Viktoriánský Sherlock: Pět teorií o speciální epizodě

Viktoriánský Sherlock: Pět teorií o speciální epizodě

8.2.2015 20:38


O tom, že si Sherlock Holmes nasadí cylindr, John Watson buřinku a společně vyrazí ve viktoriánských oděvech do londýnských ulic jsme už psali. A jakýsi „posun do minulosti“ naznačil i Steven Moffat. Jenže: Jak to vlastně bude doopravdy?


„Speciál Sherlocka Holmese bude viktoriánský,“ potvrdil nedávno tvůrce seriálu Steven Moffat. A nasvědčuje tomu mnohé. Nejen Moffatovo prohlášení nebo kníratá fotka ale také nově zveřejněné fotky z natáčení, kde jezdí i stará bryčka.

Jenomže zatím nikdo neřekl, že se Sherlock skutečně přesune do 19. století, že se tak opravdu zbavíme všeho moderního. Označit vánoční epizodu, jak jí alespoň většina lidí nazývá, jako „viktoriánskou“, nabízí docela velkou řadu interpretací. Napadlo nás proto pět teorií, kterými by se Steven Moffat, notorický lhář, mohl inspirovat, aby nás opět ošálil a překvapil.

1. ZPÁTKY DO MINULOSTI

Jak dozajisté všichni víte, původní Sherlock Holmes, tak jako ho napsal sir Arthur Conan Doyle, se odehrává v období vlády královny Viktorie (do roku 1901) a také po něm. Tento model samozřejmě přijala většina filmů či seriálů inspirovaných Doylovými povídkami, jen Sherlock byl jedním z mála děl, které koncept přesunuly do jiné doby (a zároveň zachovaly lidské herce).

(Sherlock se vydá do viktoriánské éry. Foto: Sue Vertue/BBC)

Když proto mluvíme o „speciální epizodě“, která je vůbec první svého druhu v pětiletých dějinách seriálu (nepočítáme-li loňské sedmiminutové lákadlo), může být za speciální považován i sám o sobě stojící díl, nijak nenavazující na předchozí epizody, ve kterém už Holmesovi nebude pomáhat internet, GPS v telefonu nebo nikotinové náplasti. Nápad je to zcela legitimní.

2. FESTIVAL

Kdyby byly do maškarády převlečené pouze hlavní postavy seriálu, dalo by se bez ostychu říci, že míří třeba na viktoriánský bál či karneval. Pokud jste ale pozorně prohlíželi fotky z natáčení, nemohlo vám uniknout, že v převleku je lidí mnohem víc – a pohybují se i na Baker Street, která nevypadá zrovna moderně.

Můžeme proto zkusit odhadnout jednu méně pravděpodobnou teorii. A sice, že se v Londýně pořádá jakýsi viktoriánský festival, v rámci něhož dostávají některé ulice historičtější podobu a lidé chodí převlečení pro zábavu. A jak si můžete všimnout na fotce výše, takové festivaly se skutečně pořádají.

3. NATÁČENÍ FILMU

Slávu novodobého Sherlocka Holmese po celém světě samotný seriál už ve druhé sérii bez problémů přiznal. Světový věhlas geniální detektiva proto mohl přitáhnout filmaře, kteří ho nyní oslovili, aby si zahrál v hlavní roli filmu o sobě, který by byl oživený změnou historického prostředí. (Připouštíme, že svět v seriálu samozřejmě nezná Doylovy povídky, a proto můžeme výběr viktoriánské éry přičítat jednoduchému nápadu filmového producenta – stejně jako Stevena Moffata s Markem Gatissem napadlo přesunout Holmese do naší současnosti.)

(Jiná filmová verze Sherlocka Holmese. Foto: Warner Bros.)

Natáčení filmu by pak vysvětlovalo úplně všechno, od kostýmů přes kočáry tažené koňmi až po historickou úpravu ulic. Ostatně, kdo ví? Třeba Sherlockovi došly detektivní případy a peníze se k němu nehrnou, a proto je ochotný na tuto hru přistoupit.

4. LARP

Slyšeli jste už o LARPech? Zkratka pochází z anglického Live Action Role Play a v podstatě označuje hru, ve které se účastníci převtělí do určených rolí a namísto počítače či deskové hry si zážitek užívají na vlastní kůži. Velmi obvyklé jsou například souboje z fantasy světů. (Z LARPu udělala loni například stanice ABC reality show The Quest, mrkněte na trailer.)

Thumbnail Play icon

A teď si představte, že takový LARP se odehrává v Londýně. V celém městě či v jedné jeho části. Lidé se převlékají do rolí svých já, která nikdy neměli šanci poznat, a hrají hru s pravidly a jakýmsi cílem. A něco takového není úplné sci-fi. Projděte si například web oblíbené hry Assassin, která se loni už podesáté konala v Brně.

5. CESTOVÁNÍ S MODROU BUDKOU

Velký nafukovací polštář, Sherlock líbající s Moriartym, ničeho z toho se tvůrci seriálu nebáli použít v prvním díle třetí řady, ve kterém (ne)vysvětlí, jak Sherlock ve skutečnosti přežil svůj pád. Tehdy šlo hlavně o jakýsi vzkaz fanouškům, že o nich herci a tvůrci dobře ví. Proč by to tak nemohlo být znova? Proč by Moffat nebo Gatiss neprojeli hashatag #wholock na Tumblru a nerozhodli se, že fanoušky opět potěší?

Thumbnail Play icon

Sherlocka a Doctora Who spojují (minimálně) dvě věci. Oba dva vznikají pod Moffatovou taktovkou a oba dva vysílá stanice BBC One, která na ně vlastní práva. Spojení těchto dvou světů proto v podstatě nic nebrání. Že by ovšem k Holmesovi do bytu přiletěl Peter Capaldi a odvezl hlavní postavy zachránit svět o více než sto let do minulosti, zní poněkud jako šílenost, už jen proto, že zatím žádné z herců, kteří kdy Doctora Who hráli, nikdo u natáčení speciálu ještě neviděl. Ovšem položme si otázku: Kdo by chtěl takové tajemství tak brzy odhalit? Mark Gatiss ostatně nedávno prozradil, že kvůli fanouškům přesunuli řadu natáčecích lokací do interiérů.

Jakou teorii máte vy? Podělte se s námi v komentářích.


Jít na Sherlock | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!