Tajemství Strikeovy amputované nohy

Tajemství Strikeovy amputované nohy

31.8.2017 21:36


Britský týdeník Radio Times vydal článek o tom, jak se tvůrci poprali se Strikeovým zraněním z Afghánistánu. Článek jsme pro vás přeložili, a tak nyní máte možnost zjistit, jaké technologie tvůrci na amputovanou nohu použili, anebo jak se na roli připravoval samotný Burke.


Nový mysteriózní seriál Strike od BBC obsahuje mnoho kliček a zvratů, ale nakonec to zřejmě není ani identita vraha Luly Landry, ani mysteriózní historie Strikeovy ex-snoubenky Charlotte, ani důvod, proč je adaptace knihy J. K. Rowlingové připisována Robertu Galbraithovi, co vrtá hlavou fanouškům.

Namísto toho většinu zřejmě zajímá, jak se tvůrcům podařilo zachytit Strikeovu amputovanou nohu tak věrohodně, a dokonce zcela jasně vystavenou kameře, ačkoliv Tom Burke podobně zraněn není.

A zatímco ostatní záhady zřejmě zůstanou nevyřešené až do nadcházejících epizod, máme pro vás odpověď na tu poslední, a to přímo z úst režiséra Michaela Keillora, který vysvětlil své filmové techniky pro RadioTimes.com na nedávné předpremiéře.

Embed from Getty Images

„Použili jsme několik různých technik,“ řekl Keillor.

„Velice mě těší, že můžeme spatřit amputovanou nohu spolu s Tomem a jeho zdravou nohou v jednom záběru bez prostřihu. Viděl jsem jeden film, Na dřeň, kde Marion Cotillard přijde o obě nohy během nehody. V podstatě jsem prostudoval, jak toho docílili s pomocí zeleného plátna, a pak jsme použili trikovou fotografii na odstranění nohy.“

Keillor dodal: „Nechci prozradit všechny triky pro případ, že to ostatní režiséři budou dělat rozdílně při adaptaci dalších knih. Ale ano, v podstatě jsme nohu digitálně odstranili, a pak jsme přidali pahýl.“

(Foto: BBC)

Také jsme měli doubléra, který má velice podobnou stavbu nohou jako Tom a který má pouze jednu nohu s naprosto totožným zraněním. Takže kdykoliv jsme natáčeli opravdu zblízka, použili jsme doubléra.“

„Je to o vyrovnanosti – nechtěli jsme, aby tam té nohy bylo moc, aby se z toho stal materiál pro ty, co mají úchylku na podobné končetiny, přece jen je to drama pro BBC,“ Keillor zdůvodnil.

„Zároveň jsme se toho nechtěli bát, je to chlap, který ztratil nohu při výbuchu bomby v Afghánistánu. V dnešní době je to velice běžné, vídáme vojáky, kteří mají celou řadu podobných zranění. Společnost už je na to svým způsobem zvyklá.“

(Strike v Afghánistánu; foto: BBC)

A když chybějící noha nebyla v záběru (Strike většinou používá protézu), Tom Burke se postaral o to, aby se pohyboval tak, jak by se pohyboval podobně zraněný muž. Aby toho docílil, učil se přímo od lidí s amputovanými končetinami.

„Pokládal jsem tolik otázek, kolik jsem jich dokázal vymyslet,“ řekl Burke, „a strávil jsem celý den s režisérem pohybu Tobym Sedgwickem. A s neskutečně obětavým chlapem jménem Barney, který má v podstatě stejné zranění. Jeden den chození po schodech, sedání, zvedání se. V podstatě všeho, na co si můžete vzpomenout. Pokoušeli jsme se rozebrat pohyby do detailů, které mnohdy ani nepostřehnete.“

Závěrem musíme uznat, že závěrečný efekt je poměrně přesvědčivý – ale koneckonců se o tom můžete přesvědčit sami.

(Zdroj: Radio Times)


Jít na Strike | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!