Dave Lister

Dave Lister

Craig Charles Sezóny 12 1988 -


David Lister se chtěl odstěhovat na Fiji a založit si farmu. Bohužel se z něj kvůli nehodě stal poslední žíjící člověk ve vesmíru.

Dave Lister je třetí technik na těžařské lodi Červený trpaslík. Ze všech 169 členů posádky je ten nejpodřadnější. Vůbec mu to ale nevadí, protože má svůj plán. Se svoji životní láskou Kristinou Kochanskou a kočkou Frankensteinem se chce vrátit na Zemi a na Fiji si založit farmu.

Za propašování kočky na palubu je však Lister zavřen na 18 měsíců do stáze, pole, kde neplyne čas. Během doby, kdy je ve stázi, dojde na lodi k úniku radiace, který zabije celou posádku. Lodní počítač Holly proto nemůže probudit Listera ze stáze dřív, než radiace klesne na bezpečnou úroveň. Dave se tak ze stáze probouzí až za 3 miliony let a zjišťuje, že je s největší pravděpodobností poslední žijící člověk ve vesmíru.
Jediný, kdo mu teď na těžařské lodi hluboko ve vesmíru dělá společnost, je hologram nenáviděného nadřízeného Arnolda Rimmera a stvoření, které se vyvinulo z jeho kočky Frankensteina – Kocour.

Lister je špinavý a nepořádný a s ničím si nedělá zbytečné starosti. Ke všemu přistupuje s optimismem, přestože je jediný člověk ve vesmíru a na svou domovskou planetu se asi nikdy nevrátí. Má velmi mírové a docela rozumné názory, přestože je asi ten poslední, od koho byste nějaký názor vůbec čekali.

Významné epizody:

Lister je zavřen do stáze a probouzí se až za 3 miliony let, kdy zjišťuje, že je poslední člověk ve vesmíru.

Lister se dozvídá o kočičí svaté knize, ze které zjistí, že jej kočky považují za svého boha zvaného Cloister Hlupák.

Lister se znovu shledává se svou životní láskou Kristinou Kochanskou.

Posádka přecestuje do paralelního vesmíru, kde Lister otěhotní s ženskou verzí sebe sama. Později porodí dvojčata Jima a Bexleyho.

Lister přecestuje do minulosti, kde sdělí svému minulému já plán, jak se stát milionářem. Z Listera se tedy stane boháč a nikdy neodcestuje na Červeném trpaslíku do vesmíru.

Kosmik narazí na dimenzionální trhlinu a posádka se spojí se svými já z jiného vesmíru. V tomto vesmíru to nebyl Lister, ale Kochanská, kdo strávil 3 miliony let ve stázi. Kochanská je tedy naživu a Lister byl stvořen jako hologram. Kristine ale chce mít děti, a proto potřebuje živého Listera. David ale zjistí, že dítě, které s ním čeká je on sám, takže se musí vrátit do minulosti, kde zanechá sám sebe v krabici pod kulečníkovým stolem.

Posádka prozkoumává vrak lodi SS Silverberg, kde najdou Kassandru, počítač, který umí předpovídat budoucnost. Lister se proti své vůli dozvídá, jak zemře: Udusí se ve 180 letech při pokusu sundat podprsenku zuby.

Lister prožívá krizi ve vztahu se svým otcem, kterým je ale on sám. Jeho „otec“ mu společně s novým lodním počítačem Pree nedopatřením pěkně zavaří.

Foto: BBC