Bažináč

Bažináč

Derek Mears Sezóny 1 2019 - 2019


Legendární ochránce bažin, nyní s duší Aleca Hollanda.

Informace

Celé jméno: Alec Holland
Alias: Bažináč
Výška: různá
Váha: různá
Barva očí: červená
Barva vlasů: bez vlasů
Autoři postavy: Len Wein a Bernie Wrightson
Představitel: Derek Mears
Poprvé se objevil v: Swamp Thing #1 (listopad 1972)

O Bažináčovi

Každá historická epocha má svého bažinného ochránce a v našich dobách jím je jistý Alec Holland, jenž se na něj proměnil nevědomky. I tak se stal důležitým členem týmu Justice League Dark i jedním z nejslavnějších hrdinů vůbec.

Komiksy

Komiksový svět představil Bažináče poměrně netradičním způsobem. Když se psal rok 1956 a stříbrný věk komiksů vystřídal zlatou éru, společnost DC Comics se rozhodla nastoupit na náročnou pouť s experimentálními počiny, které by zaujaly nové čtenáře a rozkvetly by vedle maskovaných hrdinů, jež se stali hlavní vlajkovou lodí vydavatelství. V listopadu 1956 začaly vycházet mysteriózní komiksy s titulem House of Secrets, jež byly koncipovány jako antologie hororových povídek.

Zájem o sešity zpočátku nebyl nikterak velký. Přestože série přinášela nový temný koncept, stala se terčem Comics Code Authority, jež se zasadilo o zavedení přísných cenzurních pravidel. Povídková série začala šlapat hrdinným osobnostem na paty až o pár let později, kdy organizace přestala cenzurovat a zasahovat do obsahu komiksů a uvolnila pravidla s ohledem na vyobrazení nestvůrných monster. V červenci 1971 se na světlo podívalo devadesáté druhé číslo House of Secrets od novátorského dua Lena Weina a Bernieho Wrightsona, které zavede čtenáře na okraj bažiny. DC univerzum představuje prvního Bažináče. Ten je nápadně podobný Man-Thingovi z konkurenčního Marvelu.

Děj je zasazený do dvacátého století a vypráví příběh Alexe Olsena, který se svým přítelem Damianem pracuje na největším vědeckém projektu všech dob. Damian začne vůči Alexovi pociťovat zášť a závidět mu milostný vztah s Lindou, a proto jednoho dne v laboratoři pozmění klíčové přísady, aby se mohl zbavit svého nejlepšího kamaráda, jenž pro něj představuje překážku. Alex výbuch laboratoře přežije, ale Damianovi nedělá problém se zbavit bezvládného těla tím, že ho pohřbí do bažiny. Damian touto „nenásilnou“ cestou získá srdce ovdovělé Lindy, která posléze začíná mít jisté podezření. I když Damianovi na Lindě hodně záleží, jeho vlastní krk je pro něj důležitější, a tak se pokusí svou milovanou zabít. Plán mu překazí Alex, jehož bažina proměnila v nestvůru, a z Damiana vymačká život. Přestože se Alex znovu shledává se svou milovanou, není schopný skousnout Lindin vyděšený výraz a říct jí pravdu a v tichosti se tak vrátí na jediné místo, které je mu přívětivé – do bažiny.

Bažináčův příběh se stal nejprodávanějším komiksem, dočkal se nadšeného přijetí ze strany čtenářů a překonal v tržbách i ty největší hrdiny, tudíž jedno bylo jisté – z Bažináče se musela udělat komiksová série. Tvůrci se k příběhu Alexe Olsena odmítali vracet, protože ho pokládali za uzavřený, a tak oblíbenou nestvůru přenesli do moderní doby, pozměnili jména a připravili si půdu pro zrod nového Bažináče, Aleca Hollanda. Tento zelenáč svádí boj s čaroději, s démony či s živými nemrtvými, ba dokonce se postavil Golemovi a samotnému ďáblovi. Pozadí příběhů se nenápadně zaměřuje na ekologické problémy.

Scenáristické kormidlo později přebral inovátor Alan Moore, který do komiksů o Bažináčovi přidal myšlenku ztraceného lidství, po němž neustále pátrá zelený elementál. Mooreovy komiksy se posléze dostaly do českých regálů a vyšly v šesti knižních svazcích. Sága o Bažináčovi čím dál více oslovovala starší čtenáře, které nebaví vyhledávat příběhy o hrdinech s nadlidskými schopnostmi. Úspěch přiměl DC k založení řady Vertigo, jež je určená pouze dospělým čtenářům.

Mooreovy sešity se zaměřují na vědátorskou dvojici, která v louisianské bažině vyvíjí bioregenerační přípravek, jenž by prudce urychlil růst rostlin všeho druhu. O přípravek se nezajímají pouze manželé Hollandovi, ale také zločinecká organizace Sunderland Corporation, která by s pomocí této chemické látky ovládla celý obchodní řetězec. Zločinecká sebranka proto vnikne do laboratoře Hollandových, kam nastraží bombu. Následkem exploze Linda umírá a Alec je vystaven zázračnému přípravku, jenž mu přepíše DNA a promění jej v Bažináče. Ve skutečnosti Alec není Bažináčem, protože po výbuchu zemřel v močálu. Okolní rostlinstvo totiž pohltilo jeho ostatky, a v těch se probudilo vědomí doktora Hollanda. Jeho družka takové štěstí neměla.

Když se Bažináč dopátrá pravdy, stáhne se do svého vědomí a v kalných močálech zakoření. Pravdy o Bažináčovi se dopátrá dvojice Abby Arcaneová a Matt Cable. Ten si myslí, že je zodpovědný za smrt manželů Hollandových, které měl chránit, ale novým podezřelým se později stává nestvůra, kterou se Matt snaží dopadnout. Během svého honu za spravedlností narazí na Abby, do které se zamiluje. Oba milenci se s Bažináčem posléze sblíží a stanou se jeho nejbližšími přáteli. Matt se s Abby ožení, ale jejich manželství postupně začne upadat. Abby je jediný člověk, jemuž se povede Bažináče probudit a uvědomí si, že jen on jí může dopřát šťastný život plný klidu a míru. Matt se později zhroutí a získá telekinecké schopnosti, jimiž ohrozí svou milovanou.

Moore také přišel s nápadem, že na světě v různých stoletích existovalo několik Bažináčů a každý z nich bojoval za nadpozemskou Zeleň. Do robustního těla zelené příšery se například převtělil německý pilot Albert Höllerer, který byl během druhé světové války sestřelen. Bažináče si postupně začaly všímat hrdinské týmy, ale byť je samotář, stal se členem týmu Justice League Dark.

Jako ostatní hrdinové i Bažináč objevuje své schopnosti postupně. Zprvu využívá svou sílu pouze proti nezvaným návštěvníkům bažiny. Jeho tělo je tvořeno zelenou flórou, a tak se nemusí vázat na své tělo, které umí vytvarovat do jakékoliv podoby. Orgánů se zbavuje a nemá žádná slabá místa, avšak jeho kryptonitem jsou chemikálie a oheň. Mimoto jej chrání příroda, z níž čerpá sílu. Čím dál je od čisté přírody, tím je slabší. Jeho tělo se nedá zničit, dokonce dokáže opustit své vědomí, čili celý hmotný svět, a stáhnout se do nadpozemského Zelena, které mu umožňuje nechat vyklíčit nové tělo kdekoliv na planetě. Jako astrální bytost může navštívit peklo, a čelit tak magickým útokům.

Filmy a seriály

Jakožto oblíbený komiksový hrdina získal i Bažináč v osmdesátých letech vlastní hranou adaptaci, kterou roku 1982 natočil hororový titán Wes Craven, jenž se proslavil filmy Nightmare on Elm Street či Scream. Hlavní role Aleca Hollanda se zhostil Ray Wise a jeho pozdější podoby se herecky ujal kaskadér Dick Durock. Ve filmu byl hlavním padouchem Anton Arcane, kterého ztvárnil Louis Jordan. Roku 1989 se Bažináč na plátna vrátil ve snímku The Return of Swamp Thing, ten však propadl na celé čáře a od plánovaných pokračování se následně upustilo.

Bažináč ve hraných filmech zrovna nezářil. Foto: Swampfilms

Co se týče animovaných filmů, sehrál Bažináč s hlasem Rogera Crosse zásadní roli v nedávné adaptaci Justice League Dark, kde spojil síly s Constantinem či Zatannou a pomáhal Batmanovi a dalším hrdinům s parapsycholo­gickými problémy. Vidět jsme jej pak mohli i v Batman and Harley Quinn, tentokráte s hlasem Joe DiMaggia.

Bažináč se objevil i v komedii Batman and Harley Quinn. Foto: Warner Bros. Animation

Poté, co Return of Swamp Thing propadl, přesunul se Bažináč v podání Dicka Durocka do televize a v letech 1990–93 se pravidelně objevoval v seriálu Swamp Thing. Rok po premiéře hraného seriálu vlétl Bažináč i do animovaných vod a po dva roky se s hlasem Lena Carlsona objevoval ve Swamp Thing Animated Series na televizi Fox Kids. Nedávno pak Bažináč, kterého tentokráte namluvil Mark Hamill, exceloval v Justice League Action. Bažináč byl zmíněn i v seriálu Constantine a měl se objevit ve druhé sérii, CW však nakonec celou sérii po jedné řadě utlo.

Bažináč v Hamillově podání. Foto: Warner Bros. Animation

Videohry

S hlasem Chilimbwe Washingtona debutoval Bažináč ve videoherním světě v MMO DC Universe Online. V další multiplayerové akční hře Infinite Crisis si jej střihl Michael Dorn, jenž se nejvíce proslavil v seriálu Star Trek: The Next Generation, a v předloňské řežbě Injustice 2 se Bažináč v podání Freda Tatasciorea objevil jako jeden z důležitých aktérů hlavního příběhu. Populární hrdina se ukázal i ve dvou kostičkových hrách, konkrétně v Lego Batman 3 a Lego DC Super-Villains.

Bažináč ve hře Injustice 2. Foto: NetherRealm

Swamp Thing

(Derek Mears jako Bažináč. Foto: DC Universe)