Pátá epizoda je naprosto nabitý easter eggs z Marvelu a MCU – a některá z nich jsou překvapivě hluboká.
Jméno She-Hulk bylo skutečně vytvořeno z důvodů ochranné známky
Soudní drama s Titanií je obzvláště zajímavé, vzhledem k tomu, že Marvel skutečně vytvořil jméno She-Hulk z důvodů ochranné známky. Úspěch televizního seriálu The Incredible Hulk na CBS v roce 1980 uvedl Marvel Comics k obavám, že je stanice předběhne a vytvoří vlastní She-Hulk. Kdyby to udělali, CBS by pak mohla vytvořit vedlejší televizní seriál s touto původní postavou bez jakékoli účasti (nebo platby) společnosti Marvel, protože by vlastnila práva. Může to znít absurdně, ale ve skutečnosti tu byl precedens, protože ABC právě z tohoto důvodu vytvořila spin-off k seriálu The Six-Million Dollar Man s názvem The Bionic Woman.
Další případy jmen superhrdinů skutečně skončily u soudu. Klasickým příkladem je jméno „Captain Marvel“, které vytvořila společnost Fawcett Comics jako něco na způsob Supermana. Ochranná známka vypršela v 60. letech a Marvel vytvořil novou verzi, aby si zajistil práva. Aby si Marvel Comics ochrannou známku udržel, musel nejméně každé dva roky vydávat komiks s Captain Marvel, což vedlo k řadě změn, znovuuvedení a odkazů. Současnou Captain Marvel je samozřejmě Carol Danvers, mezitím první hrdina s tímto jménem nyní patří DC, kde se stal známým jako Shazam. Velká část pátého dílu se tak vlastně zabývá skutečným problémem.
Zmínění jména „Alonza“
Pug utrousí narážku na svého „šmrnc-makléře“ Alonza. Jméno je pravděpodobně narážkou na Victorii Alonso, prezidentku fyzikální, postprodukční, VFX a animační divize ve Marvel Studios. Příjmení má také komiksový význam, protože Axel Alonso je bývalý šéfredaktor Marvel Comics; oba nejsou nijak příbuzní.
Superhrdinský merch
Ačkoli se veškerá pozornost obvykle soustředí na sledovanost a kasovní výsledky, skutečným způsobem, jak moderní blockbustery vydělávají většinu peněz, je prodej merche a distribuce. Tento díl se zaměřuje na merch, přičemž se zamýšlí nad podepsanými produkty a pašovanými výrobky. Dokonce se zde vrací easter egg z druhého dílu, kde bylo poukázání na boty „Iron Man 3“.
Představení Mallory Book
V tomto díle se představí Renée Elise Goldsberry jako Mallory Book (mohli jsme ji ovšem vidět už ve třetím díle), právnička, která zastupuje She-Hulk během její ponižující soudní bitvy s Titanií. Mallory je převzata přímo z komiksu, kde byla jednou z hlavních Jennifeřiných soupeřek – a nakonec se stala její šéfkou. Doufejme, že se stane pravidelnou součástí seriálu i nadále, protože jako jedna z mála říká She-Hulk krutou realitu, kterou je třeba vyslovit.
Módní návrhář je víc než jen easter eggs na Úžasňáky
Griffin Matthews se v roli Lukea Jacobsona zdá být jasným odkazem na film Úžasňákovi, kde se objevila populární módní návrhářka superhrdinů jménem Edna Mode (která trvala na nenošení pláštěnek). Tento konkrétní easter egg pro She-Hulk však funguje na mnoha úrovních, protože Luke Jacobson je ve skutečnosti zavedená postava z komiksu a byl přidružen k detektivce Dakotě North. Jeho asistent, kterého hraje Brandon Stanley, je v titulcích identifikován jako Eugene Patilio. V komiksu se z něj stane superhrdina Frog-Man.
Jak She-Hulk nosí oblečení v komiksech?
Problém She-Hulk s oblečením je samozřejmě důsledkem neustálých změn její velikosti a svaloviny. V komiksech se tomuto problému vyhýbá díky něčemu, čemu se říká „nestabilní molekuly“ a co vynalezl Mr. Fantastic z Fantastic Four a dal k dispozici většině superhrdinů. Oblečení vyrobené z nestabilních molekul se smršťuje a roste podle toho, jak se nositeli hodí (Mr. Fantastic ho pravděpodobně vynalezl, aby zakryl své vlastní pružné tělo). Doufejme, že se She-Hulk dostane k nestabilním molekulám, jakmile se Fantastic Four představí v MCU.
Utahování z Batmanových bradavek z filmu Batman navždy
V módním obchodě Lukea Jacobsona je figurína s částmi černého obleku. Kamera ji schválně zabírá a Luke po ní láskyplně přejíždí rukou, jako by na ni chtěl upozornit. Pozorní diváci si všimnou výrazných bradavek vytvarovaných do hrudi, což je narážka na nechvalně proslulé Batmanovy bradavky z filmu Batman navždy. Návrhář kostýmů ve skutečném světě Jose Fernandez byl ovlivněn jak římskými vzory, tak šílenou přiléhavostí kostýmů v samotných komiksech.
Daredevilova maska
V pátém díle se Daredevil neobjevuje, ale je v něm alespoň hlavní ukázka, která připravuje vystoupení pouličního mstitele. Jeden ze zaměstnanců Lukea Jacobsona omylem zapomene masku, která je nastříkaná žlutou barvou. Dokonale se shoduje s designem masky Daredevila, kterou jsme viděli v klasickém seriálu od Marvelu na Netflixu, ačkoli barva odpovídá předělávce MCU, kterou jsme viděli v upoutávkách na budoucí epizody seriálu.
Upozornění na superhrdiny Marvelu díky botám
Jeden z obrázků v titulcích upoutává na zboží spojené s mnoha hrdiny Marvelu – včetně řady těch, kteří se v MCU ještě neobjevili. Jsou tu boty s designem evokujícím Doctora Strange, komiksově přesného Falcona, Doctora Dooma, Kapitána Ameriku (nebo možná Ameriku Chavez), Novu, Carol Danvers, Bena Grimma, Deadpoola, Green Goblina, Kree Captain Marvel a dokonce i Kyklopa z X-Menů. Design Spider-Mana je ve skutečnosti poukázání na Scarlet Spider (klon Petera Parkera, jak dokazuje logo na botách), zatímco Shuri by nepochybně měla radost z tenisek Black Panthera. Pátá epizoda She-Hulk skutečně končí obrovským množstvím easter eggů.
Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám pátá epizoda líbila?
Foto: Disney+
Děkuji za postřehy. :-)