé ji vezmou na párty, poslední před jejím odjezdem z USA do Amsterdamu. Na koncertě Poussey někdo ukradne telefon, ale když ho Poussey pronásleduje, ztratí se ve městě. Následuje setkání s transvestity, další večírek, setkání s buddhistickými mnichy – ve všech scénách můžeme vidět Poussey užívat si života.
Při rozhovoru manažerů z MCC po smrti Poussey jsme se dozvěděli, že Poussey byla zatčena za vstup na cizí pozemek a držení drog s úmyslem prodávat.
(Zdroj: Netflix)
Jak se vám líbily nové příběhy vězeňkyň a jednoho dozorce? Jste rádi, že jsme se dozvěděli více o jejich životech před Litchfieldem nebo byste raději zjistili, za co skončili ve vězení? Napište nám svůj názor do komentářů.
#1 Liss93: Poussey – máš pravdu, jdu to opravit, díky za upozornění. :) Já se soustředila na ty příběhy před uvězněním, tak jsem tohle přehlídla.
Suzanne jo, tam je to docela jasné (i když není jisté, jestli je to zabití nebo únos, to jsme řešili už u kvízu k dané epizodě). A s Blancou souhlas, taky jsem to čekala, ale ten její typ pomsty byl dost drsný i tak. :D
Když tam ti manageři řešili, na koho hodit vinu za smrt Poussey, tak řekli, že je zavřená za vstup na cizí pozemek. Takže bych řekla, že ji zatkli na tom místě, na kterém jsme se s ní rozloučili. A Suzanne je podle mě odsouzená za neúmyslné zabití nebo něco takového (i když nebylo úplně jisté, co se s tím klukem stalo. Mohl zemřít, ale také mohl přežít a třeba „jen“ ochrnout). U Blancy si po tom závěru jejího příběhu nedovedu představit, za co sedí, spíš jsem si říkala, jestli náhodou tu bábu nezabije :D Ráda bych se dozvěděla víc o minulosti dalších, např. Gině, Alison a Anitě.
#2 Packa