Postřehy k epizodě Resurrection

Postřehy k epizodě Resurrection

12.7.2023 23:59


Díky ústřednímu postavení Tajné invaze v mnoha příbězích MCU obsahuje první díl spoustu easter eggs a odkazů na širší vesmír. Proto se ještě jednou vracíme k prvnímu dílu Resurrection, kde jsme si pro vás připravili důkladný rozbor, co důležitého se v dané epizodě stalo.


Kartičky s lokacemi ve stylu občanské války

V úvodu 1. dílu se okamžitě objeví zeměpisná poloha příběhu, která diváky upozorňuje díky lokační kartě na hlavní místo první epizody: Moskva, Rusko. Tento způsob odkazuje na předchozí film od MCU, Captain America: Občanská válka. Zatímco ostatní počiny bratrů Russoových v MCU, včetně Captain America: Návrat prvního Avengera a dva výše zmíněné filmy Avengers, využívaly lokační karty. Od obřího textu, který se rozprskne po obrazovce, až po zvukové efekty, které ho doprovázejí, seriál podprahově propojuje tón seriálu s filmem Captain America: Občanská válka už v úvodních vteřinách.

Události v Captain Marvel zakládají invazi Skrullů na Zemi 

První přímý easter egg přichází v podobě Captain Marvel. V úvodní sekvenci se vrací Everett Ross z filmů o Black Pantherovi a setkává se s agentem CIA jménem Prescod. Prescod odhalí svou teorii, že Skrullové tiše pronikají na Zemi, a odkazuje přitom na události z Captain Marvel. Prescod se zmíní, že Skrullové našli Zemi před 30 lety – Captain Marvel se odehrávala v 90. letech – a že Nick Fury a Carol Danvers nabídli Skrullům, že jim najdou nový domov. Pak naznačí, že Skrullové nechtějí jen tak ledajaký domov, ale Zemi.

SABER spojuje Tajnou invazi s trailerem na The Marvels 

V úvodu se Everett Ross zmíní, že Nick Fury je se SABERem mimo Zemi. Jedná se o odkaz na vesmírnou stanici, na které byl Fury viděn ve scéně po skončení filmu Spider-Man: Daleko od domova. Stejně tak se tato organizace nevyskytuje v Marvel Comics, místo toho odkazuje na trailer k filmu The Marvels, ve kterém je SABER zmíněn. Trailer začíná záběrem na stanici SABER – poprvé ji takto pojmenovává, přestože se oba příběhy odehrávají a vycházejí po Tajné invazi – a propojuje tak Furyho příběhy napříč seriálem i filmem The Marvels.

Everett Ross je odhalen jako Skrull

Rossovo zařazení do prvního dílu sice není samo o sobě easter eggem, ale odhalení, že je ve skutečnosti Skrull, ano. Na konci úvodní sekvence Ross zabije Prescoda a poté se odhalí jako Skrull, aby zabránil CIA zjistit o invazi Skrullů na Zemi. To dává smysl, když vezmeme v úvahu události z Black Panthera: Wakanda nechť žije. Na konci tohoto filmu byl Ross zatčen CIA za zradu, přičemž Wakanďané ho osvobodili. Díky tomu by Rossova spolupráce se CIA nedávala smysl, kdyby nebylo odhaleno, že se za něj vydával Skrull.

Nick Fury se poprvé od Avengers: Endgame vrací na Zemi 

Zajímavý easter egg naznačuje, jaký charakter bude mít Fury v této sérii. Ukazuje se, že Nick Fury nebyl na Zemi od Thanosova lusknutí v Avengers: Infinity War – kromě pohřbu Tonyho Starka. Při něm Fury zanedbal svůj slib daný Skrullům a Talosovi, spolu s Captain Marvel. Skutečnost, že Fury nebyl na Zemi, je easter eggem k jeho postavě, který spočívá v tom, že Fury se od lusknutí zřejmě změnil a prodělal v sobě jistou krizi víry.

Soren z Captain Marvel byla zabita před Tajnou invazí 

Další easter egg odkazuje na Captain Marvel. V posledně jmenovaném projektu má Talos ženu jménem Soren, pro kterou se snaží najít lepší život. V prvním díle je odhaleno, že Soren byla zabita skupinou Skrullů, která se pokouší proniknout na Zemi.

Thaddeus Ross není prezidentem

V prvním díle se objeví War Machine, který je nyní pravou rukou prezidenta Spojených států. Prezidenta Ritsona hraje Dermot Mulroney. Jedná se o jakýsi easter egg k novému filmu Captain America: Brave New World, u něhož je potvrzeno, že Harrison Ford bude ve filmu hrát Thaddeuse „Thunderbolta“ Rosse. Ross byl také potvrzen jako nový prezident USA, což znamená, že se Ritsonovi v Tajné invazi pravděpodobně stane něco, co povede k tomu, že Ross převezme úřad.

Noví Skrullové odkazují na válku Kree vs. Skrullů v MCU 

Další postavou představenou v první epizodě je G'iah v podání Emilii Clarke, dcery Talose a Soren. G'iah je součástí Nového Skrullosu, komplexu v Rusku, kde žijí Skrullové hledající domov, a velitelství "Gravikovy ":character:15959 skrullovské invaze na Zemi. Název Nový Skrullos odkazuje na válku mezi Kree a Skrully, která v MCU zuřila už před Captain Marvel. V této válce došlo ke zničení Skrullosu, domovského světa Skrullů, což mělo za následek, že Captain Marvel pomáhala uprchlíkům, kteří byli tímto činem vysídleni. Nový Skrullos je Gravikův způsob, jak vrátit jejich domovskou planetu zpět, jen aby ji rozšířil mimo svůj komplex na zbytek Země.

Skrullí sondy mysli z Captain Marvel

Během G'iahiny návštěvy v Novém Skrullosu lze najít další easter egg ke Captain Marvel. Skrullové z Nového Skrullosu používají zařízení pro sondování mysli, aby vštípili vzpomínky svých hostitelů příslušným skrullovským imitátorům. Tyto sondy byly zařízeními používanými i v Captain Marvel, přičemž Talos zpočátku používal zařízení pro sondování mysli, aby zjistil polohu Tesseractu od Carol Danvers.

Stárnutí Skrullů

Zajímavý easter egg se objevuje poté, co Talos holýma rukama strhne kovové řetězy z brány a Fury mu pochválí jeho sílu na to, že mu je 136 let. Talos poté prohlásí, že to není ani 40 lidských let, což znamená, že Skrullové stárnou nejméně do 300 let. Jedná se o zajímavostu u biologie Skrullů v MCU, ale také by mohl mít temnější nádech toho, jak dlouho někteří Skrullové infiltrují Zemi.

Nick Fury uvádí první odkaz na Avengers

Krátce poté, co Talos odhalí svůj skrullský věk, si dělá legraci z Furyho a ptá se ho, co si pořídil za nákupy v rámci své krize středního věku. Fury žertem odpoví „Avengers“, což v 1. díle představuje první odkaz na nejslavnější superhrdinský tým MCU. Jak je známo z traileru Tajné invaze, seriál bude i nadále odkazovat na Avengers a řešit jejich nepřítomnost v MCU v poslední době.

Talosovo alter ego z Captain Marvel

Ve scéně, kdy Nick Fury a Talos vyslýchají Skrulla vydávajícího se za ruského umělce, Fury označí Talose za Kellera. Jedná se o easter egg ke Captain Marvel, protože Keller je agent S.H.I.E.L.D.u, za kterého se Talos ve filmu vydává. Jméno Keller je šikovným způsobem, jak propojit Furyho a Talose ze seriálu s Furym a Talosem z Captain Marvel, a to 30 let poté, co se setkali.

Maria Hill odkazuje na Thanosovo lusknutí z Avengers: Infinity War 

Během rozhovoru v baru se Maria Hill zmíní o Thanosově lusknutí. Hill a Fury byli spolu, když je oba Thanos proměnil v prach, přičemž Hill trvá na tom, že Fury není stejný špión jako kdysi a že lusknutí zničilo Furyho takovým způsobem, že není připraven na boj proti Skrullům.

Scéna po skončení filmu z Avengers: Infinity War 

První epizoda spojuje Furyho příběh s lusknutím a obsahuje také přímý easter egg ke scéně, ve které Fury zmizel. Tato scéna byla poprvé ukázána jako potitulková scéna z filmu Avengers: Infinity War, kde se Hill a Fury rozpadli. Fury tehdy volal o pomoc právě Captain Marvel.

Smrt Marii Hill

Na konci prvního dílu je Maria Hill šokujícím způsobem zabita Gravikem. Easter egg v této scéně vychází ze skutečnosti, že Gravik se vydával za Nicka Furyho, když Marii zastřelil, což odkazuje na jejich vztah v MCU. Před Tajnou invazí bylo jasné, jak blízcí si Maria Hill a Nick Fury byli.

Je vidět, že v díle si přijde Hill Furym opuštěná a že jediný důvod, proč je Fury zpátky na Zemi, je ten, že ho o to požádala. Hill umírající rukou někoho, kdo vypadal jako Fury, je pak velmi temným odkazem na jejich předchozí vztah. Vzhledem k tomu, že v Tajné invazi byla Furyho tvář tím posledním, co Maria Hill v MCU viděla, easter egg v celé epizodě odkazující na jejich vztah dělá její smrt o to tragičtější.

Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám první epizoda líbila?

Foto: Disney+


Jít na Secret Invasion | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře