Pro epizodu, ve které se Sherlock Holmes vrací ze záhrobí, si scenárista a spolutvůrce seriálu Sherlock Mark Gatiss ani nemohl vybrat jinou literární předlohu než povídku Prázdný dům, ve které se poprvé od finálního střetu s profesorem Moriartym zjevuje i Sherlock Holmes sira Arthura Conana Doylea. Kolik toho ale tyhle dvě díla mají skutečně společného?
Přehled
Když se sir Arthur Conan Doyle rozhodl veřejností milovanou postavu Sherlocka Holmese v roce 1893 skrze povídku Poslední případ poslat na věčný odpočinek, moc přízně si tím nezískal. Zatímco Doyle měl Holmese už plné zuby a chtěl se věnovat jiným – z jeho pohledu důležitějším autorským projektům, britské čtenářstvo se začalo bouřit a ve velkém dokonce i rušit své předplatné časopisu The Strand Magazine, ve kterém Doyle jednotlivé holmesovské povídky publikoval.
Pod nátlakem veřejnosti i svých známých a rodiny se tak chudák Doyle rozhodl k nejslavnějšímu detektivovi vrátit, zprvu na to však šel vpravdě lišácky. Devět let po Holmesově údajném skonu totiž vydal svůj dodnes nejznámější román Pes baskervillský, který se však dějově odehrává ještě před Posledním případem. Teprve až o rok později, v roce 1903, přichází Doyle s povídkou Prázdný dům (The Adventure of the Empty House), ve které se Holmes plnohodnotně vrací na scénu jakožto vítěz finálního střetu s profesorem Moriartym. Je to pak právě Prázdný dům, který odstartoval celou novou sérii třinácti Holmesových případů s názvem Návrat Sherlocka Holmese.
Příběh
Tři roky poté, co měl jeho přítel Sherlock Holmes nalézt smrt po boku svého úhlavního soka profesora Moriartyho na dně propasti Reichenbašských vodopádů, zastává nyní již ovdovělý doktor John Watson stále praxi obvodního lékaře, ve jménu své minulosti ho však zároveň pořád zajímají i různé záhadné kriminální případy.
Jedním takovým případem je i podivná vražda ctěného Ronalda Adaira v Park Lane. Pan Adair, nemajíc na světě jediného nepřítele, byl nalezen zastřelen ve svém zamčeném pokoji, kde se nenašla žádná zbraň ani stopy po jiném násilném vniknutí. Během jednoho večerního návratu domů přes Park Lane si Watson vyposlechne vysvětlení přítomného vyšetřovatele, nepřijde mu však přinejmenším dostačující. Zároveň se na ulici střetne i s postarším prodejcem knih, který Watsona následně sleduje domů. Když se poté ukáže, že tento stařec je ve skutečnosti jen důmyslným přestrojením Sherlocka Holmese, Watson při znovushledání se svým zdánlivě zesnulým přítelem poprvé a naposledy ve svém životě omdlí.
Po jeho probrání se Holmes Watsonovi omluví za psychickou újmu, kterou mu svým přestrojením způsobil, a začne mu vysvětlovat, co se tehdy u Reichenbašských vodopádů událo. Přestože Watson i ostatní uvěřili, že Holmes spadl do propasti spolu s Moriartym, opak byl pravdou. Holmes nad Moriartym zvítězil. Zároveň si ale uvědomil, že dokud bude svět přesvědčen o tom, že i on je po smrti, získá tak skvělou příležitost nečekaně a ze zálohy rozložit celou Moriartyho organizaci. Sám tak strmé skalisko vedoucí do propasti slezl, aby nikde nebyly vidět jeho stopy, a následující tři roky zasvětil válce proti Moriartyho syndikátu a především pak Moriartyho pravé ruce – druhému nejnebezpečnějšímu muži Londýna – plukovníku Sebastianu Moranovi.
Holmes Watsona žádá, aby jej doprovodil k vyřešení jednoho případu. Watson souhlasí a oba se pak vydávají do prázdného domu, který, k Watsonovu údivu, stojí přesně naproti jejich starému společnému bytu na Baker Street, v jehož okně je vidět figurína velmi věrohodně ztělesňující Sherlocka Holmese. Watson s Holmesem se v domě ukryjí a čekají na příchod plukovníka Morana, který se figurínu, kterou považuje za Holmese, rozhodne zastřelit svou speciální puškou. Jakmile tak učiní, je Moran polapen Holmesem a Watsonem a zatčen inspektorem Lestradem. Organizace profesora Moriartyho je tímto konečně definitivně poražena.
V závěru se navíc ukáže, že Moran stál i za vraždou Ronalda Adaira, kterého usmrtil skrze okno stejnou speciální puškou poté, co mu Adair hrozil, že zveřejní své zjištění o Moranově podvodném způsobu hraní karet, které se mu v Londýně stalo jedinou obživou.
Adaptace
Poprvé byla tato povídka zfilmována v rámci série krátkých němých filmů v roce 1921. Vzhledem ke krátkosti původního příběhu však dále nalezneme převážně spíše ty audiovizuální díla, která z něj pouze volně vycházejí. Jedná se například o filmy The Sleeping Cardinal z roku 1931 nebo Dáma v zeleném z roku 1945, kde Holmese ztvárnil ikonický Basil Rathbone.
Prázdný dům byl dále adaptován i v jedné epizodě televizního seriálu Sherlock Holmes z přelomu 80. a 90. letech s Jeremy Brettem. Jisté stopy podobnosti lze pak najít i v hollywoodském filmu Sherlock Holmes: Hra stínů, který ve svém závěru sice cituje spíše Poslední případ, jako Moriartyho pravá ruka se tu však skrze celý snímek objevuje i plukovník Moran. A když už jsme u Morana, toho si v roce 2013 v americkém seriálu Elementary zahrál i britský herec Vinnie Jones.
Sherlock: The Empty Hearse
Pravda, povídka Prázdný dům je až příliš krátká na to, aby se jí její devadesátiminutová seriálová adaptace mohla držet nějak blíže. Přesto je však trochu škoda, že televizní The Empty Hearse na svou literární předlohu jen sem tam odkazuje, než aby ji podrobněji citovala.
Z Prázdného domu se ve třetí řadě seriálu Sherlock staly Prázdné máry, název odkazující jednak na prázdnou rakev Sherlocka Holmese a jednak i na stejnojmenné označení skupiny amatérských teoretiků, kteří se snaží přijít na to, jak Holmes přežil svůj pád z nemocnice svatého Bartoloměje. Prázdné máry vycházejí prakticky ze stejného základu jako Prázdný dům: dva roky po Sherlockově údajné smrti se John Watson snaží dál žít svým všedním životem (sic zde s Mary Morstanovou ještě ani není zasnoubený, zatímco v knižní předloze už byl vdovcem), zatímco se Sherlock Holmes po celém světě snaží rozložit rozsáhlou zločineckou síť zesnulého Jima Moriartyho.
Zpátky do Londýna však Sherlocka přiláká hrozba teroristického útoku, který se nyní s Johnem snaží odhalit. Zde už pak jakákoliv spojitost s Prázdným domem všehovšudy mizí a díl se spíše odkazuje na historický pokus o podobný útok na britskou vládu vedený Guyem Fawkesem. Z plukovníka Morana se zde pak stává podstatně méně výraznější postava lorda Morana, který se jako tajný agent Severní Korei pokouší o zničení samotného britského parlamentu.
Jednu zajímavou spojitiost této epizody s povídkou Prázdný dům však jistě stojí za to zmínit. Postava starého prodejce knih, který se v původní povídce ukáže být Sherlockem Holmesem, se v seriálu objevila v Johnově ordinaci, avšak s přesně opačným efektem. Zatímco John předpokládá, že tento muž je jen přestrojený Sherlock, opak byl pravdou.
A zatímco v předloze tento muž prodával knihy, v seriálu se jedná o prodejce pornofilmů a časopisů, přičemž ale, když Johnovi nabízí některá svá díla, používá názvy převzaté z původní povídky, nyní však s podstatně jiným významem: The Origin of Tree Worship – Tree Worshippers (Původ uctívání stromů – Uctívačky stromů), British Birds (Britské ptactvo – Britské holubičky) a Holy War (Svatá válka).
Omg, právě jsem si uvědomila, že přesně naproti mýmu oknu přes ulici je obrovský okno a la francouzský dveře do obchodního domu. A ta místnost, ze které je sem perfektně vidět, je momentálně prázdná… Moran na mě něco peče o___o
Zase pěkný článek který si všímá zajímavých věcí. Díky moc za něj.
Díky za shrnutí. Vzhledem k tomu, že jsem četla pouze psa baskervillského (a už je to nějkaý pátek), tak všechny ty narážky nedokážu hned ocenit, ale zde vše nastuduju…super.
a díky moc za práci, kterou odvádíte, klobouk dolů!! (nebo snad čepici:-) )