Za pár dní se dočkáme prvních epizod nového seriálu Star Trek a ve vzduchu stále visí důležitá otázka: Bude v souladu s původním Roddenberryho universem, nebo se jeho tvůrci přikloní spíše k alternativní realitě filmových Star Treků J.J. Abramse?
Tuto palčivou otázku před pár dny fanouškům zodpověděl herec Anthony Rapp na svém Twitteru, jeho slova pak potvrdil Davick Mack, který stojí za mnohými novelizacemi Star Trekových příběhů včetně Discovery.
„Ano, Discovery se bude odehrávat v původním universu. Ano. Ano. Ano. Ano,“ napsal Anthony Rapp, který v Discovery bude hrát poručíka Paula Stametse.
Yes it is in the Prime timeline. Yes. Yes. Yes. Yes.
— Anthony Rapp (@albinokid) 15. září 2017
A David Mack na jeho tweet odpověděl: „K tomu, co řekl Anthony. Ano, Discovery je v původním universu. Je v souladu s kánonem. Zjevné ‚nesrovnalosti‘ se vysvětlí/vyřeší. Funguje to.“
What Anthony said. Yes, Discovery is in the Prime timeline. It fits w/canon. Apparent „discrepancies“ will be addressed/resolved. It works.
— David Mack (@DavidAlanMack) 15. září 2017
Ačkoliv jsou mnozí fanoušci vývojem informací ohledně seriálu spíše rozčarovaní a nevěří, že by seriál mohl fungovat v návaznosti na Star Trek, jak ho vytvořil Gene Roddenberry, už v minulosti podobná situace nastala. Deset let po skončení Star Treku (TOS) tvůrci natočili první Star Trekový film – The Motion Picture. A i v něm bylo najednou všechno jinak – Entreprise prošla refitem, radikálně se změnily uniformy (a o další dva roky později v Khanově hněvu se změnily ještě víc) a dokonce i Klingoni vypadali úplně jinak, než jak si je mohli diváci pamatovat ze seriálu z konce 60. let. Jejich odlišný zjev se vysvětlil až v seriálu Star Trek: Enterprise, takže na tohle vysvětlení si fanoušci museli počkat velmi dlouho.
Je tedy zjevné, že všechny změny potřebují svůj čas a nemusí být nevysvětlitelné a neopodstatněné. David Mack na svém Twitteru dál v diskuzi o nadcházejícím seriálu pokračoval a prohlásil, že podle něj nás čeká nejlepší první série Star Treku vůbec.
Můžeme tedy doufat, že má pravdu, což ostatně už brzy uvidíme na vlastní oči.
Takže Pike je v kleci na planetě Talos IV, zatímco na Faragutu dochází k masakru a tady vypadají i lodě úplně jinak než v TOSce. Jediné co ponechali jsou zvuky přístrojů.
#12 PrincCvok: V letech 2250 až 2254 absolvoval Akademii Hvězdné flotily a pak sloužil na lodích USS Republic a USS Farragut. Jak dlouho na jaké lodi sloužil není známo, ale v epizodě Court Martial bylo řečeno, že na Republicu sloužil jako kadet a na Faragutu v epizodě Obsesion v roce 2267 říkal, že sloužil na Faragutu před 11 lety. Takže v roce 2256 oblak živící se krví zahubil posádku Faragutu a Kirk jeden z mála přežil. A v tomto roce se odehrává naše Discovery :-D
#11 mathush: 2256 to už Kirk sloužil na palubě nějaké z lodí Hvězdné flotily, teda podle wikipedie, když mezi lety 2250 až 2254 studoval na Akademii Hvězdné Flotily. Dle mě tvůrci doufají, že se dostanou jako u Next Generation, Voyageru a DS9 na 7 sérii, proto vybrali cca 8let, před tím než si Kirk usedl na velitelské křeslo na Enterprise.
#13 mathush#10 pidalin: Vím, že tam nebyla doba kamenná, jen jsem chtel poukázat na to, že v době, kdy se odehrává Discovery, tak už klasická Enterprise, jenž je technologicky oproti tomuto zaostalá, už pluje vesmírem pod velením Pikea. Podle lodního denníku je v pilotním dilu 11. kveten 2256.
#12 PrincCvok#9 mathush: V TOSce nebyla žádná doba kamenná, měli WARP 7+, měli na lodích štíty o kterejch by se Archerovi mohlo tak leda zdát a ke konci Kirkovy éry taky testovali trans warp pohon. To že měli v TOSce obří počítače jak z Vetřelce je daný prostě tim že to točili v 60. letech, to neni žádnej pravěk. Ale v tomhle seriálu maj najednou silový pole co zadělávaj díry v lodi a další nesmysly který neměl ani Kirk, celkově je to totální hovadina celá Discovery.
#11 mathush#7 A_V: Podle toho, co vím, byla Enterprise vypuštěna v roce 2245 pod kapitánem Robertem Aprilem. Kirk nastoupil na Enterprise jako kapitán v roce 2264. Jelikož jsem se dozvěděl, že Distovery má popisovat události 10 let před Kirkem, měl by se tedy psát rok a) 2255, což už Enterprise je v aktivním provozu pod Christopherem Pikem, anebo B) 10 let před Kirkovým narozením? To bych řekl, že jsou to události mezi Archerem a Kirkem. Kirk se narodil roku 2233, takže 10 let před ním 2223 asi 70 let po Archerem založené listiny Aliance Planet. Jaká byla technologie za Archera, jaká je technologie v Discovery a jaká bude technologie v TOS, to je jakoby se vrátili do doby kamenné v té TOSce. To nemůžu příjmout.
#10 pidalin#5 percival2: A jo vlastně, ten zmetek Nero se objevil už dřív a otravoval USS Kelvin, na to jsem uplně zapomněl.
#5 percival2: Ale tohle bude ještě před Kirkovým otcem… ne?
#9 mathushDoufejme, že nová kapitánka bude jiný šálek čaje než Káča Zcestná.
#4 pidalin: No jo, došlo, ale už za Kirkova otce …
#7 A_V #8 pidalinCož je logický když k rozštěpení časový linie došlo až za Kirka. :-D Jsem rád že tvůrci respektujou aspoň Phasery z TOSky, možná to s tim serošem nakonec nebude tak marný.
#5 percival2#2 mathush: Díky za připomínku, opravím. :)
Vážení redaktoři. Klingoní vzhled v epizodě DS9 „Trials and Tribbleations“ vysvětlen nebyl. Když vysvětlení chtěli, Worf se za to styděl. Bylo to vysvětleno v Star Trek: Enterprise ve 4. řadě 16. díl „Divergence“
#3 spockedscullyViděl jsem obrázky některých vybavení, tak musím říct, že se od původních moc neliší. Vypadají sice moderněji, ale phasery se podobají asi nejvíc. Tricordery jsou sice skoro stejně velké kostky, ale mají modernější vzhled a komunikátory jsou jakoby taky modernější verze původních komunikátorů. Ale klingonský Bat'leth je naprostá šílenost :-D